Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Čtení na léto – Příběhy slavných šperků – Elizabeth Taylorová.

Sběratelka diamantů a manželů
   Proslulá představitelka Kleopatry si pro svou „slabůstku“ pokud lze její sbírku více než 240 karátů v briliantech označit zdrobnělinou, vysloužila mezi kolegy a přáteli nejedno rýpnutí. Prý není daleko okamžik, kdy se stane místo svatého Remigia patronem klenotníků. Bývalý egyptský král Farúk řekl: „Diamanty jsou božské peníze. Koupíte za ně Monu Lisu a Liz Taylorovou, nepálskou princeznu, rajský ostrov v Pacifiku – nebo i Olymp...“
   A v pořadí čtvrtý manžel velké herečky Eddie Fisher mu přizvukuje: „Sebemenší diamantek za mizerný padesát tisíc dolarů z ní na chvíli udělá šťastnou pohádkovou vílu.“
   Slavnou poučku, že „girl´s best friends are diamonds“, nejlepší přátele pro dívku jsou diamanty, ji naučili už jako debutantku v Hollywoodu, kde navštěvovala školu a hrála naivní dívenky. Velkoryse ji rozšířila i na smaragdy a rubíny. Vydatně ji v této filozofii podporoval už její první manžel, které si brala v osmnácti s pompou hodnou dědice hotelů Hilton a slibné filmové hvězdy. Nick Hilton si pozornost veřejnosti pojistil už zásnubním čtyřkarátovým diamantem, což však z pozdější perspektivy byla pro Liz úplná nicka. Nákupní styl tohoto milionářského playboye už dnes poněkud vyšel z módy, ale tehdy na Liz zapůsobil.
„Chci něco pěkného,“ řekl pouze klenotníkovi. Ten chtěl alespoň vědět, zda pro blondýnku nebo brunetku. „Chci platinu a diamanty,“ zněla odpověď.
   To chtěla nevěsta také. Není pochyb o tom, že do svých svateb se vrhala z čistého srdce a rovnýma nohama, nikoli z vypočítavosti. Nemyslela při tom na své diamanty. Anebo spíš naopak, měla je na mysli stále, takže jí to ani nepřišlo. „Kde je můj diamantový prsten?“ byla její první slova, když se probrala z narkózy po těžké operaci páteře.
   Jako zvlášť chápaví a dobří nákupčí se projevili dva z jejích manželů. Kousavě vtipný milovník luxusu Mike Todd byl v pořadí třetí. Své názory na peníze shrnul do věty:“počítat peníze je přece tak vulgární!“ Todd zavedl příjemný zvyk ocenit blyštivým dárkem dokončení každého nového filmu své Liz. Tak na premiéře Cesty kolem světa za osmdesát dní, která se zúčastnila vévodkyně z Kentu s dcerou Alexandrou, ji Elizabeth s manželem vítala ve foyer, velkolepá v rudých šatech s novým rubínovým a diamantovým náhrdelníkem a náušnicemi. Když se vévodkyně přiblížila, Todd se svým typickým humorem ocenil její šperky, když ukázal na svou ženu: „Mám průšvih. Zítra tyhle krámy vyhodí...“


   Jenže pak se za bouře zřítilo Mikovo letadlo. Liz byla nejprve nepříčetná žalem, ale pak si jako náhradu vybrala jejich společného přítele Eddieho Fishera. Ten se ji snažil utěšit tím, že pokračoval v darovacím trendu Mike Todda, který mu Liz bohatě oplácela. Výčet se může časem zdát až monotónní. Ona jemu: Hodinky od Caritera. Platinové hodinky. Manžetové knoflíčky s diamanty a smaragdy ke smokingu. Knoflíčky se smaragdy nebo zlacené knoflíčky na denní nošení. On jí: cokoli s vhodným počtem karátů.
   Byla to však jen hra s minulostí. Už brzy ji čekalo setkání, které zastínilo vše minulé i příští. Kleopatra potkala Marka Antonia. Od dětství jí vtloukali do hlavy, jak vážně má brát svou roli. Její partner Richard Burton byl před natáčením první společné scény tak nervózní, že místo skleničky na kuráž skončil zcela namol. Nevědomky tím v Liz probudil matku lvici ochranitelku a ona se bláznivě zamilovala. Málokdy se stalo, aby každý divák v kině mohl zcela intimně sledovat skutečnou lásku a vášeň dvou lidí. A ona se mohla při natáčení lačně nořit do lásky, kterou opravdu prožívala. On se díval večer na čerstvě natočené scény, kde se Kleopatra koupe, a málem z toho omdlel. Ona věděla, že to ještě týž den uvidí, a rozhodně při natáčení nemyslela na publikum, ale na něj. Romantické k zbláznění.
   Natáčení trvalo dva roky. Dva roky žila život egyptské královny. Při posledních scénách čekala opodál diskrétně sanitka pro případ, že by se zhroutila „v důsledku přechodu z fikce do reality“. Nebyla to přehnaná opatrnost. Ten přechod totiž pro ni zároveň znamenal ztrátu Richarda Burtona, který se vracel k manželce a dětem. Svou Kleopatru miloval, ale na rozchod s rodinou potřeboval více času. Jasným signálem však bylo, že když kupoval smaragdovou brož pro Liz, manželce vybral pozornost o poznání levnější.
   Od Richarda Burtona také dostala tři nejznámější šperky své kolekce. Ten, který si oblíbila nejvíc, je nerozlučně spjat s její podporou boje proti AIDS. Nejprve dostala k narozeninám jako ochutnávku náušnice, diamanty a smaragdy, k zásnubám potom náhrdelník. Svatba roku 1964 se obešla bez velkých ceremonií, ty už ostatně nemohly přinést Liz mnoho nového.
   Ještě více se pak psalo o slavném obřím diamantu Krupp s 33,19 karátu, kterým oslňovala hosty na čtyřicetinách monacké kněžny Grace. Ty se slavily v Budapešti a diamant obklopený rubíny a menšími diamanty od galantního Burtona budil zaslouženou pozornost.


   Objevil pro ni a koupil také La Peregrinu neboli Tulačku, nádhernou perlu ve tvaru slzy, kterou Filip II. Španělský věnoval roku 1554 dceři Jindřicha VIII. Marii Tudorovně zvané Krvavá. Burton ji získal na newyorské dražbě a těšil se, že ji Elizabeth předá v den jejích sedmatřicátých narozenin. Jenže nazítří nemohl šperk nikde najít. Až si Liz všimla, že se její čínští pejskové tahají o malou bílou kostičku. Vyprostila ji právě včas. Tulačka měla za sebou další dobrodružství.
   Na AIDS začali umírat Lizini přátelé, jako jeden z prvních herec Rock Hudson. To byl jeden důvod, aby se zúčastnila dražby pozůstalosti vévodkyně z Windsoru, která se konala v Ženevě roku 1987. Druhý byl ten, že nabízené šperky patřily ke světovým raritám. A tak po telefonu až z Kalifornie pořídila diamantovou korunku vytvořenou podle klenotu na přilbě prince waleského. Dojemně lpěla na Walesu, odkud pocházel její dvojnásobný manžel Richard Burton. Takřka půl milionu tak šlo na konto Pasteurova ústavu, který se specializuje na výzkum AIDS. „Poprvé v životě jsem si musela koupit šperk,“ komentovala svůj čin s úsměvem a minimální nadsázkou.

 

Zdroj: z knihy Dary vyvolených – Příběhy slavných šperků, Marcel Titzlová, Praha, 1999
Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení