Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co takhle vyzkoušet velmi netradiční sporty?

Co takhle vyzkoušet velmi netradiční sporty?

Psí parkur
Jistě všichni znáte klasický koňský parkur, tedy sport na vyhrazeném prostoru, kde jsou umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. A co takhle vyzkoušet to se psem? Již kolem roku 1978 vznikl v Anglii pro psy sport zvaný agility. Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestření přestávky při jedné světoznámé psí výstavě. Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa. A protože jsou hafani šikovní, můžeme dnes v psím parkuru najít zařazený i slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh a pevný či látkový tunel. Psovod běží vedle psa a řídí ho jen pokyny, protože vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba.
Stále více se začíná prosazovat i dogfrisbee, čili létající talíř, kde je hlavním chytačem pes. V České republice byl v roce 2006 založen DiscDog klub ČR, který sdružuje lidi zajímající se o tento sport a podílí se na organizování soutěží a seminářů. 

Geocatching
Málokdy se dnes dá spojit příjemné s užitečným. Zvláště pak poznávání rodného města s pohybem. Geocaching je turistická, navigační hra, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané anglicky cache (česky „místo úkrytu“), o níž jsou známy jen její geografické souřadnice systému WGS 84. Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umísťování schránek na místech, která jsou něčím zajímavá, a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umísťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných.

Rope skipping
Stačí mít potřebnou dávku radosti, hravosti, rytmus a kreativitu a chuť vrátit se o pár desítek let zpátky. Tehdy totiž většina z nás poprvé začala před svým domem s kamarády skákat přes švihadlo. Nic jiného totiž vznešeně nazvaný rope skipping není. A ono se není ani čemu divit, přece znáte z filmů a dnes i posiloven, že řada sportovců využívá švihadel pro zlepšení své fyzické kondice a koordinace. Co se techniky skákání týče, nejdůležitější je mít správně dlouhé švihadlo, mělo by sahat do podpaží. Skákání je dobré, máte-li problémy s klouby, nadváhu, nemocné srdce a cévy nebo vysoký tlak. A skákat můžete sami, v tandemu (wheel formation), kdy dva držící dvě švihadla připomínají točení mlýnu, ve třech (double doutch) se dvěma dlouhými švihadly, kdy jeden skáče uprostřed. Dále jsou také známy formy long rope, two in the loop, the traveller atd. Všechny aktivity se mohou provádět na hudební předlohu, což mnohem lépe motivuje k výkonu.

Airsoft

Jedná se o moderní druh vojenského sportu podobný paintballu, místo munice s barvou se v něm však používají malé plastovo-keramické kuličky, které jsou levnější. Airsoft se hraje v mnoha pojetích od čistě sportovního po napodobování reálných vojenských jednotek včetně stejné výstroje a výcviku zvaném military. Kořeny airsoftu sahají do Východní Asie konce 80. let 20. století, obzvlášť pak do Japonska, kde bylo vzhledem k místním zákonům pořizování ostrých zbraní velmi obtížné. Japonci proto hledali jinou alternativu a tento sport je dnes velmi oblíben v mnoha oblastech Asie.

Showdown
Aplikovaný stolní tenis pro nevidomé a zrakově postižené je hra pro dva nebo čtyři hráče, kteří se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Hráči mají na očích neprůhledné brýle, díky tomu mají všichni stejné podmínky ke hře. Ozvučený míč, tedy takový, ve kterém chrastí broky, se posílá po hrací desce podlouhlou pálkou. Deska je ohraničena 14 cm vysokým mantinelem. Na každé straně je gólová jamka, pokud se do ní hráč trefí, získává dva body.

Snowkiting
Není pochyb o tom, že snowkiting je nejdynamičtěji rozvíjejícím se zimním sportem současnosti. Můžete vyskočit výš a dál, než si dovedete představit a přitom dopadáte hladce, bez problémů. Jízda ve volné přírodě je bez omezení, nekonečné pláně powderu jsou jen vaše. Tažení kitem do kopce je další vychytávkou, která vám otevírá jakýkoliv freeridový terén. Rychlost můžete nabrat až přes 70km/h, doskočit do výšky a klidně i 50 metrů do dálky, navíc si zajezdíte ve volné přírodě. Velký pokrok je vidět jak v bezpečnosti, konstrukci a výkonu, tak i v dostupnosti kitů. Na našem trhu jsou již renomované značky jako Ozone, Flexifoil, Slingshot a LiquidForce.

   KV , foto: snowkiting.cz,showdown.braillnet.cz, sxc.hu

 

Přihlášení