Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co je to hoax a jak se mu bránit

Hoax je zjednodušeně řečeno nevyžádaná e-mailová zpráva, obsahující falešné varování - nejčastěji před počítačovým virem, ale nejenom před ním, obsah bývá různorodý. Často se lze setkat s hoaxy, které nabízejí zdarma určitou službu nebo zboží (mobilní telefony, notebooky atd.) za podmínky, že e-mail rozešlete určitému počtu lidí. Dalším typem hoaxů jsou řetězové dopisy štěstí a návody na rychlé zbohatnutí (pyramidové hry). Často mají hoaxy mnoho společného s takzvanými městskými mýty, tedy přitažlivými, ovšem nepravdivými příběhy, které si lidé vypráví odjakživa. Jistě znáte příběh zločinců, kteří jezdili v černé sanitce a unášeli náhodné oběti, aby jim vyoperovali orgány. Více či méně věrohodných městských mýtů existují tisíce. Většinou se šíří ústním podáním, avšak v poslední době se k veřejnosti stále častěji dostávají prostřednictvím internetu.

   Jak tedy poznat hoax? Není to složité, protože drtivá většina takovýchto zpráv má nemálo společných rysů, mimoto můžeme říci, že jsou psány takříkajíc přes kopírák. Hoax tedy většinou obsahuje popis viru nebo nebezpečí, čím techničtěji je působení popsáno, tím větší je pravděpodobnost že mu uživatelé uvěří. Každý trochu zkušenější uživatel počítačů by jim však řekl, že se jedná o technicky nerealizovatelné nesmysly. Účinný hoax odkazuje také na nějaký důvěryhodný zdroj, například Microsoft upozorňuje, CNN varuje.  A především – každý hoax žádá o své další šíření - což není problém, a otravný dopis se tak může během chvíle dostat k desítkám lidí, které máte zahrnuty v adresáři. Nejhorší druhem hoaxu jsou ty, které cynicky zneužívají lidské city. Tedy nejrůznější dopisy štěstí (pokud tento e-mail okamžitě nerozešlete na deset adres, do měsíce se vám stane neštěstí!) nebo e-maily typu žádající o dobročinnou podporu - člověk umírající na obtížně léčitelnou nemoc dostane za každý e-mail pět centů. Málokterý autor hoaxu si uvědomuje, že mnohé z odeslaných zpráv naplňují skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Ptáte se, proč jsou e-maily s žádostí o pomoc pouhými výmysly? Protože nikde není uvedena kontaktní adresa na humanitární organizaci nebo nadaci a hlavně není technicky realizovatelné zjistit skutečný dosah daného e-mailu.
 
Předejte tuto informaci Vašim přátelům
Příkladem hoaxu, varujícího před neexistujícím počítačovým virem, je následující text, který obsahuje mnoho logických chyb: „Pozor - je na světě nový vir Budweiser. Tato informace přišla včera ráno od Microsoftu. Prosím předejte ji každému, o kom víte, že má přistup k Internetu. Možná dostanete zdánlivě neškodný šetřič obrazovky, Budweiser, nazvaný Buddylyst.zip. Jestliže ano, v žádném případě jej neotvírejte, ale okamžitě jej vymažte. Jestliže jej otevřete, ztratíte všechno, co máte na Vašem PC. Harddisk bude úplně zničen a osoba, která Vám poslala zprávu, bude mít přístup k Vašemu jménu a heslu přes Internet. Pokud je nám známo, virus se dostal do oběhu včera ráno. Je to nový virus a mimořádně nebezpečný. Prosím, okopírujte tuto zprávu a pošlete ji e-mailem každému, koho máte ve svém adresáři. Musíme udělat vše, abychom tento virus zastavili. AOL potvrdil, jak je tento virus nebezpečný a neexistuje žádný antivirový program, který by jej zničil. Prosím podnikněte veškerá opatření a předejte tuto informaci Vašim přátelům, známým a kolegům v práci.“

Jak hoax ohrožuje váš počítač 
Běžní uživatelé hoaxům často věří a ve své víře jednají podle nich, rozesílají je dále ve snaze pomoci i ostatním, či je považují za pouhý neškodný vtip. Odborníci a správci sítí často hoaxy chápou jako nebezpečný jev, kterému je nutno se bránit. Některé hoaxy poskytují nebezpečné rady, např. jak se zbavit domnělého viru smazáním nějakého souboru. Uživatel, který takové rady slepě následuje, může svému počítači naopak ublížit. V době, kdy je nějaký „módní“ hoax na vrcholu popularity, může zbytečně generovat vysokou zátěž počítačových sítí a serverů. V neposlední řadě odesílatel nepravdivých zpráv ohrožuje svou důvěryhodnost, zvláště pokud takové zprávy odesílá z pracovního e-mailu,čímž může utrpět i pověst příslušné firmy či úřadu. Pokud uživatel hoax přeposílá na mnoho dalších adres, běžně ponechá adresy všech příjemců ve zprávě, kde si je mohou všichni přečíst. Tím se šíří obrovský seznam e-mailových adres mezi předem neurčité množství cizích lidí a zvyšuje se tím potenciál pro šíření spamu a počítačových virů. V některých případech dokonce hoax žádá o vyplnění dalších údajů jako adresy či rodného čísla a odeslání takové zprávy na jakousi adresu.

Bez milosti mažte!
   Odborníci se shodují, že pokud dostaneme takovýto e-mail (případně zprávu přes ICQ nebo jiným způsobem), je dobré kontaktovat odesílatele, a pokusit se ho poučit o zbytečnosti a nezřídka kdy také o škodlivosti jeho počínání, i když to mohl dělat v dobrém úmyslu. Do budoucna by se takto dalo ušetřit mnoho času i energie. Nejlepší, co můžete provést, je hoax smazat - zabráníte tak exponenciálnímu šíření, které obtěžuje příjemce a zbytečně ztěžuje servery a internetové spojení.  Občas se však může stát, že jde o reálné varování před hrozbou, které je vhodné rozeslat dále. To se ovšem doporučuje pouze v tom případě, kdy si je uživatel jistý, že se o hoax opravdu nejedná. Například, když znáte odesílatele a víte, že rozumí tomu co píše, že hoax neposílá a důvěřujete mu.
   Známy server, hoax.cz, zabývající se touto tématikou, uvádí jednoduché pravidlo, jak jednoduše rozeznat planou od důležité informace: „V praxi můžeme použít následující pravidlo: Jestliže zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání na další adresy, je to s největší pravděpodobností hoax.“ Samozřejmě, že neplatí na 100%, ale alespoň částečně se rozeznat dá.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení