Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Časté dotazy o budoucnosti stavebního spoření

Speciální daní již vláda snížila státní podporu, což se nás dotkne již příští rok. Dostaneme poloviční podporu (u starých smluv namísto 4 500 korun jen 2 250 korun a namísto 3 000 korun ročně u novějších smluv jen 1 500) a zároveň budeme nově platit 15% daň z úroků. Vláda dále chystá zrušení exkluzivity stavebních spořitelen, což by dalo možnost všem bankám, aby mohly stavební spoření nabízet. Pokud by se systém více otevřel, mohla by se zvýšit konkurence, a tím i výnosnost pro lidi. Mohly by se snížit vysoké poplatky za uzavření smlouvy o stavebním spoření a lidé by mohli dostávat větší úroky.
 
Zůstává pro letošní rok výše podpory státu stejná?
Ne, již letos dostanete méně! Za letošní rok sice podpora zůstane ve stejné výši (u nových smluv tedy maximálně 3 000 korun), avšak při připsání vám bude zdaněna 50%. Na účet tedy přijde jen polovina – maximálně tedy 1 500 korun.
 
Jak to bude s podporou za příští rok?
Podpora za příští rok nebude snížena srážkou daní jako za letošní rok, ale přímo se sníží zákonná výše podpory. Z dnešních 15% a maximálně 3 000 korun to bude 10% s horní hranicí 2 000.
 
Je ten správný čas stavební spoření zrušit?
Nikoliv. Kvůli snížení podpory nedělejte ukvapené závěry. Pokud byste stavební spoření vypověděli, přišli byste o státní podporu úplně. Nejspíš byste ani nedostali zpět to, co jste již vložili. Ze stavebního spoření se totiž platí poplatky, jednorázový při založení a každoročně za vedení účtu.
 
Spoření již přesluhuje, má cenu platit i za cenu nižší podpory?
Tady už je dobré poradit se s finančním poradcem. Ti ale většinou radí spíše ve spoření pokračovat. I nadále bude jeho výnosnost asi 3% a takový výnos u státem garantovaného produktu stále ještě téměř nikde nenajdete. Na druhou stranu, pokud by se celkový výnos dostal pod úrok kvalitních spořicích účtů,  je určitě lepší přestat platit a peníze přenést do spořicího účtu.
 
Má cenu si nyní zakládat stavební spoření?
Záleží na vás a vašich potřebách. Jako investor musíte zhodnotit tři pohledy – riziko, přístup k penězům a výnos. Riziko je nízké, protože jde o státem pojištěný produkt. Přístup k penězům je relativně omezený, protože si je nemůžete vybrat dříve než šest let po založení spoření. Stavební spoření se vyplatí, pokud vydělá alespoň 3 – 4% za rok. To by mělo být po očekávaných změnách splněno ve chvíli, kdy budete ukládat 20 tisíc korun ročně a méně.
 
Kam peníze nově ukládat, aby to bylo stejně výhodné jako u stavebního spoření?
Na trhu neexistuje obdobní produkt, jen některé se mohou svým výnosem blížit. Z hlediska bezpečnosti jsou alternativou termínované vklady nebo spořící účty. Výhodnější pro investování vyšších sum s možností vyššího zhodnocení jsou pak podílové fondy. U nich je však třeba počítat s větším rizikem. Státní dluhopisy s delší dobou splatnosti nyní nabízejí výnos 3,1%. Spořící účty a termínované vklady v bankách nabízejí 2 – 3%. Penzijní pojištění pro lidi nad 50 let mají také zajímavé zhodnocení.

Budou-li stavební spoření nově poskytovat banky, jaké výhody by to mohlo přinést?
Vyšší konkurence je pro zákazníka vždy výhodou. Může přinést třeba vyšší úročení. Bude však ještě třeba doplnit pravidla stavebního spoření o pružnější možnost změny banky.

Jakým nejlepším způsobem nyní financovat bydlení?
Malé opravy a jiné drobnější náklady je vhodné řešit právě stavebním spořením a úvěrem ze stavebního spoření. Velké investice do bydlení je nejlepší řešit hypotékou. Většinou je nejvýhodnější zaplatit třeba 20% ceny bydlení v hotovosti a na 80% si vzít hypotéku. Vzhledem k tomu, že za tři až pět let se očekávají vyšší úrokové sazby, finanční poradci nyní doporučují fixaci na jeden rok.

Může mít omezení podpory vliv na získání půjčky na stavební spoření?
Je to možné, bude záležet na tom, jestli zájem o stavební spoření opravdu výrazně ubude. To by totiž mohlo zpřísnit podmínky poskytování úvěru a meziúvěru ze stavebního spoření. Bezprostředně se však žádné výrazné znevýhodnění očekávat nedá.
 
Nehrozí zdražení úroků a úvěrů ze stavebního spoření?
U starých smluv ne, tam je úrok smluvně fixován na celou dobu spoření i splácení úvěru. Něco jiného jsou nové smlouvy, u kterých může hrozit zvýšení úroků i beze změn státní podpory.

Byla dosavadní forma stavebního spoření špatná?
Prapůvodní myšlenka stavebního spoření byla vzájemná výpomoc při řešení bydlení. Nabízelo státe garantovaný produkt s výnosem 6-12%, a to v okamžiku, kdy žádný jiný finanční produkt nemohl tak vysoké zhodnocení nabídnout. Problém aktuálního stavebního spoření spočívá v tom, že v době vzniku odpovídalo jeho zhodnocení tržním podmínkám, ale nyní tomu tak již není.

KV                                                         Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení