Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Založení zahradního rybníku - Tipy a triky

Péče o rybník – rybník tak zůstane v rovnováze                                    

Díky listí, které se na hladině rybníka rozkládá a klesá na dno,  špatně zvoleným rostlinám nebo (příliš vysokým) počtem ryb se může rybník dostat z rovnováhy. Důsledek: na zahradním rybníku se vytvoří silný koberec vodních řas. Zde pomáhá jen pravidelná péče a výlov, výlov a zase výlov. Vodní řasy a listí musí být z rybníku sbírány jednou týdně.

Jarní čištění

* Opatrně seberte bahno ze dna rybníka. Buďte obzvláště opatrní, neboť by v něm mohli přezimovat první hosté Vašeho rybníku.
* Zkontrolujte okraj fólie a vylovte vodní řasy, listí a jiné zbytky rostlin.
* Na jaře a na podzim protrhejte bujně rostoucí vegetaci (přibližné pravidlo: 35 procent vodní plochy by mělo být vždy bez rostlin). 
* Pokud již v květnu zjistíte nižší hladinu vody, můžete ji doplnit – nejlépe se k tomu hodí dešťová voda. 
* Znovu zasaďte rostliny, které přezimovaly a eventuálně nainstalujte zařízení.
* Se zvyšujícími se teplotami také dochází k rychlému rozmnožování vodních řas. Proto se nyní musí (vícekrát) týdně provádět výlov.

Léto u rybníka 

* Zakalení vody v létě je normální. Začíná-li však páchnout, měli byste bezpodmínečně použít nějaký filtr.
* Klesá-li hladina vody, jednoduše ji doplňte. Nejlepší vodou pro Váš rybník je dešťová voda. Je měkká, chudá na živiny a kromě toho obsahuje nepatrné množství vápenatých sloučenin, nitrátů nebo fosfátů.
* Aby se vodní rostliny příliš nerozrostly, zastřihávejte je v září. 30 až 40 procent rybníka by mělo zůstat bez rostlin.

Podzim a zima

* S přicházejícím shazováním listí jednoduše natáhněte nad rybníkem sítě. Ušetří Vám to příliš častý výlov. Před prvním sněhem byste to však měli dohnat. Alternativně můžete použít pogumovanou tkaninu. 
* Očistěte lekníny a zazimujte rostliny, které jsou citlivé na mráz. 
* Vyprázdněte vodovodní potrubí.
* Vyčistěte čerpadla, potrubí, filtry atd. a proveďte jejich údržbu.

 

Přihlášení