Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zakládání zahradních cestiček

Easy Going

Kdo nechodí rád rychle a pohodlně do domu a zahrady. Dobře založená zahradní cestička navíc poskytuje jednu důležitou výhodu. Velkou roli zde hraje jakost povrchu: na jedné straně by měl být odolný proti mrazu a neklouzat, na druhé straně by měl harmonicky přispívat k vzájemnému souladu domu a okolního prostředí. Jako empirický vzorec pro šířku cestičky platí: zatímco hlavní cestička k domu by měla být široká mezi 1,30 m až 1,50 m, stačí u vedlejších cestiček 50 až 100 cm a u málo používaných zahradních stezek 50 cm.


Pokud to má jít rychle...

... je nejlépe sáhnout ke kamenným dlaždicím volně položeným na trávníku. Jednoduše pro délku kroku odměřit ze středu jedné dlaždice do středu druhé 63 centimetrů, položit – hotovo! Ve většině případů to samozřejmě není nic pro cestu k domu. Rychle se ale také nechají položit betonové dlaždice z důvodu jejich velikosti. Betonové dlaždice existují v různých tvarech a barvách, vyloženě snadno se udržují a kromě toho jsou cenově výhodné. Mohou být pokládány do písku nebo do maltového lože a vytváří tak solidní, nosný povrch s dlouhou životností. Tip: kdo nemá rád malé rostlinky ve spárách a jen nerad vytrhává plevel, položí prostě dlaždice beze spár nebo ještě lépe, jednoduše je vyplní odpovídající spárovací maltou.  


Šarm uplynulých časů

Štěrkové cestičky se vyznačují půvabně staromódním šarmem. Známe je z nádherných zámeckých parků a zakletých zahrad. Ale protože se po takových cestičkách nechodí zrovna nejlépe a vyžadují relativně hodně péče, vyšly časem z módy. Štěrk patří k takzvaným povrchům z drtě. Jeho nevýhoda: za deště se rychle stává rozbředlým, při delším suchu prašným. Kromě toho ve štěrku snadno vyroste plevel. Proto jsou štěrkové cestičky levné a jednoduše se zakládají. I zakřivené tvary se nechají bez problému realizovat. To ostatně může valounová dlažba také. Dláždění však chce svůj čas. Kdo rád klade kámen ke kameni a pak se těší z živého obrazu dlažby, ten ale ten čas rád obětuje.


Pestrá směs

Kdo chce obnovit starou zahradní cestičku, nemusí bezpodmínečně vyhazovat staré kameny nebo dlaždice: můžete je také úplně klidně znovu použít a zkombinovat s novými kameny. Šetří to nejen Vaši peněženku, ale uvolní to také zjev a udělá Vaši zahradní cestičku výjimečnou.

 

 

Přihlášení