Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zakládání kompostu

 Hromada výhod                                                                                   
Hromada kompostu poskytuje doslova hromadu výhod: rychle jsou zlikvidovány organické odpady z domácnosti a zahrady, ptáci tam nalézají k obživě  spoustu malého hmyzu a v neposlední řadě je vzniklý kompost drahocenným biologickým hnojivem přímo ve Vaší zahradě. Díky vysokému obsahu humusu i živin a schopnosti zadržovat vodu se kompostová zemina nejlépe hodí ke zlepšení půdy.                                                           


Kam s hromadou kompostu?   

 Jaké místo je v zahradě nejvhodnější? Hromada kompostu by měla být chráněna před přímým působením slunečních paprsků a před větrem a nejlépe umístěna v polostínu. Stinná místa mají pozitivní účinky na proces rozkladu: na jedné straně se tam obzvláště dobře cítí žížaly, svinky a mikroorganismy, na druhé straně hromada kompostu ve stínu méně vysychá. Praktické, když je kromě toho dobře dosažitelná a trochu skrytá za živým plotem nebo zahradním domkem. Odpadky jsou tak rychle na svém místě a hromada kompostu neruší celkový dojem ze zahrady.


Co na kompost smí a co ne
Na kompost smí:
· zahradní odpad
· posekaná tráva
· listí
· odpad po prořezu keřů a stromů (krátké kusy eventuálně řezanka)
· skořápky od vajec
· odpad z ovoce a zeleniny
· kávová sedlina, vylouhovaný čaj
· sláma, seno, hobliny

Na kompost nesmí:
· zbytky jídla a potraviny
· vysemeňující se plevel (ptačinec, kopřiva, peťour atd.)
· kořenový plevel (např. svlačec rolní, bršlice)
· zahradní odpad, který vykazuje nemoci rostlin (bakteriální spála růžovitých rostlin, nemoc prutů malin, nápadná nať zelí, fazolí, okurek nebo rajčat)
· rostliny ošetřené insekticidy

Přihlášení