Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vybrat správné víno.

Video: 

Když kupujete víno, nedívejte se jenom na cenovku. Jak ale vybrat dobré víno mezi těmi stolními, odrůdovými, zemskými, jakostními a přívlastkovými?
Nejjednodušší rada zní – čtěte etikety.

Stolní vína

Doslazují se řepným cukrem a nesmí být u nich uvedena země původu ani cukernatost. Ve stolním víně může být namícháno víno z různých odrůd, ba i zemí. Jsou nejméně kvalitní a obvykle nejlevnější.

TIP!!! Pozor na předražená zahraniční stolní vína, která se tváří exoticky. Budou sice možná cukernatější než tuzemská stolní vína, ale i tak jim patří nejnižší příčka žebříčku kvality. Stůl se řekne italsky tavola, francouzsky table, anglicky table a španělsky mesa. Cena i 30,- Kč/l.

Na etiketě českého nebo moravského vína můžete narazit i na označení Zemské víno. Je to sice také stolní víno, ale už přece jen podléhá pravidlům o minimální cukernatosti.

Vína jakostní odrůdová a známková

Smí se vyrábět jen z hroznů z jedné vinařské oblasti, kde se také musí po sběru zpracovat. Jsou však stále bez přívlastku, neboť se přislazují. Cena od 50,- Kč/ 0,7 l.

Přívlastková vína

Teprve jakostní víno, do kterého se nepřidává žádný cukr, které pochází z jedné vinařské podoblasti a jehož odrůda, původ i hmotnost jsou úředně prověřeny, si zaslouží ještě titul přívlastkové. A přívlastků najdete v obchodě několik.

a. Kabinetní vína

Kabinetní vína bývají suchá, příjemně lehká a příjemně levnější.

b. Pozdní sběr

Víno s označením Pozdní sběr je v cukernatosti opět o třídu výš. Hrozny se musejí nechat na vinici déle, aby byly sladší. V našich zeměpisných šířkách je to ovšem patřičně napínavé čekání a to se na ceně vína také odráží. Stále se však držíme celkem při zemi.

c. Výběr z hroznů

Výběr z hroznů má ještě vyšší předepsaná cukernatost, ještě plnější chuť a většinou vyšší obsah alkoholu.

d. Vína ledová a slámová

Podobně vzácná a dražší jsou také vína ledová a slámová. I tahle vína jsou velmi sladká. Ledové víno se lisuje ze zmrzlých hroznů sklizených při teplotě minimálně – 7 stupňů celsia a během lisování nesmí bobule rozmrznout. Podobě náročná je výroba slámových vín. Hrozny se po sklizni i čtvrt roku dosušují zavěšené na vzduchu anebo rozložené povětšinou na slámě.

Rada na závěr

Ať už vybíráte víno jako dárek nebo si chcete jen pochutnat, sáhněte po vínu přívlastkovém a neuděláte chybu. V českých obchodech se tato vína pohybují v cenách zhruba od 120 korun za lahev.

Přihlášení