Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vybrat ten správný žebřík?

Jak vybrat ten správný žebřík?

Dobře si ujasněte co vlastně potřebujete!
Je to žebřík na střihání živého plotu, na česání ovoce nebo žebřík na údržbu domu a čištění okapů. Současná nabídka je mimořádně široká, ale ten naprosto univerzální žebřík pro všechny potřeby tam nenajdete. Je-li lehký a skladný, bude pravděpodobně příliš krátký a žebřík, kterým provádíme údržbu štítu na chalupě bude asi zoufale nešikovný na stříhání dvoumetrového živého plotu. Současný trend je takový, že k domu a na zahradu patří žebříky dva – jeden menší a snadno manipulovatelný většinou s pracovní výškou do 4-5 metrů a hmotností kolem 15 kg a potom žebřík na údržbu domu a vysokých stromů, který může mít pracovní výšku hodně přesahující deset metrů, ale který může vážit třicet pět kilo a více a i ve složeném stavu bude mít délku 5-7 metrů. Musíme tedy vědět i to, kam jej uložíme.
Kupujeme-li si tedy svůj první žebřík lze doporučit zakoupení trojdílného kombinovaného žebříku, který má nejvíce funkcí a patří taky mezi nejprodávanější. Získáme tak současně 3 různé možnosti využití – štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle.  Dále však v nabídce najdeme žebříky výsuvné, lanové, kloubové, teleskopické, kombinace s lešením, což jsou všechno řešení, která mohou doplnit následně to, co náš první žebřík nezvládne.

Věnujte pozornost potřebné délce!
Jen málokterý kupující přesně ví jakou vlastně potřebuje výšku. Navíc si mnohdy neuvědomujeme, že pokud potřebujeme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík od délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhneme cca 1 metr nad konec žebříku viz. obrázek.

Rozhodněte se kolik chcete investovat!
Měli byste vědět, kolik chcete za žebřík zaplatit a co za své peníze chcete dostat, protože není žebřík jako žebřík i když to tak na první pohled vypadá. Musíte se tedy správně zorientovat v nabídce z hlediska kvality a ceny. Co tedy sledovat, čím se řídit při správném výběru?

Zvolme si jako příklad trojdílný žebřík 3x9, který patří k nejprodávanějším. Na současném trhu lze koupit tento žebřík v rozmezí od 2500 do 5500,-Kč. Rozdíl tedy činí tsto procent a to jistě nebude způsobeno pouze cenovou politikou. Koupil jsem si za tři tisíce ještě kvalitní produkt nebo jsem si koupil za pět tisíc předražený výrobek? Při odpovědi pomůže několik jednoduchých pravidel.

Počet příček?
Asi nejvíce sledované kriterium je však i nejvíce zavádějícím údajem při určování užitné hodnoty žebříku. Evropská norma EN 131 povoluje vzdálenost jednotlivých příček v rozsahu 25-30 cm. Obecně platí, že levnější tzv. hobby žebříky a téměř vždy různé akční typy mají vzdálenost příček 25 cm a kvalitnější tzv. profi žebříky v rozmezí 28-30 cm. Tím lze vysvětlit paradoxní stav, že jeden žebřík 3x9 může mít délku kolem 5 metrů a tentýž typ v jiném provedení nebo od jiného výrobce 5,7 metrů nebo to, že například žebříky 3x9 a 3x10 mohou mít velice podobnou délku.

Délka žebříku?
Vypovídá již o užitné hodnotě žebříku podstatně více než předešlé kritérium. Označování délek u žebříků je však velice různé, proto je třeba tyto údaje pozorně prostudovat. Některý výrobce uvádí v prospektech maximální délku vysunutého žebříku, což je ovšem údaj, který v praxi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme pevně na zeď. Správnější a k zákazníkovi korektnější způsob je uvedení tzv. opěrné výšky. Tedy délky svislé kolmice z místa do kterého žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75-80 stupňů.
To může být další vysvětlení, proč se liší rozměry udávané u typů se shodným počtem příček.
Navíc i tento údaj je zavádějící tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li tedy žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést o 20 cm větší délku žebříku, ale je zřejmé, že výšku příčky na které stojím, to ovlivní pouze o 10 cm.

Šířka žebříku, rozměry příček?
Je třeba sledovat i tyto rozměry. Šířka hobby žebříku může kolísat od 35 do 42 cm a jedna hrana příčky se může pohybovat v rozmezí 22-30 mm. Samozřejmě, čím širší příčka, tím pohodlnější stání na žebříku.

Přihlášení