Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Co potřebuji vědět při výběru sekačky?

Co potřebuji vědět při výběru sekačky?

Češi byli vždy zahradníky, chataři a chalupáři. Po hektickém období 90. let, kdy český národ podnikal, cestoval, zkrátka dělal vše, co mu předtím bylo upíráno, se nyní Češi opět vrací ke svým původním koníčkům. Dá se říci, snad s trochou nadsázky, že pro některé majitele zahrad je jejich trávník stejně prestižní záležitostí jako jejich automobil. Dnešní doba na rozdíl od té předchozí, nabízí téměř vše a není problém cokoliv koupit, ale problémem je vědět, co z té záplavy nabízených produktů je pro mě to nejlepší. A tak se český zahradník noří do studia travních semen, hnojiv, sekaček, travních fréz atd. A proto vám trochu chceme pomoct i my.

Jak již bylo řečenom, vzhled a kvalitu trávníku ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi nejdůležitější patří bezesporu parametry sekačky. Na trhu jsou různé typy, ale nejrozšířenější jsou rotační sekačky se sběrným košem. Velkou výhodou těchto sekaček je, že do sběrného koše sbírají nejen posečenou trávu, ale i spadané listí nebo jiné nečistoty trávníku. Sekačky dnes splňují přísné technické i ekologické normy, stejně jako vysoké nároky na obsluhu, komfort ovládání a dlouhotrvající životnost a přepdevším je jich na trhu nepřeberný výběr od levných až po stroje s cenou za kterou se dá koupit ojeté auto.


Jak vybírat rotační sekačku

Rozhodujícím faktorem při výběru sekačky je velikost plochy, kterou budeme muset sekat. Zde se dává do poměru plocha zahrady a šířka záběru sekačky a pravidla jsou asi následující:

• záběr 32 cm do 200 m2 plochy
• záběr 40 cm do 350 m2 plochy
• záběr 40- 45 cm do 500 m2 plochy
• záběr 45- 53 cm do 1000 m2 plochy
• záběr 53 cm a více nad 1000 m2 plochy

Dalším důležitým kritériem je volba mezi elektrickým a benzinovým provedením.

Elektrické sekačky jsou zpravidla lehčí a snadněji ovladatelné, ale jste odkázáni na přívodní šňůru, která vždy nakonec při práci překáží nebo se ukáže kratší než by měla být. K přednostem elektrických sekaček patří lehká ovladatelnost, snadná údržba, nízká hlučnost, nižší provozní náklady, možnost sečení i více svažitých ploch a zpravidla nižší cena.

Benzinové sekačky mají vyšší výkon a zpravidla širší záběr a jsou nezávislé na přístupu ke zdroji elektrické energie. Benzinové sekačky jsou vhodné pro větší plochy i vyšší a hustší travní porosty a jsou zpravidla výkonnější. Při sečné ploše kolem 400 m je již dobré uvažovat o koupi tohoto typu sekačky. V případě benzínového typu počítejte s tím, že Vám více času zabere údržba. Pro sekačku s pojezdem (samochodnou) se rozhodněte, jestliže máte velkou zahradu a nebo chcete sekat bez námahy. Nezapomínejte při této volbě na objem koše, při jeho naplnění se stává pohyb se sekačkou bez pojezdu obtížnější. Nezanedbatelný je také sklon Vaší zahrady. Nezapomeňte ani na své fyzické možnosti, startování sekačky nemusí být vždy jednoduchá záležitost, proto ženám a seniorům jednoznačně doporučujeme nákup sekačky se startérem.


Údržba rotačních sekaček než uvedete sekačku do provozu, pozorně se seznamte s její obsluhou. U benzinové sekačky doplňte olej do motoru a načerpejte benzin. Zkontrolujte, zda konektor zapalovací svíčky pevně dosedá na svíčku. U elektrických sekaček je nutné zkontrolovat přívod elektrické energie.
Aby Vám sekačka sloužila spolehlivě a co nejdéle, je třeba jí věnovat náležitou pozornost a to nejen během sezóny, ale zejména pak na jejím konci, než ji uložíte k odpočinku. Pravidelná údržba by měla zahrnovat minimálně kontrolu stavu oleje, benzínu a znečištění vzduchového filtru u benzinové sekačky. Čištění vnitřní řezné plochy u obou druhů sekaček. Nabroušení nože, jeho vyvážení a očištění celé sekačky pak patří k základním úkonům na konci sezony. U benzinové sekačky je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a vzduchový filtr dle potřeby. Nově pak nepřehlédněte pokyny pro prodlouženou záruku (až 6 let) u námi nabízených sekaček AL-KO.

Přihlášení