Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zimní tipy pro ochranu vašeho automobilu

Zimní tipy pro ochranu vašeho automobilu

Houstnutí motorového oleje
Kvalita dnešních olejů, zejména syntetických, umožňuje bezproblémové spouštění motorů i za velmi nízkých teplot. Nicméně záludné zimní období se vyznačuje mnohými překvapeními, a proto není nikdy vyloučena situace, kdy dojde k náhlému prudkému poklesu okolních teplot, a to až k hodnotě, která se stává limitní pro nezbytnou tekutost olejové náplně. V tomto okamžiku se díky značným odporům výrazně zhoršuje nejen možnost snadného spuštění motoru, ale především kvalita promazání jeho klíčových míst, což je z hlediska opotřebení velmi negativní jev. Protože tyto extrémní klimatické výkyvy nemívají dlouhodobější charakter, není nutné provádět v danou chvíli výměnu olejové náplně za speciální provedení a výhodnější jsou některá krátkodobá provizorní řešení.
   Jedním a v motoristické praxi poměrně známým a léta užívaným způsobem snížení viskozity motorového oleje bývá jeho ředění benzínem. Tento způsob se používá jako preventivní opatření v okamžiku, kdy tušíte, že by mohlo dojít k výraznému poklesu teplot. Olej se ředí před odstavením vozidla, kdy je motor ještě teplý. Při nalití benzínu do náplně nechejte motor běžet ještě cca 10 minut, aby došlo k důkladnému promísení a směs se dostala na třecí plochy. Nejvhodnější je čistý technický benzín, v porovnání s automobilovým benzínem má začátek destilace cca o 50° C vyšší a konec destilace o 40° C nižší. Množství benzínu, který je potřeba nalít do olejové náplně, pochopitelně závisí na vlastnostech oleje, objemu jeho náplně a velikosti očekávaných mrazů.

Přimrzání dveří
To, že se vám nepodaří otevřít dveře, kterými hodláte nastoupit, ještě neznamená, že nelze otevřít jiné. Stačí obejít postupně vozidlo, a zvláště máte-li ve výbavě centrální zamykání, jsou vám pro zkoušku k dispozici všechny dveře. Známým preventivním a po dlouhou řadu let využívaným opatřením je nátěr gumových lemů (těsnění) dveří glycerinem. Nová doba však rovněž přinesla mnoho nového, takže nyní je na trhu s přípravky pro automobilisty široký sortiment prostředků pro ošetření gumových částí vozidla, mezi nimiž hrají prim především různé variace silikonových sprejů. Ošetřit jimi na podzim vozidlo se vám určitě mnohonásobně vyplatí.
 
Přimrzání stěračů
Největší problém může být ve chvíli, kdy došlo k přimrznutí stírátek, se spuštěním stěračů. V lepším případě dojde pouze k přepálení pojistky, v horším ke spálení motorku pohonu, a to rozhodně není záležitost potěšitelná. Je tedy nezbytné po příchodu k vozidlu očistit nejen celý čelní sklo od námrazy nebo sněhové pokrývky, ale také musíte uvolnit, nadzvednout, stěrače. Toto dělejte obzvláště opatrně a s ohledem na to, aby nedošlo především k poškození břitů stírátek. Pokud se vám to nedaří, nastartujte vozidlo, spusťte ofukování čelního skla a vyčkejte až dojde k jeho částečnému prohřátí.
   Docela vhodným řešením je využití archu starých novin. Tím, že je přichytíte stěrači (nebo spíše je dáte pod stěrače), vám pak nemohou stírátka přimrznout k čelnímu sklu. Jiným opatřením je sundání stěrač a uschování ve vozidle. Tento způsobe je daleko nejlepší, protože pryž stírátek si s ledem a mrazem příliš nerozumí a dochází tak k jejímu předčasnému znehodnocování. Je však přitom vhodné podložit raménko stěrače něčím měkkým, kouskem hadříku, aby nedocházelo k poškozování čelního skla.

Zamrzlý zámek ve dveřích
V podstatě jediným rozumným postupem je preventivní ochrana zámku proti vniknutí vlhkosti na funkční plochy a zajištění dostatečné „kluzkosti“ všech třecích ploch. To lze zajistit nastříkáním konzervačního a vodoodpudivého oleje do zámku nebo jemným grafitem (poslouží i nastrouhaná tužka) či grafitovou vazelínou, molykou.
   Pokud již došlo k zamrznutí zámku, je důležité nepropadnout beznaději . Podle situace a dostupných prostředků se můžete například pokusit nakapat do zámku brzdovou kapalinu, koncentrát nemrznoucí směsi do odstřikovačů nebo použít rozmrazovací sprej. Mějte ho připravený doma na botníku nebo jinde mimo vozidlo. Některé luxusnější vozy mají ve výbavě vyhřívaný klíč zámku, pokud ovšem nic takového nemáte, musíte si poradit jiným způsobem. Zkusit můžete třeba opakované opatrné nahřívání klíče například zapalovačem.
    Jestliže nepomohou jednodušší způsoby,  nutno nasadit drsnější způsob a to nahřívání zámku plamenem. V tomto případě nepomůže slabý plamínek zapalovače či sirky a je potřeba užít něco výkonnějšího. Vhodná může být třeba letovací lampa nebo jiný zdroj bodového plamene. V těchto případech je však nutno postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození zámku nebo laku.

Zdroj:Jezdíme v zimě,Computer Press,Praha 2001,cpress.cz

Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení