Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Založte si kompost

Založte si kompost

Větší množství kompostu ocení především ovocné a okrasné stromy. Kompost totiž zlepší kyprost půdy, dřeviny pak lépe přijímají vodu a živiny. I mdlý trávník si zaslouží mulčování kompostem, který je dobré rozhodit na jaře a v létě. Trávu tak provzdušníte, v půdě udržíte dostatečnou vlhkost a omezíte růst plevele.

Vyberte polostinné místo s dobrým přístupem
I taková věc jako výběr místa rozhoduje o tvorbě a kvalitě kompostu. Vyhovovat mu bude polostín např. pod listnatým stromem či keřem. Prudké slunce by totiž kompost vysušovalo, při vystavení dešti by přicházel o cenné živiny. Problémem kompostu bývá ale nepěkný vzhled a někdy i nepříjemný zápach (při problémech s jeho údržbou). Umístěte ho proto do ústraní vaší zahrady. Dbejte také na dobrý přístup k tomuto místu, abyste mohli vzniklý kompost snadno vyvážet kolečkem. Zbytky potravin budete pravděpodobně do kompostéru házet nejčastěji, proto by měl být dostupný hlavně z vaší kuchyně.
Kompostér s otvory na všech stranách
V dnešní době se už ustupuje od kompostování bez ohradníku. Hromada bez oplocení nepůsobí estetickým dojmem, navíc se zpomaluje proces kompostování. Kompostér by rozhodně neměl být menší než 1 m², ale to, na čem skutečně záleží jsou tři jiné faktory - vzduch, teplo a vlhkost. Volte proto kompostér s otvory na všech stranách, vzduch se musí dostat i do jádra celé hromady. Dejte pozor, aby otvory nebyly příliš velké a vzniklá zemina z nich nevypadávala.
   Dřevěný kompostér vypadá přirozeně, vyrobit si ho můžete sami z vlastních zásob. Nevydrží ale navždy, na materiál působí vlhkost a organismy. Vyložte ho proto folií nebo ho natřete ochrannými prostředky na dřevo. Pokud použijete na výrobu kompostéru drátěné pletivo, vyložte stěny lepenkou nebo netkanou textilií. Vhodné pletivo má oka přibližně 3 cm velká, plot působí nenápadně. Pro uzavřené kompostování se používá plastový typ. Zabere minimum místa, kompostovat můžete i na balkoně. Koupíte ho v zahradnických potřebách.

Tři díly hnědého jeden díl zeleného odpadu
Správné složení kompostu je základ pro jeho správnou tvorbu. Rozlišují se dvě skupiny odpadu – zelený (bohatý na dusík – ovoce, zelenina, čerstvá tráva a listí, hnůj, močůvka, čajové a kávové zbytky) a hnědý (bohatý na uhlík – suché listí, sláma, novinový papír, obaly a skořápky od vajíček). Zelený odpad se vyznačuje měkkostí a vlhkostí, patří do něj tráva, zbytky zeleniny a ovoce. Hnědý je suchý a tvrdý, např. větve, papír.
   Při zakládání kompostu začněte s 15 cm vrstvou hnědého odpadu. Na ní přidejte vrstvu listí, zbytků zeleniny a ovoce. Vrstvy hnědého a zeleného odpadu se střídají. Pozor ale na jejich poměr! Obecně platí, že na dva až tři díly hnědého připadá jeden díl zeleného. Proto čerstvě posekanou trávu neházejte bezmyšlenkovitě do kompostéru. Utvořte z ní tenké vrstvy, které proložte např. lepenkami, suchým listím nebo větvemi. Hrubé části předem raději rozdrťte, urychlíte tak proces kompostování.
   Do kompostu naopak nepatří kosti a zbytky masa, pecky, slupky z tropického ovoce, popel z uhlí, plevel, větve z tůjí, rostliny napadené chorobami, potištěný papír (časopisy), kočičí, psí a lidské výkaly, pleny.

Co dělat, když kompost zapáchá?  
Udržujte kompost dostatečně vlhký a občas ho zalijte. Zanedbat nelze ani jeho vzdušnost a kyprost. Promíchejte ho minimálně jednou měsíčně. Dbejte na pestré složení kompostu. Pokud je proces tlení (nikoliv hnití) úspěšný, za 8 až 10 týdnů se dočkáte kompostu vonícího po lesní půdě. Přes zimu se proces pozastavuje, kompost proto přikryjte.
Voní-li váš kompost nelibě, na vině je buď špatné složení, nebo nedostatek vzduchu. Zkontrolujte tedy, jestli je kompost provzdušněn. Máte-li špatný kompostér nebo pravidelně nepromícháváte jeho obsah, odpad hnije. Pokud je vzduchu dost, přidejte hnědý materiál – větve, listy, piliny, lepenky. Tím dodáte kompostu uhlík. Neprobíhá-li rozklad kompostovaného materiálu, bude to tím, že je příliš vysušený. Zalijte ho vodou a dodejte mu dostatek dusíku ze zbytků zeleniny a ovoce či posekané trávy. Je-li kompostování příliš pomalé, přidejte trochu půdy nebo už hotový kompost. Použít můžete i příměsi, které tlení aktivují - např. močůvka nebo speciální urychlovače kompostů. Zkontrolujte také, že váš kompost má dostatek materiálu s obsahem dusíku. Naopak láká-li váš kompost nezvané živočichy, zkuste kompostovat v uzavřeném kompostéru.

   KV                                                         Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení