Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zahrádkáři do práce, je čas sazeniček

Zahrádkáři do práce, je čas sazeniček

Pozor na neupravený substrát  
Právě nastává nejvhodnější čas pro výsev paprik, salátu a následně pak dalších druhů zeleniny. Letos si vyzkoušejte také vypěstovat vlastní sadbu okrasných květin. Budete překvapeni kolik krásné sadby si doma vypěstujete. Pro výsev, ale i pro následující výsadbu, je však velice důležité nepodcenit otázku použitého substrátu. Pokud použijete vlastní kompost, je důležité jej chemicky - nebo ještě lépe tepelně – upravit. Neupravený substrát často obsahuje nejen zárodky škůdců, ale především půdní plísně. Klíčící rostlinky jsou velmi choulostivé a přítomnost plísní či larev hmyzu velice snižuje úspěšnost. Ani použití staršího výsevního substrátu nemusí být zcela bezproblémové. Pořízení speciálního „pařáku“ na dezinfekci substrátu je ekonomicky poměrně náročné, proto se nejčastěji dezinfekce řeší „chemickou cestou“.
   Semena je výhodnější naset do společného květináče, teprve když mají alespoň 1 pár pravých lístků, tak je rozsázet. Pokud vyséváte semena jednotlivě, je samozřejmě ušetřená práce s přesazováním – je to však mnohem náročnější na správnou zálivku. Pro tento případ lze s úspěchem použít např. zavlažovací vaničky. Samostatná zavlažovací rohož Jsou vyplněny kapilární zavlažovací rohoží, která dodává rostlinám pouze potřebné množství závlahy. Aby byla sadba ve správné kondici, je nutné ji – nikoli ihned zpočátku – ale ve správnou dobu a vhodnými prostředky přihnojit. Zdravá a kvalitní sadba je základním předpokladem pro dobrou úrodu po celou nadcházející sezónu.

Ve skleníku sazeničky chraňte netkanou textilií
Možná patříte k jarním nedočkavcům, a jen co zem trochu ve skleníku rozmrzne, vyséváte ředkvičky a salát k rychlení. Studená zem ale klíčení zpomalí, proto zryté záhony ve skleníku v silných mrazech zakryjte na přechodné období tmavou fólií nebo silnější netkanou textilií. Podobně můžete zakrýt netkanou textilií i vnitřní boky skleníku, výborná je také bublinková fólie pro své izolační schopnosti. Pokud máte ve skleníku nějaké přezimující rostliny, nenechávejte zakrytí příliš dlouho, trpěly by nedostatkem světla, jehož je i tak málo.

Vyzkoušejte zahřívací podložku
Nemáte-li vhodné místo pro pěstování sadby a bojujete s nedostatkem světla a tepla, sáhněte po zahřívací podložce (venku budete potřebovat výkon 42 W, pro pěstování doma stačí 15 W), kterou umístíte na kterýkoli parapet k oknu (prosklenou verandu apod.), nejlépe ještě na polystyrenovou podložku.  Ještě výhodnějším a univerzálnějším řešením je pěstitelská stanice.  V 150 W pěstitelská stanici  díky rozměrům 130 x 60 cm a výšce 50 cm můžete umístit mnohem více sadby. Navíc ale díky termostatu, který udržuje konstantní teplotu zde můžete i na celou zimu umístit rostliny, které potřebují stálou minimální teplotu a maximum světla. Termostat lze nastavit v rozmezí od 0 do 40° C. 

  KV                                                         Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení