Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zahrádkáři, čas nakoupit chytré pomocníky!

Zahrádkáři, čas nakoupit chytré pomocníky!

Drtič zahradního odpadu
Se zbytky po pravidelném ošetřování, průřezu či zmlazování si hravě poradí drtiče větví a štěpkovače, které dokáží dřevní odpad „schroustat“ a velmi snadno proměnit na kompostovací nebo mulčovaní materiál. Drtiče větví udělají z dřevního odpadu jemnou drť, kterou pak míso pálení vložíte spolu s dalším odpadem do kompostu. Štěpkovače zase dokáží rozdrtit větší větve na štěpky, které pak můžete využít jako palivo do krbových kamen nebo jako náhradu za mulčovací kůru.
Za drtiče a štěpkovače dřeva dáte v průměru 5 – 10 000 Kč.

Teleskopické nůžky
Vzrostlé stromy je čas od času potřeba prořezat, aby se koruna prosvětlila a omladila. Ale s obyčejnou pilkou a vratkým žebříkem to je práce nejen nesnadná, ale i nebezpečná. Pokud se na tuto práci dobře vybavíte, nemusíte se bát ani dřiny, ani zranění. Speciální odlehčené nůžky s teleskopickou násadou vám umožní udělat všechnu práci i ze země a žebřík není potřeba. Pokud chcete prostříhat keře, stačí rukojeť  zkrátit a vzít nůžky do ruky – když si vyberete kvalitní výrobek, ustřihnete snadno i silnou větev bez námahy a ušetříte své ruce mozolů a puchýřů. Pro prostříhávání hustých korun pak využijete stromové kopí, které umožňuje ze země nastavit úhel střihu pro přesné zachycení větví v každém směru růstu. Ani při této práci se díky vnitřnímu kladkovému převodu nenadřete – vše půjde lehce jako po másle.
Značkové teleskopické nůžky pořídíte cca za 1 – 2 000 Kč, stejně jako stromové kopí.

Kvalitní sekačka  
Se sekačkou po rodičích, kterou máte každoročně problém nastartovat do nové sezóny, byste se už konečně měli rozloučit. Při výběru nové pak zvažte, jak často a jak velkou plochu budete sekat; předejdete tak zbytečným výdajům za extra výkonné sekačky, které ale na malém pozemku plně nevyužijete. Na malou předzahrádku bude stačit elektrická rotační sekačka, pokud se musíte starat o větší plochu a nechcete za sebou tahat elektrický kabel, pak je lepší zvolit některou z benzinových rotačních sekaček bez pojezdu, nebo pro snadnější obsluhu (zvláště v případě svažitého terénu) s pojezdem. Nechcete se spokojit s běžným trávníkem, ale toužíte mít na zahradě hebounký, na kratičko střižený anglický zelený koberec? Pak zvolte vřetenovou sekačku. K začištění trávníku v okolí chodníků, zídek, stromů a keřů je určena sekačka strunová, a pokud máte opravdu velkou louku nebo se například na chalupu či chatu dostanete jen nepravidelně a pak často musíte bojovat s vysokou, přerostlou trávou, využijte bubnovou sekačku.
Ceny sekaček se pohybují ve velkém rozpětí – nejlevnější pořídíte už za 1000 Kč, za nejdražší bubnové sekačky pak dáte 30 000 Kč.

Vertikulátor a vysavač
Pečlivý zahrádkář trávu nejen seká, ale také vertikuluje. Vertikulátor vypadá podobně jako sekačka a slouží obdobně jako hrabičky, jen práce s ním je mnohem méně namáhavá a především efektivnější. Tento přístroj z trávníku odstraňuje plevel a odumřelé zbytky rostlina a mechu. Zelený koberec pak o poznání lépe dýchá a přijímá vodu a živiny. Zároveň vertikulizací trávník omlazujete a zhušťujete. Hromady spadaného podzimního listí pak nemusíte hrabat, když si pořídíte místo hrabiček lepší vynález – zahradní vysavač. Nejprve ho použijete jako fukar, kterým nakupíte listí na jednu hromadu. Pak stačí jen obrátit chod a nasát listí do pytle. Nemusíte se bát, že se sběrný vak rychle naplní, protože listí projde zařízením, které ho rozmělní a výrazně zmenší jeho objem.
Levnější elektrický vertikulátor pořídíte cca za 5 000 Kč, ceny poloprofesionálních benzinových přístrojů se pohybují mezi 20 – 25 000 Kč. Zahradní vysavačše pohání buď elektřina, takové přístroje koupíte za cca 3 – 5 000 Kč, nebo benzin. Za vysavač se spalovacím motorem dáte přibližně dvojnásobek.

  KV                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení