Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zabezpečte si domov 1

Hlavní a vedlejší vchody

Dveřmi domu nebo bytu nevstupují jen pozvaní hosté. I zloději tuto možnost rádi využijí, aby si k Vám zjednali přístup. Zejména nezajištěné vedlejší vchody jim často nabídnou chráněný a tím i snadný vstup dovnitř. Myslete vždy na to, že světlo je „nepřítel“ zlodějů. Zajistěte si účinné venkovní osvětlení – třeba ve spojení s hlásičem pohybu.

 

 


Zámek na dveřích – tři prvky pro Vaši bezpečnost

Nejlepším prostředkem pro zabezpečení dveří je dobrý zámek. Měl by mít tři součásti: vložku, jako srdce zámku, která společně se zajišťovacími prvky, jako např. ochrana před navrtáním a vylomením, představuje účinnou zábranu pokusu o vloupání. Zapuštěný zámek, který by měl být vysoce odolný při velkém zatížení nebo násilné manipulaci a rovněž by si měl zachovat bezvadnou funkci i za mrazu. Ochranné kování, jehož úlohou je chránit vložku zámku před násilnými zásahy. Šrouby by nikdy neměly být viditelné a přístupné zvenčí!


Ochrana proti vysazení – bezpečnost v pevném závěsu

Zámek, okénko ve dveřích a závora málo pomohou, jestliže lupiči jednoduše vysadí celé dveře. Pomocí doplňkového bezpečnostního uzavíracího plechu se dveře ukotví speciálními hmoždinkami do zdi. U novostaveb je účelné s takovým zařízením počítat hned od počátku. Ale existuje dostatečné množství spolehlivých systémů, které lze osadit i dodatečně.


Pancéřová závora – masivní ochrana na vedlejší vchody

Pancéřové závory poskytují ideální řešení otázky bezpečnosti zejména pro vedlejší vchody. Závory se instalují na celou šířku dveří a jsou na obou stranách ukotveny do zdiva. Pancéřové závory se vyznačují extrémní odolností vůči deformaci, snadno se montují a snadno se s nimi manipuluje. Pancéřovou závoru si můžete nainstalovat i na domovní dveře. Ve vstupním prostoru lze závory zavírat zevnitř i zvenčí a zpravidla se dodávají i v různých barvách.


Bezpečné mrknutí                                                                            

Velmi drzí zloději se ani nepokoušejí sami dveře otevřít, ale jednoduše u Vás zazvoní. Jakmile dveře otevřete, vsunou mezi ně nohu a Vy jste si v tomto případě vytáhli špatnou kartu. Proto si návštěvníka vždy nejdřív prohlédněte, než mu otevřete. Okénko ve dveřích by mělo být široký úhel asi 200 stupňů, aby poskytovalo dobrý výhled do všech stran. Klapka umístěná uvnitř zabrání tomu, aby bylo zvenčí vidět světlo uvnitř bytu. Stejně tak bychom doporučovali řetěz nebo závoru, která ztíží proniknutí do pootevřených dveří.


Sklo není hlavním rizikovým prvkem

I když mnoho zlodějů přichází oknem, zůstává křehké sklo většinou nedotčené. Nechráněné okno ovšem lze během deseti sekund vysadit. U oken platí: strana se závěsy musí být bezpodmínečně chráněna stejným způsobem jako strana se zámkem. Běžná okna nepředstavují žádnou překážku pro zásah zvenčí. Naproti tomu existuje celá široká paleta bezpečnostních prvků, které lze dodatečně namontovat. Ukážeme Vám, kde jsou slabá místa Vašich oken a co byste měli provést jako prevenci proti vloupání.


Nepominutelné: ochrana proti vysazení

U oken je ochrana proti vysazení na různých místech hlavním bezpečnostním faktorem. Běžná okna dokáží „profíci“ zdvihnout z rámu během několika sekund. Ochranu poskytne například ocelová závora s úhelníky osazená zevnitř, kterou lze upevnit bez navrtání okenních křídel, takže montáž je velmi praktická. Dalším řešením jsou uzamykatelné okenní pojistky, které se dodávají v nejrůznějším provedení. Pro střešní okna nebo dvoukřídlá okna jsou potřebná speciální zařízení.


Oboustranná ochrana uzamykatelnou okenní klikou

Okenní klika se zámkem je další důležitý aspekt. Zavírání chrání proti otevření zvenčí i zevnitř. Vyklápěcí okno totiž lze zvenčí otevřít během okamžiku. Ochranu proti otevření zevnitř ocení zejména rodiče malých dětí. Různé systémy, např. tyčové zámky, představují dva druhy ochrany v jednom: jsou vybaveny zamykatelnou okenní klikou a současně poskytují dvěma stabilními zajišťovacími body ochranu proti vysazení.

 

Přihlášení