Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vyrobte si domácí mošt.

Vyrobte si domácí mošt.

Ať už vyrobeny z kteréhokoli druhu ovoce, představují mošty nápoje nejen lahodné, nýbrž – dík tomu, že se v nich uchovávají výživné i ochranné látky v ovoci obsažené – i zdraví prospěšné. Mošty můžeme vyrábět takřka ze všech druhů ovoce, to jest i z drobného zahradního a lesních plodů, ale nejčastějším a také jedním z nejlepších druhů bývá mošt jablečný.

Jablka z nichž, jej vyrábíme, musejí být dostatečně zralá, šťavnatá a na chuť lahodná. Mohou to být i spadaná jablka, ta je však nutno na několik dní uložit do dřevěných beden, aby dozrála. Na zemi v trávě je dozrávat nenecháme, aby nepřejala pach z půdy, který by se potom objevil v hotovém moštu. Před vlastním zpracováním je pečlivě omyjeme v čisté pitné vodě, nejlépe tak, abychom je mohli zároveň mýchat tyčí. Špatné, vyschlé a nahnilé plody vylučujeme. Očištěná jablka drtíme na drtiči, připojeném obvykle k lisu, v němž se ovocná drť prokládá dřevěnými mřížkami a lisuje. Celé zařízení musí být uspořádáno tak, aby se v něm ovoce ani šťáva nedostaly do styku s kovovými součástkami. Vylisovanou šťávu můžeme nechat sice 24 hodiny ustát, ale má-li být světlá, musíme ji přecedit a filtrovat neprodleně, jinak by zhnědla. Naprosto čistý až jiskrný mošt mohou ovšem vyrábět jen mošťárny s dokonalými filtry, ale mírné zakalení doma vyrobeného moštu není nijak na závadu, protože kal se časem usadí a čistý mošt se pak dá hadičkou přetočit do jiné láhve.Mošt filtrujeme flanelovým sáčkem zavěšeným na tyči nebo dvěma nad sebou zavěšenými utěrkami, přivázanými za rohy na obrácenou židli. První proteklou šťávu vracíme zpátky, další šťáva protéká zalepenými otvory v plátně už čirá. Významnou fázi přípravy moštu představuje sterilace, které je třeba věnovat náležitou pozornost, aby mošt později nekvasil. Postupujeme při ní tak, že přefiltrovaný mošt nalijeme do bezvadných vyvařených lahví (nad hladinou moštu musejí zůstat asi tři centimetry volného prostoru). Láhve stavíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou. Do jedné z nich zasuneme tužkový teploměr. Jakmile dosáhne teplota 75° C, zmírníme přívod tepla a 10 minut tuto teplotu udržujeme. Láhve pak z hrnce postupně vyjímáme, zátkujeme a hrdlem dolů skládáme do koše. Když vychladnou, seřízneme korky a hrdla lahví omočíme v parafínu. Ukládáme je ležmo do sklepa se stálou teplotou.  Aby zátky při sterilaci nevyletovaly, zajišťujeme je provázkem (lékarnickým uzlem), nebo dáme mezi zátku a sklo tenký měděný drátek, po němž uniká z láhve ohřátý vzduch. Drátek po skončení sterilace vytáhneme klíšťkami; tím se láhev vzduchutěsně uzavře. Sterilizujeme v otevřené nádobě nesmí rezivět – nejvhodnější je smaltová nebo pocínovaná – a v žádném případě nesmí být sebeméně poškozená. Moštem, který v ní zahříváme, je nutno občas zamíchat, aby se nepřipaloval; prohříváme ho rychle a stejnoměrně. Pokud jablečnou drť rychle prolisujeme a získanou šťávu co nejdříve zpracujeme, má mošt pěknou světlou barvu; při zdlouhavém pracovním postupu je nebezpečí, že zhnědne a zkvasí.
Bez cukru se obejde i příprava vysoce výživného moštu hroznového a hybridového, obsahujícího 15 až 20 cukru a používaného často ve zdravé výživě. U nás však, poněvadž nemíváme přebytek hroznů, do prodeje nepřichází a také po domácku se vyrábí jen velmi zřídka.
Rybízový mošt přislazujeme: Na 3 kg rybízu dáváme 2, 5 l vody a 700 g cukru. Připravujeme jej jako ze všech tří druhů rybízu najednou, tak – podle libosti – z každého druhu zvlášť. Bobulky dokonale vyzrálého rybízu před lisováním napaříme s troškou vody, zvláště černý rybíz, který má kožovitou slupku a jehož barvivo se zasyrova špatně uvolňuje.
Rovněž višňový mošt je nutno přisladit: do šťávy z 8 kg višní přidáme 2, 5 l vody a 650 g cukru.

KV                                         Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení