Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vyrobte si bezpečný batoh na foťák

Vyrobte si bezpečný batoh na foťák

A nebude to tak složité. V prvním kroku se vypravte do obchodu a vyberte si nějaký obyčejný nepromokavý batoh příhodných tvarů, rozměrů a ceny. Například batoh LOOP je z pevného nepromokavého materiálu o rozměrech: výška 48 cm x šířka 32 cm x hloubka 15 cm, což plně dostačuje pro fotografovu amatérskou výbavu (vejde se do něj například Pentacon Six) a stojí cca 500 Kč.

  

Tento batoh nemá žádné výztuhy, kromě zad, takže tady již nastává domácí přestavba a začíná pracovat autorova fantazie. Pro vnitřní výztuhy a přepážky můžete použít  komacelové desky o síle 3 mm, ale dá se použít jakákoli umělá hmota potřebné tuhosti, třeba umělohmotné bezpečnostní tabulky. Vzhledem k tomu, že obvod a dno batohu budou velmi namáhány nárazy, vypodložte tyto dva komacelové díly 1 cm silným molitanem. U vnitřních přepážek to není zas tak nutné, jelikož je komacel sám o sobě poměrně měkký a navíc je vybavení uloženo velice těsně v přihrádkách, takže nedochází k jeho pohybu a nárazům na přepážky.

   Vlastní střih na přepážky udělejte z tvrdého kartonu přesně na míru vašemu vybavení a po doladění rozměrů vše překreslete na komacel a vyřežte. Veškeré přepážky a výztuhy jdělejte s jednotnou výškou 7 cm. Přepážkám zakulaťte hrany a rohy, aby neprořezaly látku, ve které budou zašity. Molitan nařežte na podkovu, dno i na víko batohu, které je léte vypodložit také molitanem, může být již ale bez tuhé výztuhy z komacelu. Bude tak chránit fotoaparáty před nárazy, ale zároveň bude ohebné a dovolí dát do batohu i vyšší věc, než je batoh sám. Inspiraci pro tvary, velikost a použití přepážek najde asi každý ve své vlastní fotobrašně, prospektech nebo přímo v obchodech, kde si nechá předvést firemní fotobatoh.

   Po této první etapě nastává práce pro šikovné švadlenky, které ušijí potřebné obaly (tunely) pro veškeré výztuhy a přepážky. Použít mohou šusťákovinu, která je výhodná pro svoji pevnost, "kluzkost" a celkovou odolnost. Nesmíme zapomenout nejprve našít suché zipy na uchycení sousedních přepážek, dříve než tunel zašijeme a zasuneme do něj výztuhu. Rozmístění suchých zipů záleží čistě na individuální potřebě fotografa a jeho vybavení, ale v tomto případě je více lépe. Zjištění, že máme málo zipů po ušití a následné párání a přešívání není příjemnou záležitostí. Výztuhy, které jsou v kontaktu s batohem (dno, podkova a víko) jsou na batoh uchyceny též pomocí suchých zipů, ale tyto suché zipy se na batoh nenašívají, abychom neporušili látku a tím i její vodotěsnost. Lépe je nalepit je chemoprénem na vnitřní hladkou stranu batohu. 

Spoustu věcí má člověk doma a nemusí je kupovat, takže mu tato přestavba nevyjde ani tak draho. Celkově by vás batoh měl vyjít maximálně na 1000,- Kč, což je stále o dost méně, než byste dali za jeho o hodně dražší kolegy zvučných jmen.
 
Po složení celého batohu již stačí naskládat do něj výbavu a vyrazit za krásnými momentkami. Záda vás nebudou na sto procent bolet, nebudete mít pocit, že nesete tunu věcí, jen se musíte   naučit speciální manipulaci s vaším vlastním výtvorem. Jde pouze o zvyk a je jisté, že na delší nošení je batoh je o hodně příjemnější a pohodlnější  než foto-brašna.

   KV

Přihlášení