Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vylepšete si garáž

Vylepšete si garáž

Pro bezpečnější zajíždění do garáže
I do poměrně krátké garáže budete zajíždět bez obav, zavěsíte-li si na zadní stěnu ve sklonu 45o staré zrcadlo, poněvadž v něm stále budete vidět vzdálenost mezi nárazníkem a zdí. Zajíždíte-li do garáže pozadu, zbaví vás zase nejistoty trámek o průřezu asi 10x10 až 15x15 opřený kratšími trámky o zadní stěnu tak daleko, aby vás dojetí k němu upozornilo, že se nárazník přiblížil ke zdi. Máte-li vyřazenou pneumatiku, můžete ji zavěsit na vhodné místo na zadní stěnu garáže a zajíždět s citem „na doraz“. Nelíbí-li se vám takové nápadné pomůcky, stačí udělat si na některé boční stěně garáže zaměřovací značku. Zajíždíte pak tak daleko, až se při obvyklé poloze hlavu značka kryje třeba s hranou předního sloupku karosérie.

Zajíždění na správné místo
Garážujete-li ve velké místnosti, třeba ve společné garáži, a máte-li pokaždé zajíždět na totéž místo, zavěste si od stropu na tenký motouz starý tenisový míček. Budete pak zajíždět tak aby visel přesně nad středem masky a nemusíte několikrát vystoupit z vozu, abyste ověřili, jste-li na správném místě.

Lať na podlaze garáže
Podlaha garáže má obvykle mírný sklon k vjezdu. Aby vám vůz po odbrzdění nevyjel z garáže, upevněte u podlahy na obě boční stěny po dvou špalíčcích, mezi které založíte po zajetí s vozem přiměřeně vysoký trámek, který nedovolí, aby vůz vyjel z garáže samovolně.

Pro bezpečnější vyjíždění
Abyste měl přehled o situaci za vozem, když s ním sami vyjíždíte z garáže, zavěste na křídlo dveří na té straně, kde je volant, staré zrcadlo. Pootevřete-li křídlo vrat na 45o, uvidíte,jaká je situace těsně za vozem, ve zpětném zrcátku vozu. Takové zrcadlo zavěšené na vratech se hodí i při kontrole brzdových světel.

Pro vůz je málo místa?
Najít místo pro vůz „pod střechou“ je umění. Někdy se sice najde, ale nelze na ně s vozem zajet přímo. Je třeba jej posunout třeba jen o malý kousek, ale kolmo na směr, kterým se zajelo. V takovém případě vám pomůže podvozek, který uděláte ze čtyř kusů rýhovaného plechu tloušťky 3 až 4 mm, čtyř tlustších, asi dva metry dlouhých úhelníků a dvou kratších kusů téhož úhelníku a konečně čtyř valivých ložisek. Dva z plechů zahnete na jedné straně dolů asi pod 30o, aby vznikly nájezdné plochy, druhé dva plechy ohnete v podobném úhlu nahoru, aby kola vozu nemohla sjet. Pod všechny plechy přivaříte vidličky z plechu ohnutého do U a v nich budou vložena ložiska tvořící pojížděcí kolečka podvozků. Předními koly vozu se najede na přední plechy a z nich po dlouhých, na ně přivařených úhelnících na plechy zadní. Délky spojovacích úhelníků musí odpovídat rozvoru vozu. Když vůz stanul všemi koly na plechách, odsune se. S osmi valivými ložisky si můžete udělat dva vozíky, každý se čtyřmi kolečky. Přední vozík bude mít plechy zahnuté dolů vpředu i vzadu, zadní vozík bude mít plechy vpředu ohnuté dolů, vzadu nahoru. Aby zadní vozík při najíždění vozu neujížděl, spojí se s předním řetízky. Tato verze je také skladnější než prvá.

Garáž je úzká?
Je-li garáž úzká, je nebezpečí, že při každém otevření dveří vozu odřete lak. připevněte na zdi garáže v těch místech, kde se jich dveře mohou dotknout, dřevěné latě nebo prkna vypolštářovaná látkou nebo pryží. Dobře tu může dosloužit i vyřazené žehlicí prkno.

Čištění podlahy v garáži
Velmi znečištěnou podlahu v garáži nebo v dílně vyčistíte, když beton posypete jemným pískem, který po chvíli smetete. místo, kde je tlustá vrstva mastné špíny, oškrábete. Je-li na některém místě podlaha příliš znečištěna, musíte postup opakovat. Jde-li o místo, kde nesmí zůstat ani stopa – například proto, abyste neměli nepříjemný rozhovor s manželkou –nasypete na skvrnu prací prášek, který mastnotu absorbuje. 

Galérie v garáži
Člověk má vždycky dojem, že v garáži je málo místa. Je-li garáž dost vysoká, získá se pěkný kus místa tím, že při zadní stěně zřídíme galérii v takové výšce nad zemí, aby byla jeden až dva decimetry nad kapotou motoru, když pod ní vozem zajedeme.

 

 

Zdroj: Nápady pro motoristy,Práce              Foto:sxc.hu

Přihlášení