Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vše, co potřebujete vědět o mulčování – II. díl – Jak na to

Vše, co potřebujete vědět o mulčování – II. díl – Jak na to

Jak na to krok za krokem:
Pro začátek to vyzkoušejte na malé ploše. Nejlepší je začít den po dešti, nebo půdu nejdříve důkladně promočit. Vlhkost tam po na mulčování zůstane. Nové krabice jsou ze začátku špatně vodopropustné a zem pod nimi by zůstala suchá i po vydatném kropení.
Vysokou rostlinnou vegetaci můžete sešlapat nebo posekat, posekané zbytky nechte na místě. Díky tomu, že již nebudete pravidelně rýt, se ani semena plevelů nedostanou na povrch, aby mohla vyklíčit.
Rozmístěte po celém místě kartony z rozložených krabic tak, aby se strany navzájem o kus přesahovaly (asi o 20cm). Dát více vrstev je ještě lepší, ale spotřeba krabic by byla velká. Fouká-li vítr, můžete je průběžně kropit vodou, aby vám celé dílo neodletělo
Rozprostřete po celé ploše další vrstvy materiálů. Vše zelené (a hnůj) obsahuje zásobu dusíku, který je dobrý pro bujný růst rostlin, a proto by tyto věci měly přijít do spodních vrstev. Zato kůra, piliny a dřevěné drtě naopak při tlení dusík spotřebovávají, proto se hodí spíše pro pokrytí v povrchové vrstvě, nebo mezi už rostoucí stromky.
Dřeviny sázejte vždy před mulčováním! Po zamulčování byste si pracemi celé dílo poničili. Trvalky naopak sázejte až dva týdny po mulčování. Počkejte až vše slehne, odhrnutím vrstev se dostanete ke krabicím, které už budou měkké, a vykopete do původní půdy díru pro rostlinku. Můžete přidat kompost. Po zasazení sazeničky opět vrstvy mulče přihrnete až k rostlince. Jestliže je váš mulč vícevrstvý a tlustý, stačí sázet přímo do díry vyhloubené v něm, vyplněné hlínou či kompostem. Krabice pod kořeny rostliny jen prorazte lopatkou či ostrým předmětem. 
Počítejte s tím, že některé schopnější plevele si najdou cestu kolem zasazených rostlinek nebo mezi krabicemi a budete je muset občas vytrhnout ručně, než vaše výsadba zesílí a zvítězí. Proto je dobré sázet i spodní trvalkové rostlinné patro tak, aby brzy pokrylo povrch půdy mezi keři kompletně. Teprve tím vytvoříte naprosto bez údržbovou zahradu, neboť odpadá i potřeba  mulč obnovovat.
Mulč můžete průběžně obohacovat o další vrstvy. Půda bývá dost hladová a může se stát, že celá pokrývka do půl roku kompletně zmizí.
Přehled vhodných a nevhodných materiálů k mulčování
Sláma - Ze všech materiálů nejlepší, vzdušná a k sehnání ve velkém množství
Seno - Vhodné tam, kde  nevadí, že se z něho vysemení různé trávy a rostlinky – do sadu, mezi keře atd. Nevhodné do míst, kde mulčujete proto, abyste například vyhubili "plevel" a založili tam další rok záhonky.
Rostlinné zbytky – Rychle se rozkládají, dobré dát je jako spodní vrstvu pod slámu.
Listí - Je přirozenou mulčí tam kam spadne. Jen z listí z ořešáků, nenecháte-li je pod stromem, založte raději kompost, brání růstu rostlin.
Posekaná tráva - Nechte trochu zaschnout a smíchejte s něčím vzdušnějším, jinak se slehne a hnije.                                                                              
Drcená kůra smrků a borovic - Většinou dostupná kůra pochází z jehličnanů, tudíž není moc vhodná k listnáčům a trvalkám. Vytváří kyselejší pH, a obsahuje přirozené látky jehličnanů brzdící růst některých rostlin. Ekozahrada by ale pro zdravou půdu a zdravé rostliny i plody měla spíše směřovat k neutrálnímu pH a převaze listnáčů.
Piliny - Uhlíkaté (dřevnaté) materiály je dobré míchat s dusíkatými (zelené šťavnaté) aby se vzájemně vyrovnaly. Piliny, kůru, stěpky z větví nikdy nezarývejte do půdy, nechte je rozkládat na povrchu. 
Štěrk a kamení - Ideální mulč pro bylinky! Akumuluje teplo, zadržuje pod sebou vláhu, nechává dýchat. 
Koberce, textilie a rohože - jedině ty 100% z přírodních materiálů (vlna, bavlna, konopí, juta, len, kukuřičná a kokosová vlákna) . Koberce z nepřírodních materiálů nepoužívejte ani dočasně, vyluhují se z nich do půdy hrozné věci. Netkaná (mulčovací) textilie se sice po několika letech rozpadnou, ale jen na menší kousky, které přežijí ještě velmi dlouho. Je celkem drahá a neudrží vlhkost jako papír.
PVC folie - Veškeré výrobky z PVC obsahují rakovinotvorná změkčovadla zvaná ftaláty, které se postupně luhují ven. Nebrat nikdy! 

    KV                                                      Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení