Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vše, co potřebujete vědět o mulčování – I. díl – Pro a proti

Vše, co potřebujete vědět o mulčování – I. díl – Pro a proti

Výhody mulče:
- Rozkládá se na humus a pomáhá vytvářet novou zeminu.  
- Vytváří ideální mikroklima pro půdní život a kořínky rostlin.  
- Chrání povrch půdy před vysycháním, zmenšuje potřebu zavlažovat  
brání v růstu většině plevelů.  
- Je ideální formou recyklace rostlinných odpadů a zbytků.  
- Ušetří spoustu namáhavé práce s údržbou ploch mezi rostlinami.  
- Díky tomu všemu můžete pěstovat rostliny i tam, kde předtím růst nechtěly.

Nevýhody mulče:
- Někdy je v začátcích těžké sehnat a dopravit dostatek materiálu na větší    plochy.
- Musíte změnit své myšlení: místo odvážení organického odpadu ho začít přivážet. 
- Na špatně zamulčovaných místech zpočátku nějaký plevel poroste.
- Může se zvýšit populace slimáků, ale to se časem vyrovná samo s nastolením přírodní rovnováhy a po rozkladu materiálů v mulči. Navíc mulčování je jen dočasná pomoc nově zakořeňující přírodě, po dvou či třech letech už není potřeba.
Pozor na slepice! Pokud se na zamulčovanou plochu dostanou, vše rozhrabou a obrátí mulč naruby, sežerou trvalky a keříky v tom chaosu ani nenajdete.
Někdy se pod mulčem daří hlodavcům, ale to výsadbě nikterak nevadí. Naopak to provzdušní půdu.Velká přírodní rozmanitost se stará sama o sebe. 

Jak vypadá správně provedený mulč?
Nenahromadil-li se nám organický materiál přirozenou cestou a začínáme od nuly, musí být první dávka vydatná. Slabá vrstvička by spíš podpořila plevel a nezabránila odpařování. Nemáte-li k dispozici velké množství organického materiálu, je potřeba v nejspodnější vrstvě použít kartony - ovšem bez barevného potištění, plastových samolepících pásek a kovových spon. Krabice se rozloží a kladou se na  zem tak, aby se jejich okraje překrývaly nejméně o 20 cm, kvůli prorůstání plevele spárami. Výhody krabic jsou jasné - papír je vyroben ze dřeva, rozloží se časem beze zbytku a do té doby je dostatečně neprostupný pro plevely. Vodu pustí jen dolů do půdy, nikoliv opačně. Kdo si chce mulčování na větší ploše usnadnit (ale už to nebude zdarma), může použít i speciálně vyráběné mulčovací rohože z recyklovaného papíru. Další vrstvou, jak pokryv všech typů papírových mulčů, nebo i bez nich, se jako hlavní vrstva nejlépe osvědčila sláma. Pak následuje kůra, tráva a kompost. Můžete kombinovat vše dohromady v různých vrstvách, nebo použít jen to, co zrovna máte.  Použijete-li hnůj, je dobré rozprostřít ho ještě pod kartony.  
    Je velmi pravděpodobné, že se vám nepodaří sehnat všechny ingredience do mulče hraničícího s dokonalostí, proto nezoufejte. Při použití papírových krabic a dostatečně velké vrstvy - kolem 20cm jakýchkoliv organických materiálů - nejlépe slámy dosáhnete vynikajících výsledků tak jako tak. Slámu je možné získat od zemědělců stočenou ve velkých a těžkých kolech. Mulčování nemá hranic, použijte fantazii a to, co se vám podaří sehnat. Jen se ujistěte, že materiál je ekologicky čistý a neobsahuje žádné škodlivé látky – pozor například na trávu bohatou na olovo z okrajů rušných silnic.

    KV                                                      Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení