Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vrtání velkých otvorů

Vrtání velkých otvorů                                                                       

Během instalace spínačů nebo při pokládání trubek jsou často nutné větší otvory. Proto jsou nutné zvláštní tvary vrtáků a speciální materiály.

Pokud chcete obrábět dřevo nebo měkký plast, kromě příklepové vrtačky potřebujete speciální nástavce – takzvané řezací věnce nebo děrovky. Tak můžete vrtat měkké materiály, jako jsou vláknité desky nebo dřevo.

K obrábění kovů a tvrdých plastů se už používají nástroje z rychlořezné oceli (HSS).

Pokud chcete vrtat kámen nebo dlaždice, doporučujeme Vám univerzální tvrdokovový vrták Bosch. Je vhodný také na tvrdé dřevo, dřevěné materiály a laminátové desky.

Čím je materiál tvrdší, tím vyšší jsou třecí síly mezi materiálem a nástrojem. Při vrtání do dlaždic nebo betonu proto musí být použito chlazení vodou. Velké otvory vrtané do kovu jsou mazány a chlazeny speciální emulzí pro vrtáky, mazací pastou nebo strojním olejem.

Pravidlem číslo jedna je bezpečnost: Vlivem velkého rozsahu vrtáků vznikají při práci mnohem větší síly než u normálních vrtáků. Moderní vrtačky mají tak vysoký výkon, že je při zablokování vrtáku nelze udržet. Proto byste měli používat přídavnou rukojeť.

 

Přihlášení