Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Ventilátory a větráky: kolik stojí a kolik spotřebují energie

Ventilátory a větráky: kolik stojí a kolik spotřebují energie

Stolní, stropní a podlahové ventilátory
Ventilátory určené do bytu, domu nebo kanceláře lze rozdělit podle jejich umístění na: stolní, stropní a podlahové. Na podlahu lze umístit stojanové, sloupové (resp. věžové) a vlastní podlahové větráky. Základní paletu doplňují ventilátory 2 v 1 (stolní nebo stojanový – podle nastavení), minivěže (sloupový větrák na stůl) či ventilátory s klipsnou, které lze připevnit na nábytek nebo speciální tyče. Prakticky všechny typy ventilátorů jsou úsporné a cenově dostupné. Nejlepší volbou mezi větráky je z hlediska účinnosti, tichého chodu a bezpečnosti stropní ventilátor. Zrovna jeho pořízení je ale finančně nejnákladnější.

Bezpečnost zkoumejte podle mřížky na vrtuli
Protože je skutečně na místě, zajímat se při výběru vhodného typu ventilátoru o bezpečnost při jeho užívání, hodně vám v této oblasti napoví konstrukce mřížky, která kryje vrtule. (V případě stropních ventilátorů tato starost odpadá.) Pokud se kolem ventilátoru budou pohybovat děti, zvolte raději menší otvory mřížky. Snadno odnímatelná mřížka sice usnadní údržbu ventilátoru, ale pro větší bezpečnost je lepší zvolit kvalitní zajištění mřížky proti nechtěnému uvolnění a odkrytí rotujících listů.
   Jednoznačnou nevýhodou všech ventilátorů je, že víří prach. Jsou tedy zcela nevhodné pro alergiky. U jedinců náchylných k nemocem horních cest dýchacích a dutin je nezbytně nutné, aby dbali na to, kam směřuje proud vzduchu. V žádném případě by neměl směřovat přímo na hlavu. Ani u zdravé populace se nedoporučuje být v bezprostřední blízkosti ventilátoru, i když je proudění vzduchu v letním parnu příjemné. Ventilátor by měl směřovat do volných stěn či prostoru, kde lidé nesetrvávají dlouho v jedné poloze.

Nejlepší volba - stropní ventilátor 
Pokud to umožňuje výška stropu a technické parametry místnosti, jsou stropní ventilátory nejlepší volbou. Hodí se zejména tam, kde je požadována velká účinnost. Vysoká účinnost stropních ventilátorů je návdavkem provázena tichým chodem zařízení. Stropní ventilátory se proto hodí hlavně do místností, kde odpočíváte. Správně instalované stropní ventilátory umožňují nejbezpečnější provoz. Jsou proto nejvhodnější variantou také pro dětský pokoj. Oproti ostatním typům ventilátorů, mají stropní ventilátory i další výhodné vlastnosti.
   Výhodný je především výkon přístroje. Stropní vrtule může podle velikosti průměru podat vzduchový výkon až do 14 000 m³/hod (srovnatelně tichý sloupový ventilátor jen do 1 000 m³/hod, hlučnější stojanový do 5 000 m³/hod). Chod stropních ventilátorů je často pětistupňový, ostatní typy nabízejí standardně tři stupně rychlosti. Relativní nevýhodou zůstává vyšší pořizovací cena, zejména varianta se svítidlem je nejdražším typem ventilátoru. Další nevýhodou je náročnost instalace zařízení do stropu místnosti. Pokud není svítidlo součástí ventilátoru, spotřeba energie není u tohoto ventilátoru o tolik vyšší než u ostatních typů a pohybuje se kolem 70 W. Stolní ventilátory mají spotřebu energie mezi 25 – 40 W, věžový mezi 40 – 55 W a stojanový kolem 50 – 60 W.

Nenápadným společníkem je sloupový ventilátor
Sloupové ventilátory jsou nedocenitelné v tom, že zaberou velmi málo místa. Také jejich instalace je velmi jednoduchá. Pro místnosti určené k odpočinku jsou přijatelnou alternativou namísto stropního ventilátoru. Značkové sloupové ventilátory nabízejí návdavkem speciální režim pro klidné spaní (tzv. noční režim). Sloupový typ patří k těm nejtišším ventilátorům, je ale nutné počítat s nižším výkonem na druhé straně také nižší spotřebou energie. Velkou nevýhodu sloupových ventilátorů je proudění vzduchu při zemi, což představuje nejméně komfortní způsob ventilace. Řada výrobců se tuto skutečnost snaží vyrovnat širokou nabídkou funkcí a režimů.

Univerzální stolní a stojanové ventilátory
Nejběžnějším typem jsou stolní a stojanové ventilátory. Jejich využití je univerzální a oblibě se těší zejména pro finanční dostupnost a intenzivní pocit ventilace. U stolního ventilátoru je klíčové, zda je schopen udržet zvolenou polohu. Efektivní protiskluzové prvky mají značkové větráky vyšší cenové relace, naopak levné přístroje jsou méně stabilní. Problémy mohou nastat zejména při velkém průměru vrtule (40 cm a více), proto je její správná volba klíčová. Pro běžný provoz dostačuje vrtule s průměrem do 30 cm. 
   Na stejném principu pracují ještě podlahové ventilátory a ventilátory s klipsnou. Ty podlahové (označované také jako cirkulátory) jsou vhodné v případě potřeby cirkulace vzduchu mezi místnostmi či mezi místností a vnějším prostorem. Využití najdou zejména ve větších prostorách. Do domácnosti nejsou příliš vhodné jak pro velkou hlučnost, tak nekomfortní proudění vzduchu. Ventilátory s klipsnou jsou pohotovostním zařízením, které může rozhýbat vzduch kdekoli. Klipsnu lze upevnit vertikálně i horizontálně na stůl či jinou desku, popř. tyč. Nejekonomičtější provoz (do 20 W) je vykoupen malým výkonem a velmi omezenou paletou funkcí. Větráky poskytují jen dvě rychlosti. Vzhledem k výkonu ale patří k těm dražším.

  KV                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení