Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Velikonoční výzdoba v přírodním stylu

Velikonoční výzdoba v přírodním stylu

Byt či dům si ozdobte přírodními prvky. Zajděte na zahradu či na louku přineste si domů drn trávy, který zasaďte do květináče. Trávu můžete ozdobit velikonočními motivy. Drn dlouho vydrží a po skončení svátků ho můžete dát zase na stejné místo tam, kde jste ho vzali.
Lidé často dělají vánoční věnec, ale neuvědomí si, že i na Velikonoce mohou jeden vytvořit. Místo sušeného ovoce lze pověsit či připevnit obarvené kraslice.
Pokud vlastníte zahradu, můžete namalovat kraslice, navléknout je na stužku a pověsit na keř či strom před váš dům. Pokud se bojíte, že by praskly, můžete si je vyvěsit i domů, do některého z pokojů.

Kraslice letos také v přírodním hávu
Do zlatava až do hněda obarvíte vajíčka a kraslice pomocí cibulových slupek. Čím déle vajíčko v odvaru necháte, tím intenzivnější odstín barvy získáte.
Červenou barvu získáte, když namočíte bílé vejce do odvaru ze slupek červené cibule a octa, červeného zelí nebo šťávy z červené řepy. Můžete ji získat také pomocí šťávy z borůvek nebo bezinek.
Tmavě zelené barvy docílíte pomocí odvaru z mladého žita, vody ze špenátu, odvaru z olšové kůry nebo odvaru z kopřiv.
Světle zelenou barvu velikonočních kraslic vykouzlíte pomocí odvaru z lipového květu, kmínu nebo šafránu.  
Žlutou můžete získat také s pomocí odvaru z šafránu, rozdrcené bobule jalovce nebo kurkumy.
Fialové barvy docílíte odvarem z lipového květu, kmínu, šafránu nebo černého bezu.
Pro ty, co nemají dostatek času, tu máme jeden tip, jak rychle ozdobit vajíčko na Velikonoce. Stačí si vzít různě veliké a různě barevné gumičky do vlasů a dát je okolo vajíčka. To bude pěkně pruhované a můžete si ho někam vystavit.
Velikonoční vajíčka nemusí být pouze jednobarevná. Kromě vzorů také můžete nalepit na skořápku přírodní materiály i potraviny z domácnosti. Použít lze různé vločky, těstoviny, písek, jehličky, suchou trávu a mnoho dalšího. 

Znáte dobře velikonoční tradice?
Pomlázka - podle tradice ze 14.století manželé a milenci šlehali své milé manželky a milenky. Ten kdo časně ráno nevstal, byl polit studenou vodou v posteli. Uplést pomlázku měl v té době každý. Známe několik druhů, lišících se především počtem použitých proutků (3, 4, 6, 8, 9, 10, 12, případně jejich násobky, které vytvoří netradiční masivní pomlázky). Na konec pomlázky se vplétá barevná stuha. V pozdějších dobách tedy všichni muži a děti vstávali na Velikonoční pondělí časně zrána, aby vyšli na koledu. Obcházeli sousedství a šlehali děvčata, aby byly příští rok zdravé a stále mladé.
Velikonoční vajíčka jsou další z Velikonočních tradic. Tu jako první zavedli pravděpodobně Egypťané. Nejstarší nalezená zrobená kraslice je podle vědců stará neuvěřitelných 2300 let. Vajíčka dostávali koledníci za odříkání hezké koledy. Velikonoční vajíčka musela být plná a barevná. Ty vyfouknuté, takzvané kraslice, se používali jako dekorace. Jejich hlavní předností je, že na rozdíl od těch plných, se tak rychle nezkazí.
Velikonoční beránek je další z Velikonočních tradic. Je symbolem člena Božího stáda, o něž se stará jejich pastýř- židovský Bůh. Beránek je již od středověku známý jako obřadní pokrm. My se dnes můžeme jenom domnívat, zda si lidé mohli dovolit opravdové beránčí maso, které bylo v té době velice drahé, nebo zda pojídali pouze pečivo ve tvaru beránka. Dnes se pečivo ve tvaru beránka peče každým dokem na Velikonoce v mnoha rodinách.
Velikonoční zajíček je poslední tradicí, kterou si v tomto článku zmíníme. Symbol je převzatý z Německa. Mnoha lidem asi přijde zvláštní, proč právě zajíček rozdává velikonoční vajíčka. Původ této tradice najdeme v historii, kdy byl zajíc často vídán u lidských obydlí a hledal potravu. Dalším vysvětlením může být také fakt, že lidé dříve, když upekli chleba ve tvaru zajíčka, dávali doprostřed vejce. Ne vždycky vajíčka přináší Velikonoční zajíček. Ve středních Čechách nadělovala liška, jinde zase slepička či dokonce skřivanek.

  KV                                                          Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení