Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Váš balkon a terasa letos v novém stylu

Váš balkon a terasa letos v novém stylu

Jaké rostliny zvolit
Často se vyplatí nakoupit hotové vykvetlé květiny. Budete-li se je snažit vypěstovat sami, je dobré poradit se s odborníkem, jak o ně pečovat. Při jejich vysazování dbejte na to, aby  nebyly přelité, množství vody je potřeba hlídat i v samozavlažovacích truhlících. V běžných truhlících je třeba dohlížet na to, aby květinám neuhnívaly kořeny. Chcete-li pro svou terasu či balkón trvalejší ozdobu, pak zvolte jehličnany, buxusy a popínavé rostliny. Vhodnou kombinací se může dosáhnout zajímavých výsledků i z levnějších rostlin. Na terasu nebo balkón jsou vhodnější skupiny nádob než několik větších rozestavěných nádob, jen dávejte pozor, aby rostliny v nádobách nebránily bezpečnému pohybu. Aby rostliny v nádobách prosperovaly, je důležité vybrat vhodnou zeminu. Ta musí vyhovovat nejen pevnému zakotvení kořenů, ale také poskytovat dostatečnou vodní zásobu stejně tak jako odvádět přebytečnou vodu. Měla by také obsahovat dostatek živin. Proto se do nádob nehodí běžná zemina ze zahrady. Vhodnou směs namícháte ze čtyř dílů hlinité zeminy, dvou dílů rašeliny a jednoho dílu ostrého písku. V zahradních centrech jsou k dostání speciální směsi již pro konkrétní rostliny.

Výběr materiálu pro nádoby
K nejstarším a nejoblíbenějším materiálům pro nádoby rostlin patří pálená hlína – terakota. Vypadá dobře, lety vytváří patinu, ale má i své stinné stránky. Je křehká a pádem se rozbíjí, vyžaduje častější zálivku, protože se z ní rychle odpařuje voda, a není mrazuvzdorná. Praktickým materiálem je dřevo. Silnější dobře izoluje. Nádoby z měkkého dřeva je nutné impregnovat netoxickým přípravkem. Také vruty by měly být odolné vůči korozi. Při výrobě ozdobných krytů na květináče se používá hliník bez nebo s povrchovou úpravou. Oblíbené jsou také plastové nádoby, které jsou levné, lehké, mají rozmanité tvary, rozměry i barvy. Nejžádanější je polyetylen, dražší nádoby jsou z polypropylenu, houževnatého polystyrenu a z polyuretanu. Ty jsou stálobarevné, nepraskají a mají i tepelnou ochranu. Ke tradičním materiálům patří přírodní kámen, je drahý, ale působivý. Podle způsobu opracování může mít zemitý nebo leštěný povrch. Pro pěstování skalniček se v současné době používají staré kamenné žlaby. Kamenné nádoby vyžadují dobrou drenážní vrstvu. Oproti kamenným jsou nádoby z umělého kamene levnější a bohatší v tvarech. Jde o směs betonu a drceného kamene, z níž se vyrábějí květináče, mísy i žlaby. Beton je levný, i když ne moc atraktivní.

Kaskádovitý efekt
Vsaďte na několikanásobné květináče zavěšené nad sebou do výšky, vytvoří působivý kaskádovitý efekt, který bude na balkóně nebo terase vypadat velmi zajímavě. Je ale třeba zvolit vhodné rostliny, které nerostou příliš do výšky. Oblíbenou klasikou jsou pelargónie, jejich stonky se působivě stáčí dolů.Vyplatí se také zauvažovat nad výběrem závěsných květináčů, zvolte ty s praktickou nálevkou na vodu. Při volbě truhlíků se zaměřte na kvalitu a na odolnost proti nízkým teplotám. Volte také ty, které jsou přepaženy kovovou sponou, díky které drží tvar. Šikovné a praktické pak jsou samozavlažovací truhlíky s nimiž budete mít jen minimum práce, a navíc si díky nim během krátké dovolené nebudete muset dělat starosti o své květiny. Více se o těchto šikovných pomocnících dočtete

Italský styl         
Základním materiálem italských balkonů je keramika. V našich podmínkách musíme pro květináče zvolit kvalitní keramiku (tzv. venkovní), která odolá mrazům a nepopraská. Velmi zajímavě na terase či balkóně působí kombinace terakotových květináčů s levandulově modrou keramikou. Podobná barevnost se může objevit i v dlažbě a velmi decentně (zejména pokud jde o historický objekt) i na stěnách. Ostatní doplňky je vhodné volit v bílých, terakotových a modrých barvách, aby daný prostor připomínal mořské jižanské prostředí. Pokud máte krytý balkon orientovaný k jižní či jihovýchodní straně, můžete si dovolit použít sortiment středozemních rostlin, jako jsou levandule, šalvěj, zimostráz či popínavé růže. Na balkoně orientovaném na severní stranu zvolte odolnější trvalky, třeba šantu kočičí, tvarovaný ptačí zob, břečťan. Pěkně na terase působí i bílé kamínky. Položte je na dlažbu jako kompoziční prvek, vrstvou kamínků můžete pokrýt i povrch zeminy v mobilních nádobách.

Romantický styl
Romantickou atmosféru dokáže vykouzlit na oknech, balkónech a terasách lemování z pestrých muškátů, pelargonií, petunií, surfinií, fuchsií a begonií. Hodně kvetoucí balkóny jsou náročné na údržbu, musí se často hnojit nebo vystříhávat. Stále častěji proto majitelé otevřených prostor volí praktický design, který nevyžaduje přílišnou údržbu a dokáže si zachovat přitažlivý vzhled celý rok.   Zkuste zkombinovat rostliny, které méně opadávají a udržují si tvar celou sezónu, se dřevem a kovem. Vhodné jsou k tomu muškáty, pelargonie a surfinie, do stínu se pak hodí begonie, nebo balzamíny. Módní trendy přejí hlavně odstínům fialové, růžové a lila. 

KV                                                           Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení