Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Vánoční hvězda - aby byla krásná i příští rok

Vánoční hvězda - aby byla krásná i příští rok

Ač vánoční, je citlivá na chlad
Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) neboli Poincézie má několik dalších názvů – říká se jí také Pryšec nádherný, Kristova koruna nebo Květ svaté noci. Při jejím nákupu se ujistěte, zda jsou listy sytě zbarvené a zda mezi nimi najdete poupata. Pozor dejte také při převozu rostliny z obchodu domů, aby neomrzla. Pro jistotu si ji nechejte zabalit.
   Vánoční hvězdy se pěstují v různých velikostech. Můžete si vybrat i půvabnou miniaturní, i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je hvězda zapěstovaná na kmínku. Nejčastěji jsou listeny jasně červené – to je vánoční klasika. Ale vyšlechtěny jsou i jiné tváře této rostliny, můžete si vybrat hvězdu s listeny růžovými, broskvovými, krémovými, či sněhově bílými. Pokud se nemůžete rozhodnout, existují i variety vícebarevné. Listeny mohou být navíc i rozmanitě tvarované, vroubkované, zvlněné. Využijte různorodé krásy při tvoření útulné vánoční krásy a pohody, krásné jsou i seskupení více různobarevných rostlin. Také velikosti se liší. Na stůl je ideální miniaturní, zakrslá forma, jako solitér v pokoji zaujme vánoční hvězda na kmínku.
   Poincézie pochází z Mexika, proto jí vyhovuje jí stálá teplota nad 20°. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště od okna táhne studený vzduch. Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství – tuto teplomilnou rostlinu by vám rozhodně měli důkladně zabalit do papíru.

Ač krásná a vánoční, umí být i jedovatá
Vánoční hvězda potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného, nežli přímé sluneční paprsky (podobně jako orchideje). Zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová). Substrát by měl být stále mírně vlhký. Hvězdu pravidelně roste a v její blízkosti umístěte odpařovače – vlhčí vzduch jí svědčí. Přihnojujte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
   Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost. V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mlékoje jedovaté a může popálit i pokožku! Na jaře rostlinu přesaďte. Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.
   Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek. Nejprve jej na hodinu ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka. Poté řízek zapíchnete do vlhké směsi rašeliny a písku a překryjete fólií pro lepší mikroklima.
 
Aby vám znovu krásně rozkvetla...
Překrásné barevné listeny na vánoce docílíte tak, že jí budete od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami.

     KV

Přihlášení