Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Tipy jak se nenadřít se sněhem

Tipy jak se nenadřít se sněhem

Vyfoukání zahradním vysavačem
Většina elektrických i motorových zahradních vysavačů disponujících funkcí „foukání se dá v zimě s výhodou použít k očistě cest, schodišť, teras i zákoutí odfouknutím sněhu i závějí tam, kde nebudou překážet. Například silný elektrický vysavač AL-KO Hurricane 2400 E, který se nosí v závěsu na popruhu, dokáže vzdušným proudem tryskajícím z plastového „chobotu“ rychlostí až 210 km/h odfouknout na stranu ze zaváté cesty až 50 kg sněhové nadílky na minutu. Ještě výkonnější jsou benzinové vysavače, označované též jako „fukary“. Doporučit lze např. zvlášť lehký (jen 4, 3 kg) benzinový vysavač BV 126 Ergo, který udržíte i jednou rukou. Uragán vzduchu z plastové trysky má rychlost až 266 km/h.

Zahradní traktor s radlicí
Malé čtyřkolové zahradní traktory tzv. ridery s různým stupněm komfortu a s motory o výkonech od 8 do 16 kW už neslouží jen ke stříhání trávy. Výrobci jako Honda, Husqvarna, MTD, CastelGarden, Westwood zastoupení i na našem trhu pamatovali na jejich adaptaci k odklízení sněhu pomocí čelní radlice. Ta má úměrně k výkonu motoru šířku 85 až 120 cm. Upevnění umožňuje obvykle natočení až do pěti různých úhlů doleva či doprava. Řidič pak odhrnuje sníh do stran podobně jako to dokáže buldozer. Odpružený závěs radlice brání jejímu poškození v případě nárazu na skrytou překážku. Aby nedošlo k prokluzování kol na umrzlém podkladu či na blátě, doporučuje se nasazení řetězů a závaží na obě hnací kola.

Pásové frézy do hor
Pro rychlý úklid velkých ploch, např. parkovišť, parků a objektů v horách, kde často dochází i ke sněhovým kalamitám, slouží frézy pojíždějící na pryžových běžících pásech. I nejmenší typy se šířkou záběru 50 cm, např. Honda HS622, přijdou nejméně na 50 tisíc Kč. Výkonnější typy se šířkou záběru 70-80 cm používají hydrostatický převod umožňující plynulou změnu rychlosti. Za hodinu odklidí až 50 tun sněhové nadílky, cena se pohybuje kolem 100 tisíc. Profesionálům nabízí Honda frézy s elektrickým přenosem výkonu čtyřtaktních motorů o výkonu 8 až 12 kW. Protože přijdou ke slovu jen v několika zimních měsících, spojují se obvykle v horských pásmech skupiny sousedů ke společnému nákupu a užívání jednoho stroje.

Benzinová jednostupňová fréza
Jsou poháněny tahem šneku, avšak díky tomu, že jsou těžší a poháněn dvoudobými nebo čtyřdobými benzinovými motory s výkonem 2,5 až 4 kW, dokáží za minutu odházet téměř půl tuny sněhu. Startují se šňůrou, komínek na odhoz sněhu lze ručně natočit i sklopit, aby proud sněhu padal na přesně určená místa. Za hodinu spotřebují méně než litr naturalu, u dvoutaktů s přidáním oleje. Šířka záběru roste s výkonem motoru, nepřesahuje však 60 cm. To vše ale platí pro čerstvě napadlý sníh ve vrstvě do 30 cm. Na promrzlou vrstvu nebo vysoké závěje nestačí, protože šnek začne prokluzovat. Při přepravě pojíždějí po páru malých kol.

Elektrická jednostupňová fréza
Jednostupňové sněhové frézy se pohybují vpřed pomocí pryžového, nebo kovového, ale pryžovými hranami opatřeného šneku. Ten také při svém otáčení vyhazuje sníh jednoduchým otočným hrdlem (tzv. komínkem) do strany. Hodí se k odklízení čerstvě napadlého nezledovatělého sněhu na chodnících a příjezdových cestách v dosahu přípojného kabelu. Komfortnější jednostupňová fréza Power Curve od firmy Mountfield je poháněna elektromotorem o 1 600 W, má hmotnost jen11 kg a šířka záběru je 45 cm. Díky elektropohonu je tichá a v garáži zabere jen minimum místa – dá se pověsit na zeď.

Jednoosý malotraktor
Nezmarná série jednoosých malo-traktorů Terra-Vari umožňuje nákupem takového univerzálně použitelného pomocníka, k němuž existuje na 40 různých druhů adaptérů a příslušenství, odklízet sníh v sedě na přívěsném kompletu Vari IV. K traktoru, nabízenému s taženým přívěsným vozíkem za 43 950 Kč, lze připojit radlici se šíří záběru 150 cm a odhrnovat sníh z cest do stran. Pokud by kola s terénním vzorkem na obvodu prokluzovala, je nutné na pneumatiky nasadit orebné věnce nebo řetězy, případně kola zatížit závažím z příslušenství.

Adaptér na malotraktůrek
Zejména chatařům a chalupářům nebo majitelům velkých zahrad se vyplatí pořízení frézovacího adaptéru k malým jednoosým multifunkčním traktorům, jaké nabízejí třeba Vari a Mountfield ve svých programech zahradní techniky. Investice 25 až 40 tisíc korun do samotného traktůrku se vyplatí, protože se dá po celý rok využít k řadě jiných prací – sečení, mulčování, orbě a kultivaci, nebo k tahu několika typů vozíků a dalších adaptérů.

Lopaty a shrnovače
Na menších a členitých plochách pomůže jen lopata nebo shrnovač, ledovou krustu je nutné odstranit škrabkou. Lepší nářadí se zatím nepodařilo vynalézt. V inovativním provedení je však použitím hliníkových násad lehčí a nenamáhá tolik ruce díky ergonomickým držadlům z plastu. I velké shrnovače (šířka 720 nebo až 1 500 mm) jsou z polypropylénového plastu, na který se sníh nelepí. Hrana je před opotřebením chráněna ocelovým břitem. Skládací držadla umožňují přepravu v zavazadlovém prostoru auta. Zobrazený shrnovač s dřevěnou násadou se šířkou záběru 53 cm má hmotnost pouhých 1,7 kg.

  KV                                                        Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení