Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Stop chemii,vyrobte si bylinné barvivo I. díl

Stop chemii,vyrobte si bylinné barvivo  I. díl

Už v prvních existujících písemných záznamech jsou zmínky o tom, že se byliny mimo jiné používaly také k barvení látek a až do 19. století byly všechny barvy výhradně přírodní. V dnešní době přesycené chemií začíná poptávka po bylinném barvivu znovu stoupat. Poradíme vám, jak si doma barvu sami vyrobíte a jak postupovat při barvení.
 
V následující tabulce jsou uvedeny byliny, které se k barvení používají nejčastěji jaké barvy z nich získáte. Všimněte si, že převažují odstíny žluté, hnědé a šedé. Na výrobu barvy je potřeba velké množství bylin, takže s tím předem počítejte a vysaďte si jich dostatečné množství. Nebo si raději zkuste nejdříve barvit v menším. Květy sbírejte hned jak vykvetou, listy, když jsou ještě mladé, čerstvé a zářivě zelené, a kořeny na podzim – před použitím je důkladně rozkrájejte.

Barvit se dá jakýkoliv přírodní materiál. Některé se sice barví hůř, ale v zásadě to chce jen čas a trochu praxe. Nejsnáze se barví vlna, barvy na ní dobře drží. Když barvíte poprvé, dělejte to nejlépe v kuchyni nebo v nějakém méně používaném pokoji, kde nehrozí, že si všechno ušpiníte. Ze začátku to totiž jde pomalu a nadělá se přitom trochu nepořádek. Nejvhodnější je barvit někde mimo obytné místnosti, např. v dílně. Některá mořidla, která se používají k výrobě barev, jsou jedovatá, takže vždy dbejte na to, aby k nim neměly přístup děti ani zvířata, a nikdy je neskladujte na stejném místě jako potraviny. Samotné barvení není složité, ale potřebujete k němu hodně místa a řádné vybavení:
1 velkou nádobu z nerezavějící oceli (např. zavařovací hrnec) na barvicí lázeň
1 kbelík nebo škopek (smaltovaný nebo z nerezavějící oceli)
1 kleště (dřevěné nebo z nerezavějící oceli) na zvedání barvené látky
1 odměrku
1 pár gumových rukavic – bez těch se v žádném případě neobejdete
Moždíř a paličku
Teploměr
Vodu – musí být měkká, buď dešťová nebo přefiltrovaná
Váhu

Příprava materiálu k barvení – odmašťování
Ze všeho nejdříve musíme vlnu vyprat v roztoku z mýdlových vloček nebo speciálního odmašťovacího prostředku, abychom z ní dokonaleodstranili všechen tuk. S vlnou musíte zacházet velmi jemně. Několikrát ji vymáchejte a po každém máchání jemně vyždímejte. Do posledního míchání přidejte 50 ml octa.

Zdroj: Byliny, Velká kniha bylinek, Jekka McVicarová, Volvox Globator, 1997


Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení