Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Správný vrták pro každou příležitost

Správný vrták pro každou příležitost

Vrtání kovů
Vrtáky z rychlořezné oceli (HSS) s broušenou špičkou jsou vhodné pro neželezné kovy. Jsou to hliník, měď, mosaz, zinek, železo a nelegované oceli. Pro ušlechtilé oceli jsou nutné vrtáky z rychlořezné oceli legované kobaltem (HSS-E) nebo vrtáky s titanovou vrstvou. Jsou dražší než normální vrtáky HSS, ale umožňují vrtání legovaných ocelí bez vysokého opotřebení vrtáků.

 

Vrtání do dřeva
Spirálové vrtáky do dřeva mají dlouhou středicí špičku se dvěma předřezávači. Předřezávače natrhnou dřevěná vlákna a vnitřní zvedače třísky je pak hladce vyříznou. Na větší průměry vrtání se většinou používají Forstnerovy vrtáky, válcové vrtáky nebo kované dlabací vrtáky, na hluboké otvory ve dřevě existují vrtací tyče.

Vrtání do betonu
Na zdivo z kabřince, pálených cihel nebo betonu je nutné použít příklepovou vrtačku nebo vrtací kladivo. Ale je-li zeď tvořena děrovanými tvárnicemi z porézního materiálu, vrtá se bez příklepu. To stejné platí pro porézní cihly a stěny z desek. Na všechny práce v těchto materiálech jsou nutné vrtáky do kamene. Ty jsou opatřeny tvrdokovovými destičkami naletovanými na špičce vrtáku.

Přihlášení