Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Správné měření

Správné měření

 

Pro každý rozsah existuje speciální měřicí nářadí a přístroje. Řekneme Vám, jaké.Délkové rozměry, se kterými se domácí kutil setkává, jsou často uváděny v centimetrech. Při výrobě nábytku už se používají milimetry a při práci s kovem se berou v úvahu desetiny milimetru. Pro každý rozsah existuje vhodné měřicí nářadí a přístroje, se kterými lze snadno manipulovat, a poskytují přesné výsledky.

 

V zásadě platí: Přesné měření zaručují pouze čisté, nedeformované přístroje. Už několik milimetrů naměřených šikmo může znamenat rozhodující odchylku.

Nejčastěji se používá skládací metr, který je opatřen centimetrovou stupnicí.

K měření oblouků a zaoblení je vhodný krejčovský metr. Krejčovský metr se přizpůsobí tvaru měřené součásti.

Moderní elektronika zjednodušuje a zpřesňuje ruční měření, např. elektronický sklonoměr pro přesné stanovení úhlů. Kromě toho lze před vrtáním otvorů pro hmoždinky pomocí přístroje na hledání kovů zjistit, zda pod omítkou nejsou kabely nebo trubky. Laserový přístroj na měření vzdáleností zjišťuje vzdálenosti mimořádně rychle a přesně.

U elektronických přístrojů dbejte na následující: Po silných otřesech, výměně baterií a při velkých teplotních změnách musí být měřicí přístroje znovu zkalibrované. To se provádí pomocí ovládacích tlačítek nebo automaticky. Zejména měřiče vzdáleností jsou velmi citlivé na teplotu. Dobré přístroje proto během měření zohledňují teplotu okolí.

 

Přihlášení