Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Skliďte česnek a špenát, zasaďte jarní rostliny

Skliďte česnek a špenát, zasaďte jarní rostliny

Na podzim se počasí podobá tomu na jaře a také poskytuje podobné podmínky pro sázení. Proto zkuste ještě vysadit a sklidit česnek. Před zimou ho uchráníte, budete-li sázet 5 až 8 cm pod zem. Do zimy si ještě můžete pochutnat také na raných ředkvičkách nebo špenátu. Ten sejte do 3 cm hloubky 15-20 cm od sebe. Bylinky zas přežijí pod vrstvou mulčovací kůry. Malé rostlinky bylinek pak přesaďte do květináče a přemístěte do domu na světlé místo. To platí především pro citlivější rostlinky jako je bazalka nebo oregano. Pokud přes zimu pěstujete bylinky na chladnějším místě, snižte množství zálivky. Společně s ochlazováním půdy přichází také čas sázení jarních rostlin, především narcisů. V ještě studenějších dnech na sklonku podzimu sázejte tulipány, kosatce nebo bledule. Z okrasných rostlin se ještě stačí uchytit dvouletky. Spolu s posledním pletím záhonů upravte i rozrůstající se trvalky tak, aby nezarůstala jedna v druhou.Většinu trvalek a trav je možné před zimou ostříhat - listy by v zimně stejně omrzly a uschly. Jen některé druhy trav je lepší řezat až na jaře. Do zkrácených stébel totiž může natéct voda a místo rašící rostlinky pak na jaře najdete uhnilý trs. 

Trávník pohnojte a obkopejte
Nový trávník se zpravidla zakládá zjara, kdy se půda ohřívá, ale ještě není horko, nebo na podzim mezi srpnem a zářím, kdy jsou podobné podmínky. Jinak tráva na podzim již příliš nepovyroste, a proto můžete trávník po poslední seči pohnojit zásobním hnojivem. Volte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, aby lépe přezimoval. Je-li trávník opravdu hodně zanedbaný pak ho před zimou a hnojením prořežte vertikutátorem.Tak jak trávník během roku houstnul zapojovaly se do něj i sousední výsadby, je potřeba ho od okolní výsadby oddělit. Na menší zahradě na to postačí rovný rýč a motyčka. Rýčem vytvoříte linku - budoucí hranu trávníku a motykou přebývající trávník odkopáte a případně oddělíte oblázky.
 
Pozor na mrazíky
Před počínajícími ranními mrazíky uchraňte také pokojové rostliny, které si přes léto velebily na verandě či za oknem. Máte-li ve venkovních nádobách rostliny subtropické nebo tropické, pak ty odolnější stačí obalit vrstvou slámy, chvojí nebo polystyrenu. Choulostivější druhy je nutné přenést do místnosti s dostatkem světla. Prázdná místa po květináčích můžete ještě rozzářit astrami nebo třeba vřesem a aranžmá s tykvemi a chvojím. Máte-li na zahradě z loňska v nádobě vánoční stromek, který hodláte na svátky znovu použít, je nutné ho před prvními mrazy přemístit do tepla. Uděláte-li to až v prosinci, stromek se ve vytopené domácnosti rychle probudí k životu a začne v něm proudit míza. V okamžiku, kdy ho vrátíte na zahradu, zmrzne. Proto je lepší zacházet s ním jako se subtropickou rostlinou a před mrazem jej umístit třeba do světlého sklepa. Po svátcích jej vrátíte opět do sklepa a až na jaře opět na zahradu. Také závlaha už nebude třeba tak jako během roku, není-li extrémně suchý a teplý podzim. Celý systém závlahy – postřikovače a hadice zbavte vody, mohla by začít zamrzat a poškodit plastové spojky. Zahradní jezírka a vodní biotopy mohou zůstat napuštěny vodou celý rok. Je-li nádrž dobře zhotovena, dostatečně hluboká, zamrzající hladina ji nepoškodí a nemusíme řešit problém s přezimováním ryb. Pokud máte u nádrže potůček, pramenný kámen nebo filtraci a přečerpávání vody, vyjměte čerpadlo a z hadic vypusťte vodu. Vyčistěte dno jezírka, aby se přes zimu pod ledem nerozkládaly rostlinné i živočišné zbytky. 

Větve řezejte až opadá listí
Bylo by škoda řezat větve v době zbarvování listů, které naposledy před zimou rozjasní celou zahradu. Jakmile však listí opadá, je také lépe vidět, která větev je zlomená, slabá a nebo vadí ostatním. U mladých stromů provádíme tzv. „výchovný řez“, při němž tvarujeme a předpřipravujeme koruny tak, aby byly patřičně husté a bez více hlavních výhonů. Ty by ve stáří stromu dělaly problémy vylamováním tak zvaných dvojáků. Mladé keře také řežeme „výchovným řezem“ a nutíme je tím houstnout a držet přiměřený tvar a velikost. Navíc dřevo z takového průklestu je možné stěpkovat a rovnou použít jako mulč do upravených výsadeb.

       KV                                              Ilustrační foto:sxc.hu
 

Přihlášení