Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Řezané a sušené květiny v domácnosti

Řezané a sušené květiny v domácnosti

Pokud věnujete řezaným květinám trochu péče navíc, vydrží vám mnohem déle než obvykle. Nepospíchejte hned domů, abyste je mohli co nejdříve naaranžovat. Řezané květy, které koupíte v květinářství, budou obvykle vyžadovat více pozornosti než ty, které si sami vypěstujete.

 

1.Příprava
Konec každého stonku odštípněte šikmo zahradnickými či obyčejnými nůžkami nebo ostrým nožem. Dříve než květy začnete aranžovat do vázy, rozštípněte konce silných stonků, aby měly možnost více nasávat vlhkost.
Ze stonku odstraňte všechny listy, které by byly pod hladinou vody. V opačném případě začnou listy hnít a otráví vodu. Květy potom rychle vadnou, voda zhnědne a zatuchne.
Chcete-li prodloužit květinám život, vhoďte do vody ve váze dvě tabletky aspirinu. Pokud používáte průhlednou vázu, můžete zakalení vody předejít tím, že do ní přidáte 15 ml (1 lžíci) tekutého bělidla na prádlo na každý litr vody.

2.Aranžování
Pokud nemáte s aranžováním velké zkušenosti, použijte vázu s rovnými stěnami, v níž se květy naaranžují téměř samy. Nebo si pořiďte aranžovací hmotu, kterou dáte na dno vázy a do které se květy uchytí.
Chcete-li prodloužit květy s krátkými stonky, dříve než je dáte do vázy, strčte stonky do umělohmotných brček. Dbejte na to, aby se voda ve váze dostala až ke stonkům.
Pro oživení zvadlých květin odstřihněte konce stonků a zvadlé květy postavte na několik vteřin do malého množství vařící vody. Potom je ponořte až po květ do studené vody a nechte je tam několik hodin.
Pokud je váza pro květiny příliš vysoká, dejte na dno zmačkané papírové kapesníky, papírové ručníky nebo noviny.
Chcete-li udržet květiny ve váze v tvaru, umístěte na dno umělohmotné natáčky na vlasy pospojované lepicí páskou.
V širokých vázách je třeba květiny uprostřed dobře upevnit, na to je obzvlášť vhodné zkroucené drátěné pletivo na plot.
aranžování květů můžete použít i nekonvenční nádoby, například staré čajové konvice, sklenky na víno nebo džbány na mléko.

3.Ošetření
Růže
– Odstraňte všechny poškozené okvětní lístky a ostrým nožem odřežte ze stonku trny. Konce stonků rozštípněte či rozdrťte kladivem. Některé druhy růží vadnou rychle, pokud stonek nerozdrtíte po celé délce téměř až ke květu
Tulipány – Obalte stonky tulipánů pevně vlhkými novinami a postavte je nejméně na hodinu do 5 cm vody. Potom propíchněte každý stonek těsně pod květem krátkým špendlíkem, aby dovnitř mohl vzduch.
Lilie – Prašníky květů jako jsou lilie odstřihněte, aby pyl nezanechal barevné skvrny na okvětních lístcích, stěnách nebo oděvu. Konce stonků šikmo odřízněte a květiny ponořte do vody až po krčky.

4.Sušené a umělé květiny
Sušené květiny mohou vypadat stejně krásně jako čerstvé, zejména když je necháte po natrhání přirozeně uschnout. Jejich barvy však na slunci vyblednou, a proto je třeba je často vyměňovat. Hedvábné květiny, budete-li o ně pečovat, mohou vydržet krásná dlouhá léta.

Na sušení květin si vyberte čekanky, chrpy, klasy obilí. Utrhněte je, když se květy rozvinou. Malé svazky květin zavěste květy dolů na suché, chladné a tmavé místo. Ponechte je tak několik dnů, dokud se z nich nevypaří všechna vlhkost.
Hedvábné květiny vložte do plastikového sáčku s 30 g (2 lžíce) soli a řádně protřepejte, aby prach přilnul k soli.
K odstranění prachu z hedvábných a suchých květin můžete použít fén nastavený na teplý vzduch. Dbejte na to, abyste prach nefoukali na stěnu.
Chcete-li změnit barvu řezaných květin, přidejte do teplé vody trochu potravinářské barvy a květiny do ní postavte. Barvěte pouze květiny se světlými květy.

KV                                       Zdroj foto:freefoto.profi-bazar.cz

Přihlášení