Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Pro děti poníka!

Pro děti poníka!

Říká se o nich, že jsou odvážní a tvrdí, zároveň příliš chytří a moc mazaní. Když skáčou a věří svému jezdci, pak překážka vysoká 140 cm pro ně není problém. Poníci jsou malí koně s velkými výkony. Jsou vhodní pro děti, pro rekreační ježdění i pro soutěže. Kdo si chce poníka pořídit, měl by ovšem vědět, že tento koník vyžaduje hodně času a fantazie. Kdo neustále spěchá, k tomu se poník nehodí.

V české odborné literatuře najdeme, že pony patří do skupiny severských koní, v západoevropských zemích je za ponyho považován kůň menší než 150 cm. Kůň Převalského v průměru dosahuje 132 cm, skyros má okolo 90 cm, džabe pony má kohoutkovou výšku 90-115 cm, australský pony dosahuje 122-142 cm, estonský koník 137-148 cm, marwari 145-150 cm a spadá sem ještě i lokajský kůň se svými 150 cm. Nejznámější je nejmenší poník, na kterém se dá jezdit – šetlandský pony, pocházející z Keltského ponyho. Poníček vysoký do 100 cm je dost robustní a krátkými nožkami působí až komicky. Zbarvení má černé, hnědé, bílé, rezavé, ale může to být i strakáč. Je nezávislý a pěkně tvrdohlavý. Chová se především pro potěšení dětí, často ho vídáme v cirkuse.
Velmi často u nás narazíte na velšského ponyho a jeho křížence. Pony pocházející z horských oblastí Walesu je zpravidla vysoký do 137 cm a je oblíbeným sportovním koněm pro děti. Vyžaduje ale inteligentního jezdce, aby mohl ukázat svůj talent. Chová se v sekcích A, B, C, D. Nejmenší je Welsh mountain pony, který měří maximálně 122 cm. U nás nejrozšířenějším je Welsh part-bred. Je to kříženec, který má 25% krve původního welshe. Umí dobře prodloužit krok a natáhnout nohu dopředu.                                               
U nás je také rozšířeno plemeno huculský kůň. Hucul, nejpřímější potomek divokého koně evropského, pochází z karpatské oblasti (Hucul znamená rumunsky zbojník) a v horském prostředí byl spolehlivým dopravním prostředkem. Již léta je s úspěchem využíván na hipoterapii. Dokáže tvrdě pracovat, je skromný a všestranný, ale mnohdy také nevyzpytatelný.
Za zmínku stojí také islandský pony, jehož výška se pohybuje v rozpětí 125-134 cm. Bujná hříva, temperament a nenáročnost si určitě brzy získají mnoho obdivovatelů. Tento malý koník je tak výkonný, že dobře zvládá i dospělé jezdce.
Hafling je jedno z nejoblíbenějších plemen poníků. Je to takový koník pro všechny případy: v zápřeži, na parkuru, na distancích. Jeho povahové vlastnosti ho předurčují jako rodinného koně a partnera pro rekreační jezdectví. Za krásným zlatým zevnějškem s hustou bílou hřívou a ocasem se skrývá temperament, ale také trpělivost i tvrdost. Potřebuje silnou ruku i jezdecké zkušenosti.
Všechny znaky, které se nacházejí na koňských nohách, trupu nebo hlavě, mají svá jména (Bílá korunka, spěnka nebo podkolenka atd.) a podle těchto znaků také můžeme od sebe lépe rozeznávat jednotlivé koně. Někdy mají zvířata na hlavě plošky bílé barvy. Podle rozsahu se nazývají hvězda, nosní pruh, lysina anebo lucerna. Pokud je huba lemována úzkým proužkem bílé barvy, hovoříme o mléčné hubě. Kůň není nikdy čistě bílý, ale šedý. Koně, jehož srst je posetá skvrnami, nazýváme strakáč. Černobílým zvířatům říkáme strakáč piebald a kůň, který má velké bílé skvrny na podkladu jiné barvy, je strakáč skewbald. Koně s černou, hnědou anebo rezavou srstí v kombinaci s bílou barvou si vysloužili pojmenování mourek, pstružák či červený bělouš.

Výběr jezdecké školy
Obstarejte pro své dítě adresu nějakého dobrého pony klubu, který si jděte nejdříve sami okouknout. Na dobrém místě je samozřejmě čisto a uklizeno, koně jsou dobře živení a vypadají spokojeně. Pasou-li se koně ve stádě, měli by mít dostatek trávy a prostoru, také výběh musí být čistý, neznečištěný trusem. Zaměstnanci pony klubu by měli být přátelští a všichni jezdci musí nosit ochranné přilby. Zeptejte se, zda má klub otevřenou nebo zastřešenou jízdárnu, v níž může váš potomek bezpečně absolvovat své první jízdy. Budoucí trenér by měl – i podle povahy vašeho dítěte – vybrat vhodného koňského parťáka. rozměr ponyho by měl odpovídat výšce dítěte. Výška každého ponyho se měří od země ke kohoutku. U jezdeckých poníků se výška neuvádí v centimetrech ani v palcích, ale v pěstech. Jedna pěst se rovná asi 10 cm nebo čtyřem palcům. 13 pěstí pak tedy znamená 130 cm v kohoutku.

ZDROJ: Abeceda jezdectví, Lucinda Greenová, Ikar, 2002
Ilustační foto:mojefoto.net

Přihlášení