Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Pravidla silničního provozu v některých zemích EU

Pravidla silničního provozu v některých zemích EU

Německo D
Rychlostní limity:
v obci 50 km/h, mimo obec 100 km/h, dálnice bez omezení (doporučená rychlost 130 km/h)

Alkohol za volantem: Tolerance 0,5‰ alkoholu v krvi.

Mýtné:Řidiči osobních automobilů mohou bezplatně užívat německé komunikace všech typů, včetně mostů a tunelů.

Zvláštnosti silničního provozu: Začátek a konec školních prázdnin se v jednotlivých spolkových zemích liší. V úvodních a závěrečných dnech však vždy dochází k dopravním kolapsům. V roce 2009 začal platit nový katalog pokut. U pokut za některé přestupky to znamená až jejich zdvojnásobení. Přísně pokutované je např. "nedodržení bezpečné vzdálenosti". Za minimální odstup se považuje vzdálenost v metrech, rovnající se polovině rychlosti udané na tachometru. Zvýšil se také počet měst s ekologickou zónou, ve kterých je do centra omezen vjezd např. o Augsburg, Bremen, Herrenberg, Heilbronn, Karlsruhe, Mühlacker a Ulm. Vjet mohou pouze vozy vybaveny ekologickou známkou, označující stupeň exhalací.  

Rakousko A
Rychlostní limity:v obci 50 km/h, mimo obec 100 km/h,dálnice 130 km/h

Alkohol za volantem:Tolerance maximálně  0,5‰ alkoholu v krvi.

Mýtné:Platí se na dálnicích stejně jako na desítce rychlostních silnic. Pro jejich užití je třeba dálniční známka - desetidenní za 7,70 Eur / 205 Kč, dvouměsíční za 22,20 Eur / 590 Kč.

Zvláštnosti silničního provozu: Rakouští dopravní policisté velmi často kontrolují technický stav vozidel, především hloubku dezénu pneumatik (musí mít alespoň 1,6 mm)v povinné výbavě automobilu musí být výstražná vesta

Slovensko  SK
Rychlostní limity:V obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h,dálnice 130 km/h

Alkohol za volantem:Tolerance alkoholu v krvi je nulová, alkoholické nápoje řidiči před jízdou ani při jízdě nesmějí používat

Mýtné:Průjezd dálnicí mezi Lanžhotem a kúty není zpoplatněn. Jinak budete potřebovat dálniční známku (dostanete také na vybraných poštách), sedmidenní dostanete v přepočtu za 230 Kč, týdenní za 150 Kč, měsíční 300 Kč

Zvláštnosti silničního provozu: Zvláště přísně policisté posuzují chování řidičů na přejezdech železničních tratí. Na neosvětlených silnicích mezi vesnicemi je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost cyklistům, kteří často jezdí neosvětlení a při obou krajnicích komunikací. Pozor na "zbytečné" zavolání policie. Mohlo by přijít až na 170€.

Chorvatsko   HR
Rychlostní limity: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, rychlostní silnice 110 km/h, dálnice 130 km/h

Alkohol za volantem: Nový zákon povoluje 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče, ale netýká se to profesionálních řidičů a mladých řidičů.

Mýtné: V Chorvatsku se dálniční známky nepoužívají. Platí se jen při průjezdu na pěti úsecích dálnic, a při průjezdu tunelem Ulčka (z Opatije směr Rovin) a jízdu přes most na ostrov Krk.

Zvláštnosti silničního provozu:Byla otevřena průběžná trasa A1 Zagreb - Zadar - Split – Ravca. Tunely Mala Kapela a Sveti Rok, kde se v minulé sezóně tvořily zácpy, mají mít letos v létě zprovozněny oba tubusy.  Po vystoupení z auta na silnici při poruše nebo nehodě musí mít na sobě řidič výstražnou vestu. Tato povinnost se týká nejen automobilistů, ale i osob cestujících na motocyklu. Na silnicích jsou k vidění dopravní značky s bílým i se žlutým podkladem, což mnohé řidiče znejistí. Značky se žlutým podkladem jsou pozůstatkem "staré" Jugoslávie. Nyní Chorvatsko používá značky s bílým podkladem. Obojí platí a mají stejný význam.Především na začátku deště se silnice, pokryté vápencovým prachem, stávají velmi zrádné a kluzké i při malých rychlostech (jako při náledí).  V některých vnitrozemských oblastech, zejména na trase Karlovac - Split, jsou stále patrné následky válečných událostí z 90.let minulého století. Označená a ohraničená území mohou skrývat nevybuchlou munici. 

Itálie   I
Rychlostní limity:
v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, rychlostní silnice 110 km/h, dálnice 130 km/h

Alkohol za volantem: Tolerance do 0,5‰ alkoholu v krvi. Za překročení limitu jsou pokuty od 328 do 1376 Eur / 8 758 Kč – 36 739 Kč

Mýtné: Na dálnicích se vybírají poplatky, které se dají hradit mezinárodními platebními kartami. Dálniční poplatek činí 3 – 7 Eur / 80 – 187 Kč za 100 km dálnice. Zpoplatněn je také průjezd tunelem pod Mont Blankem a tunelem Fréjus mezi Itálií a Francií a tunelem Sv. Bernanrd mezi Itálií a Švýcarskem.

Zvláštnosti silničního provozu:Při zhoršení rozptylových podmínek může být provoz motorových vozidel v centrech historických měst dočasně vyloučen. Některé části měst mají zvláštní režim provozu a smějí do nich vjíždět jen vozidla zásobování a motoristé, kteří tam trvale bydlí.Také na většině menších ostrovů je automobilový provoz regulován. Reflexní vesta je povinná

Řecko  GR
Rychlostní limity: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, rychlostní silnice 110 km/h, dálnice 130 km/h

Alkohol za volantem: Tolerance do 0,5‰ alkoholu v krvi. Pro motocyklisty, dále pro řidiče začátečníky (vlastní průkaz méně než dva roky) a také pro profesionální řidiče je tolerance snížena na 0,2‰ alkoholu v krvi.

Mýtné: Pro stanovení poplatku se vozidla dělí do pěti kategorií, osobní vozy patří do druhé. Platit je běžné v hotovosti, ale také všemi obvyklými platebními kartami. Platí se kolem 2 Eur / 53 Kč za 100 km dálnice.

Zvláštnosti silničního provozu:Dopravní předpisy odpovídají evropským, směrové značení je v řečitě a angličtinParkování omezují žluté čáry při okrajích vozovkyJe-li v Aténách silně znečištěné ovzduší, na území města je vyhlašována smogová uzávěra, zákaz vjezdu do centra ale neplatí pro vozy zahraničních majitelů, jejichž pobyt v Řecku nepřesáhne 40 dnů.

            KV

Přihlášení