Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Podlahové krytiny II.díl.Obklady stěn a stropů

Podlahové krytiny II.díl.Obklady stěn a stropů

O podlahové krytině z PVC jste asi již slyšely, nabízí mnohé výhody a jen málo nevýhod. Ale víte, jak tlustá musí nejméně být, aby vám dlouho vydržela? A slyšeli jste již o podlaze z laminátu, která nabízí nepřeberné množství svých vzorů a struktur? Navíc uvažujete-li o „občerstvení“ vašich stěn, pak i v tom vám můžeme pomoci s dobrými tipy a nápady.

Podlahové krytiny z PVC s reliéfem
Tyto krytiny se skládají ze tří nebo čtyř vrstev: z vrstvy ze skleněných vláken, nad ní je vrstva pěnového PVC s více nebo méně výraznou strukturou, na niž se nanáší vzorek, vše je kryto povlakem PVC. Tato nejvyšší vrstva PVC je vlastní nášlapnou vrstvou. Chrání vzorek a pěnu. Má-li podlahová krytina být obzvlášť měkká a průžná, je vrstva ze skelných vláken ještě podložena vrstvou pěnového PVC. Typickou vlastností této podlahoviny je její pružné vypolštářování. Na dobrých značkových výrobcích musí být uvedeno, pro jaký stupeň namáhání nebo pro kterou oblast použití se podlahovina doporučuje. Nášlapná vrstva z PVC nesmí být v žádném případě příliš tenká. Je-li tato vrstva tenčí než 0,15 mm, je třeba být opatrný. Tyto krytiny jsou oblíbené z mnoha důvodů: jsou příjemně měkké, pružné a teplé, vyrábějí se v nekonečném množství vzorků, jsou k dostání už za poměrně příznivé ceny a snadno se pokládají. Při pokládání je třeba dbát pokynů výrobce o vhodném lepidle, aby změkčovadlo, které způsobuje pružnost podlahoviny, nereagovalo s lepidlem, což by mohlo vést k rozleptání podlahoviny a nebo k jejímu zbarvení. Krytiny z PVC s reliéfem jsou odolné vůči vodě, všem v domácnosti používaným kyselinám a chemikáliím, tukům, alkoholu a podobným látkám. Tyto podlahoviny jsou nesnadno hořlavé (což je důležité v kuchyni). Žhavý popel z cigarety však na jejich povrchu zanechá černý škvarek. Velký plus také je životnost až 40 let při mnohdy velice nízké ceně.

Lamináty
Alternativou tradičních podlahových krytiny se stala tzv. laminátová podlaha. Je to vlastně prefabrikovaná dřevěná deska se všemi myslitelnými dekóry. Zejména často se imitují struktury povrchu dřeva. Tato podlahová krytina není vhodná do koupelen, kuchyní a saun. Vzhledem k malé tloušťce materiálu je výrobek vhodný zejména k modernizacím starých budova. Způsob kladení: jako plovoucí podlahu, lepí se jen na drážku a péro. Předpokládá se dlouhá životnost, laminátové podlahy jsou ale na trhu poměrně krátce, ceny laminátů bývají obvykle spíše nižší.

Obklad stěn a stropů

Strukturované omítky: jsou různé zrnitosti. To znamená, že stěna s omítkou hrubší zrnitosti působí rustikálně, s jemnou omítkou velmi distingovaně. Čas od času stačí nový nátěr
Malby/laky: jednoduchý nátěr stěny už vyšel z módy. Přitom je to nejlevnější a nejjednodušší prostředek zkrášlení stěn. Zejména pěkně působí v místnostech s rustikálním zařízením, selským nábytkem nebo dlážděnou podlahou. Laky jsou tu elegantní verzí. Lakové nátěry se dělají hladké nebo plastické /linkrusta/
Jiné povlaky: tekutý zdrsněný nátěr je levný, snadno se nanáší, zakryje menší nerovnosti stěn i stropu, ušetří dodatečný nátěr a z hlediska působivosti je mezi prostým nátěrem a jemně strukturovanou omítkou. Tekuté povlaky s částečkami barevného papíru nebo textilií a s příměsí slídy se nanášejí válečkem a vytvářejí působivé efekty. Podle tloušťky povlaku dojde zároveň i ke zlepšení zvukové, případně tepelné izolace.
Potahy: tkaniny z dřevěných tyčinek na stěně zajišťují exotický vzhled. Přírodní barva vytváří teplou, klidnou atmosféru. Spáry se zakryjí nalakovanými dřevěnými lištami. Tím se ještě trochu zdůrazní dálněvýchodní charakter těchto materiálů. Plátěný potah se hodí na každou stěnu. Plátna se dodávají v různých barvách a v šířce obvykle 265 cm. Pásy se tedy mohou klást i vodorovně, takže nevznikají svislé švy. Švy se dají zakrýt krycími pásky. Stěny s plstěným potahem skýtají pro zařízení místnosti obzvlášť teplé a klidné pozadí. Nerozptylují vzorkem, jsou k dostání přibližně v 50 barvách. Plstěný potah se dá s pomocí speciálních lišt poměrně snadno udělat i svépomocí.
Obložení korkovými deskami je nejen pěkné, ale i praktické: má zvukově izolační účinek, izoluje i proti horku a chladu, je odolné proti tlaku, je omyvatelné. desky o rozměru 30 x 30 cm v různých barvách se na stěnu lepí. Korkové tapety jsou sice cenově výhodnější ale také tenčí.

  

 

        KV                                                               Foto: -m-

 

 

 


 

Přihlášení