Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Podlahové krytiny I.díl. Koberec, kámen, dřevo, linoleum

Podlahové krytiny I.díl. Koberec, kámen, dřevo, linoleum

Koberec
I když v současnosti převládá trend k přírodním materiálům, chemická vlákna mají často tak výborné vlastnosti, že neupravené přírodní materiály za nimi silně pokulhávají. Nenapadají je moli, jsou světlostálá, často bývají vodovzdorná a snadno se udržují. Jednotlivé druhy vláken mají různé znaky:
Nylon: dobrá pružnost, relativně odolný proti opotřebení
Perlon: dobrá pružnost, relativně odolný proti opotřebení
Akrylová vlákna (podobná vlně): velmi pružná
Polypropylenová vlákna (tlusté lehké podlahoviny): odpuzují špínu a nemají téměř žádný elektrostatický náboj
Dobrou pomůcku při nákupu jsou i údaje výrobce o tzv. třídě opotřebení. Přitom třída A je vhodná jen do místností s malým opotřebením a třída S je vhodná do místnosti se silným opotřebením. Rychlou informaci získáte podle vyznačených symbolů, které udávají různou způsobilost konkrétního zboží. Koberce mohou mít životnost až 20 let za minimální ale i  výrazně vysokou cenu.

Přírodní a umělý kámen
Dlažební desky z přírodního kamene, jako z mramoru, travertinu, břidlice a křemence, se kvůli velmi trvanlivé struktuře povrchu často používají ve velmi vytížených částech domu a bytu (obývací pokoj, schodiště, předsíně, koupelny). Jiné přírodní kameny, například pískovec, naopak najdeme jen ve vstupních zónách domu, protože nemají ani působivou strukturu ani se nedají zpracovávat tak, aby odpovídaly všem hygienickým požadavkům. Travertinové a mramorové dlažební desky se po položení brousí, takže získají zrcadlový lesk a zvyšuje se tím odolnost jejich povrchu. Krytiny z umělého kamene, betonu nebo teraca mají také dlouhou životnost jako přírodní kámen, většinou však nepůsobí tak reprezentativně jako např. mramor. Jsou proto i podstatně levnější. Aby taková podlahová krytina nepůsobila studeně, musí se proti vystupujícímu chladu izolovat izolační vrstvou. Výhoda dobré tepelné vodivosti je dobrým předpokladem pro použití při podlahovém vytápění. Průměrná trvanlivost je přibližně 30 roků. Ceny jednotlivých přírodních kamenů jsou pochopitelně různé.

Dřevo: palubky a parkety
Velká paleta dřevin na podlahové krytiny se liší především tvrdostí povrchu a barevným odstínem. Všechny druhy neupraveného dřeva mají větší nebo menší sklon přijímat vlhkost, díky nasákavé schopnosti suchého dřeva se však dají dobře impregnovat a chránit penetrováním. Jehličnaté dřevo, jako smrk a borovnice, se používá převážně na prkenné podlahy. Palubková podlaha se dá natírat, lakovat, mořit, ale také brousit a leštit. Tvrdší dřeva jako buk, dub, jasan a javor, se používají především na parkety. Většina druhů parket je dnes dýhovaná, takže z konkrétního ušlechtilého je pouze jejich vrchní vrstva. Pod ní je několik lepených vrstev jehličnatého dřevo nebo dřevotříska. Doporučuje se parkety po položení zbrousit a vyleštit. Jejich povrch je pak pevnější a odolnější vůči vlhku i špíně.
 Jak prokazují staré podlahy, mohou dřevěné dlažby vydržet i více než 100 let. Za mimořádně kvalitní podlahové krytiny je samozřejmě třeba zaplatit přiměřenou cenu.

Korkové podlahové krytiny
Vzduchem vyplněné buňky korku zajišťují vysoký komfort při chůzi, teplý dojem a tlumení kročejového hluku. Mají však i tu dobrou vlastnost, že vytlačená místa, která na jiných podlahových krytinách mohou zanechávat trval stopy, z korku po nějaké době opět zmizí. Jsou k dostání v mnoha různých povrchových úpravách. Jednotlivé prvky ve tvaru desek se nabízejí v přírodním stavu, voskované nebo leštěné. Korek s přírodním povrchem se po nalepení ošetří včelím voskem nebo natře polyuretanovým lakem. Navoskované korkové parkety se podle míry opotřebení jednou až třikrát za rok znovu ošetří čitým včelím voskem, u lakovaných podlah není další ošetřování nutné. Bez krycí vrstvy vydrží 25 let, cena materiálu se pohybuje v přijatelných mezích.

Guma a linoleum
Podlahové krytiny z gumy, linolea nebo impregnované lepenky (např. stragula) mají stejné důležité vlastnosti: jsou vodovzdorné, jejich povrch odpuzuje špínu a lze je klást jen na naprosto rovné podklady bez nerovností, protože jinak je každá nerovnost patrná. Mají také jen minimální tepelně izolační schopnost, v místnostech se studenou podlahou je proto třeba podložit je tepelně izolující podložkou (plstěná lepenka). Odolnost proti otěru je poměrně dobrá, jen lakované povrchy impregnovaných lepenek a některé druhy linolea vypadají po častém používání poněkud nevzhledně. Dodávají se v pásech, krytiny z umělé pryskyřice a gumy i ve tvaru panelů. Většinou se lepí celou plochou (pozor, lepidla jsou různá podle vlastností materiálu!), dají se však pokládat i volně. Minimální životnost je 30 let, ceny příliš nekolísají.

     KV                                                                    Foto: -m-

Přihlášení