Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Péče o rybník

Péče o rybník – rybník tak zůstane v rovnováze

Díky listí, které se na hladině rybníka rozkládá a klesá na dno, špatně zvoleným rostlinám nebo (příliš vysokým) počtem ryb se může rybník dostat z rovnováhy. Důsledek: na zahradním rybníku se vytvoří silný koberec vodních řas. Zde pomáhá jen pravidelná péče a výlov, výlov a zase výlov. Vodní řasy a listí musí být z rybníku sbírány jednou týdně.

Jarní čištění
Opatrně seberte bahno ze dna rybníka. Buďte obzvláště opatrní, neboť by v něm mohli přezimovat první hosté Vašeho rybníku.Zkontrolujte okraj fólie a vylovte vodní řasy, listí a jiné zbytky rostlin.
Na jaře a na podzim protrhejte bujně rostoucí vegetaci (přibližné pravidlo: 35 procent vodní plochy by mělo být vždy bez rostlin). Pokud již v květnu zjistíte nižší hladinu vody, můžete ji doplnit – nejlépe se k tomu hodí dešťová voda. Znovu zasaďte rostliny, které přezimovaly a eventuálně nainstalujte zařízení.Se zvyšujícími se teplotami také dochází k rychlému rozmnožování vodních řas. Proto se nyní musí (vícekrát) týdně provádět výlov.

Léto u rybníka
Zakalení vody v létě je normální. Začíná-li však páchnout, měli byste bezpodmínečně použít nějaký filtr.Klesá-li hladina vody, jednoduše ji doplňte. Nejlepší vodou pro Váš rybník je dešťová voda. Je měkká, chudá na živiny a kromě toho obsahuje nepatrné množství vápenatých sloučenin, nitrátů nebo fosfátů.Aby se vodní rostliny příliš nerozrostly, zastřihávejte je v září. 30 až 40 procent rybníka by mělo zůstat bez rostlin.

Podzim a zima
S přicházejícím shazováním listí jednoduše natáhněte nad rybníkem sítě. Ušetří Vám to příliš častý výlov. Před prvním sněhem byste to však měli dohnat. Alternativně můžete použít pogumovanou tkaninu.
Očistěte lekníny a zazimujte rostliny, které jsou citlivé na mráz.
Vyprázdněte vodovodní potrubí.
Vyčistěte čerpadla, potrubí, filtry atd. a proveďte jejich údržbu.

Přihlášení