Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Péče o nářadí a pár tipů pro usnadnění práce

Péče o nářadí a pár tipů pro usnadnění práce

Chcete-li, aby vaše nářadí vydrželo i vysoké pracovní nasazení, udržujte je v dobrém stavu. Řezací nástroje by měly být ostré, abyste na ně nemuseli příliš tlačit a neporanili se. Může je sami obrousit olejovým obtahovacím brouskem, nebo je nechat nabrousit u odborníka. I když jste unaveni, po každém použití nářadí vyčistěte a uložte na bezpečné místo.

Údržba nářadí

Dláta
Chcete-li uchovat dláto ostré a bez rzi, vetřete do čepele ocelovou vlnou olej. Ruce chraňte rukavicemi. Před uložením otřete olej papírovým ručníkem.

Pilky
Obalte dřevěný hranol brusným papírem a zabruste všechny ostré hrany na rukojeti – vyhnete se tak puchýřům a nezadřete si třísky.

 

Kladiva
Pokud se vám stává, že se kladivem netrefíte, hlava se zašpiní. Očistit ji můžete v písku či hlíně, nebo použijte smirkový papír. Kladivo pak vyzkoušejte na kousku dřeva

Odstraňování rzi
rez odstraníte odstraňovačem rzi, který vtírejte ocelovou vlnou, dokud povrch není opět lesklý. Nakonec potřete trochou oleje. Malé předměty, jako kladiva, šroubováky a dláta, ochráníte před rzí, budete-li je skladovat doma v nádobě se suchým pískem. Šrouby a hřebíky uchovávejte v konzervách od leštidel nebo v kelímcích od pleťových krémů. Zbylá mastnota je ochrání před rezivěním.

Voskování čepelí
plochy čepelí natřete malým množstvím automobilového vosku, ochráníte je tak před rezivěním

Lana a provazy
naneste na konce šelak, abyste zabránili jejich roztřepení. U silonových lan a špagátů nahřívejte konce nad plamenem, dokud se jednotlivá vlákna pevně nespojí.

Použití desky na zavěšování
ruční nástroje můžete zavěšovat na desku se speciálními háky. Neuchovávejte je volně v zásuvce, protože se mohou snadno poškodit nebo otupit.

Usnadnit si práci s nářadím

Způsoby pilování
Rýhování – pro dosažení rovného řezu si nejdříve na dřevě udělejte ostrým nožem rýhu podél ocelového pravítka. U rýhy na odpadové straně desky si vyřízněte trojúhelníkovitý zářez a v něm začněte řezat.
Chcete-li udělat rovný řez, položte si kus lišty na desku, kterou budete řezat, a připevněte ji svorkou. Bude vám sloužit jako vodítko při řezání
Pokud nemáte pracovní stůl, položte rozložené štafle na zem a dejte na ně desku, kterou chcete řezat. Po obou stranách ji připevněte ke štaflím svorkami.
Aby se vám okraje překližky při řezání netřepily, nalepte na místo, odkud začnete řezat, krycí pásku. Dříve než začnete, označte si tužkou začátek řezu.

Smirkování
Obalte korkovou nebo dřevěnou kostku brusným papírem, abyste ho mohli pevně uchopit. Když zabrušujete nerovné plochy, použijte místo kostky balíček hracích karet. Karty se přizpůsobí obrušovanému povrchu.
Při obrušování používejte vždy pracovní rukavice, jinak si obrousíte nebo poraníte prsty. Na větší plochy si vypůjčete elektrickou brusku.

Práce s hřebíky a šrouby
Nemůžete-li odšroubovat příliš utáhnuté šrouby, pootočte trochu šroubovákem ve směru a hned nato proti směru hodinových ručiček.
Je-li hřebík příliš malý, než aby se dal pevně uchopit, prostrčte jej kouskem kartonu, abyste ho mohli při zatloukání držet na místě. Po zatlučení karton odtrhněte.
Na stále se uvolňující šrouby na spotřebiči naneste před utáhnutím pod hlavičku šroubu trochu šelaku nebo laku na nehty.
Pokud jste udělali díru pro šroub na špatném místě a chcete vrtat těsně vedle ní, strčte do prvního otvoru nejdříve sirku nebo dřevěný špalíček
Potřebujete-li zašroubovat šroub do špatně dustupného místa, natřete hlavičku včelím voskem, který vyplní zářez. Šroubovák vám z hlavičky nevyklouzne a šroub zůstane na místě, dokud se nezachytí prvními závity.
Aby se sádra při zatloukání hřebíku neodlupovala, přelepte místo nejdříve průhlednou lepicí páskou.
Chcete-li najít správnou velikost šroubu mezi mnoha jinými, vysypejte šrouby na noviny a najděte ten správný. Noviny přeložte a zbylé šrouby nasypejte zpět do plechovky.

    KV                                       Zdroj foto:mojefoto.net,bosch.cz

Přihlášení