Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Opravdu již vaše zahrada spí zimním spánkem?

Opravdu již vaše zahrada spí zimním spánkem?

Okrasná zahrada

V prosinci bychom se měli dostatečně postarat především o okrasné dřeviny. Jejich koruny bychom měli stáhnout ještě před prvním sněhem, aby je později nepoškodilo větší množství bílé pokrývky. Proto je také vhodné sněhovou vrstvu setřásat ze stromů dolů.
Pokud ještě nemrzne, listnaté i jehličnaté dřeviny stále ještě zaléváme. Jestliže máme na zahradě nově vysazené okrasné stromky a ty jsou umístěny na větrném místě, měli bychom je chránit zábranami proti větru.
Shrabujeme listí, které poté kompostujeme. Kompost rozmístíme kolem okrasných dřevin, které ještě před tím obryjeme. Na místech, kde na zahradě rostou vřesy, čerstvě vysazené cibuloviny a choulostivější trvalky, můžeme listí na záhonech ponechat. Listí poslouží rostlinám jako ochrana před zimou až do jara, kdy je shrabeme a zkompostujeme.
Zavlažujeme dvouletky, které chráníme netkanou textilií proti chladu a trvalky které můžeme i vysévat, potřebují totiž přes zimu přemrznout. V květináčích je proto umisťujeme do země.
Pokud máme růže napadené černou skvrnitostí, jejich postižené listy spálíme. Ze stromů odstraňujeme suché listy, které mohou sloužit jako úkryt pro škůdce, a scvrklé plody, které mohou být zdrojem moniliózy. Stromy starší než deset let, prořezáváme.
Napadne-li sníh, nahrnujeme ho na záhony, kde bude sloužit jako ochrana před mrazem a zároveň bude rostliny zavlažovat.
Pokud nemáme oplocenou zahradu, chráníme stromky oplocením pletivem proti okusu zvěří.
Vyséváme do misek pelargonie, které necháváme rašit v teplých místnostech. Pravidelně kontrolujeme stav uskladněných cibulí a hlíz, které chceme sázet na jaře. Podle potřeby občas mírně zalijeme uskladněné balkónové květiny, aby neproschly.
Hned na začátku měsíce nařežeme "barborky", abychom urychlili jejich květy na Vánoce. Mezi vhodné stromy pro tuto činnost patří třešně, višně, mandloně, dříny a zlatice.

Ovocná zahrada
V prosinci je také dobré věnovat se stříhání roubů. Vhodné letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu a vlhku. Můžeme je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.
Zmlazujeme rybíz a angrešt a začínáme s řezem starších jabloní a hrušní. Odstraňujeme přestárlé a nemocné ovocné dřeviny. Přestáváme hnojit a obrývat révu vinnou. Pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce. Zkažené či kazící se odstraňujeme.

Zeleninová zahrada
Na zeleninových záhonech v prosinci ještě zůstaly ozimé druhy zeleniny. Stále můžeme získávat natě z pažitky, naťové petržele, zimní cibule sečky, listy celeru, kadeřávku a pastináku. Do truhlíků můžeme vysévat řeřichu, kopr, kerblík, hrášek, sóju, hořčici nebo čočku.
Dokončujeme hnojení a rytí záhonů.
Sklízíme poslední čínské zelí, kadeřavou a růžičkovou kapustu, zimní salát a špenát, pór letní, zatímco pór zimní na záhonech necháváme i bez ochrany proti mrazům. Sklízíme také nové listy bylinek.
Léčivé rostliny, které jsou citlivé na mrazy, chráníme chvojím a listím.
Kompostováním rašeliny, hnoje a zahradní půdy připravujeme zeminu pro pařeniště.

  KV

Přihlášení