Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Odstraňování rzi z auta

Odstraňování rzi z auta

Rez je úhlavním nepřítelem všech kovů, obzvláště nepříjemná je pro majitele aut. Je-li kov nechráněn a vystaven povětrnostním účinkům, vždy oxiduje. Povrch nejprve zhnědne, pak se vytvoří puchýře, které se postupně olupují. Rezavá místa na autě je třeba okamžitě odstranit, neboť rez je agresivní a šíří se velmi rychle. Jak se to nejlépe udělá vám  dnes ukážeme na příkladu prorezivělých automobilových dveří.


Rezivění začíná u karosérií automobilů nejčastěji na hranách. Pro odstraňování rzi je nutné, aby byl kov naprosto suchý.
Z vnitřní části dveří odmontujeme dveřní výplň. a velkým brusným terčem uchyceným ve vrtačce odstraníme rez zvenčí i zevnitř až na čistý kov.
Rozmíchejte dvousložkovou polyesterovou pryskyřici a opravené místo potřete zevnitř. Přiložte se již dříve přistřiženou skelnou tkaninu.
Rohož ze skelné tkaniny musí být natírána a nasycována opětným nanášením polyesterové pryskyřice tak dlouho, dokud není tkanina průhledná (doba vytvrzení asi 1 hodina).
Po hodině naneste vydatně dvousložkovou polyesterovou stěrkovou hmotu.
Již po hodině vytvrzení lze spodní hranu dveří lehce srovnat rašplí na dřevo (rašplovým hoblíkem)
Vibrační bruskou se stěrková hmota zahladí a začistí se s okolní plochou dveří.
Štěrkové místo se nastříká nejdříve základní barvou, nechá se uschnout a pak se dvakrát jemně přestříká automobilovým lakem v rozprašovači.

Rez na vašem autě je nutno odstranit beze zbytku až na čistý kov. K tomu je potřebné také vhodné nářadí:v komplikovaných případech může být použito rotačního drátěného kartáče. Protože drátěné pruty dosahují vysokými otáčkami vrtačky mimořádné síly, doporučuje se tento způsob odstraňování rzi používat jen u obzvláště silných podkladů.
Další možností – o něco jemnějšího ošetření povrchů – je brusný mřížkový terč. Nasazuje se místo kotouče smirkového papíru na pryžový terč do vrtačky. rýhy, které se v opracovaném materiálu pro hrubou strukturu mřížky objeví, můžete odstranit leštěním ocelovou vlnou a práškem na nádobí.
Nejdůkladnějším nástrojem při odstraňování rzi jsou stále ještě lidské ruce. Umožňují citlivé opracování materiálu a odstranění rzi ze všech mezer. Používejte smirkové papíry různých zrnitostí a nakonec proveďte úpravu povrchu skelnou vlnou.
Pokud si chcete ušetřit ruční práci při odstraňování rzi, můžete použít chemické prostředky. tento způsob je sice nejpohodlnější, nezaručuje však tak dobrý výsledek jako broušení. Nedojde totiž k odstranění rzi, ale k jejímu uzavření zinkovou vrstvou.
Odrezovač na bázi kyseliny fosforečné proměňuje rez ve stabilní fosfát železa. Je lepší dát přednost tradičním prostředkům.
Suřík olovnatý je nejhodnotnější a nejtrvalejší ochranou proti rezivění. Suřík na bázi umělých pryskyřic kromě toho rychle schne.
Antikorozní nátěr rychle zasychá a pokud byl správně použit, poskytuje dlouhodobě kovu ochranu.
Zinková barva má dobré ochranné účinky proti rezivění, a kromě toho je tepelně odolná až do 400o C. Je vhodná např. pro výfukové roury.
Zatékací olej s grafitem nebo sirníkem molybdeničitým pomáhá uvolňovat rezivé šrouby. Pokud to nestačí, nahřejte matku.

KV                                       Ilustrační foto:mojefoto.net

Přihlášení