Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Obklady

Obklady a dlažby                                                                               

Obklady mají dlouhou tradici. Ještě dnes můžeme obdivovat krásu starých dlaždic a mozaiek, které přežily celá tisíciletí. A dodnes neztratily nic ze svého půvabu. Tyto materiály se dnes nabízejí v nepřeberném množství barev, velikostí a struktur. Vedle designu se obklady vyznačují také tím, že nejsou náročné na údržbu, vyhovují vysokým hygienickým požadavkům a jsou velmi odolné. Jak hodně jsou odolné, o tom u dlažeb rozhoduje mj. jejich odolnost proti oděru a mrazuvzdornost. Přírodní kámen může být dokonce doslova náchylný k poškození. Při nákupu obkladů a dlažeb se proto vždy informujte o jejich kvalitě, odolnosti a o tom, do jakých prostor je daný druh určen!


Malé poučení o materiálech – od keramických po kamenné           

O kvalitě dlažeb rozhoduje materiál, z něhož jsou vyrobeny, a také teplota vypalování. Jemné keramické desky s glazurou nebo bez ní, které jsou kvůli jejich nižší hutnosti střepu, a mají tak vyšší nasákavost, používány především v interiérech. Při vyšší teplotě jsou vypalovány tzv. kameninové obklady. Sem patří klinkry, mozaiky nebo obklady z kabřince. Kameninové obklady jsou tvrdší než keramické, lze je tedy více zatěžovat a navíc jsou odolné vůči mrazu. Srovnat se mohou s keramickými dlažbami vysoce slinutými s velmi nízkou nasákavostí. Jsou obzvláště vhodné jako dlažba, a to jak do interiérů, tak do exteriérů. Ještě lepší užitné vlastnosti mají kamenné obklady, které jsou nejen mrazuvzdorné, ale také odolné vůči řadě chemických látek. Pravděpodobnost, že dojde k mechanickému poškození, je zde malá.


Malé poučení o materiálech – od přírodního kamene k terakotě 

Vedle keramických a kameninových obkladů je velmi často používán přírodní kámen. Velmi odolná je například žula. Mramor jí není schopen konkurovat. Jeho povrch je velmi málo odolný vůči kyselinám a chemickým látkám. Rozlitý alkohol, odlakovač apod. musí být pokud možno okamžitě odstraněn. Na mramorové podlaze byste také neměli nechat stát vlhké květináče příliš dlouho – jinak se vytvoří téměř neodstranitelná kola z vodního kamene. V posledních letech přišly do módy také neglazované cihlové dlaždice – cotto. Jejich povrch není zpravidla nijak upraven, po položení proto musí být naimpregnován. S podlahovým topením ideálně spolupracují prodyšné dlaždice: optimálně vyzařují teplo!


Odolnost dlažeb                                                                                                               

I když jsou keramické dlažby velmi odolné, může v závislosti na materiálu a typu glazury docházet k opotřebovávání povrchu a poškození glazury. Dlažby jsou proto rozděleny do skupin, které vypovídají o jejich odolnosti proti oděru:

 * Skupina I: velmi lehká zátěž – do obývacích pokojů
* Skupina II: lehká zátěž – do koupelen a obytných místností
* Skupina III: střední zátěž – do kuchyně a chodby
* Skupina IV: silná zátěž – do kanceláří a hotelů
* Skupina V: velmi silná zátěž – do obchodů,restaurací,škol,nádraží atd.

Toto označení může být na obalu vyznačeno jako PEI ( I – V )

 

 

Přihlášení