Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Morče domácí.

Morče domácí.                                                                                 

Morče domácí (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete (Cavia aperea).Divoké morče žije v Jižní americe jako stepní zvíře.Většinou v opuštěných norách jiných zvířat. Je zajímavé že je výborný skokan,dokáže vyskočit až metr vysoko.Morčata chovaly domorodci pro maso i jako obětní dary už před 9 000 lety.Na konci 16 století se dostaly do Evropy a od 19 století se chovají v domácnostech.

Péče o morče.
Morče je jako zvíře vcelku nenáročné.Denní udržba klece je však nutností.Jde o výměnu vody,odstranění staré potravy a doplnění nové potravy.Jednou týdně by se mněla klec pořádně vyčistit.Pokud zvíře zapáchá tak ho vykoupat(interval jeden až dva měsíce).

Potrava.
Potrava by mněla být pestrá a krmit by se mnělo pravidelně ve stejnou dobu dvakrát denně(ráno ovoce,zelenina odpoledne zrní).Základní složka potravy jsou zelenina,ovoce,zrní,čerstvá tráva(pozor ať není zapařená)seno(při krmení senem musí mít přístup k vodě)lze použít i speciální krmiva které se prodávají ve zverimexu.Nezapomenout na suchý chleba a nebo větvičku na ohlodávání(morčeti neustále dorůstají zuby).

Vhodné obydlí.
Morčata se chovají většinou v klecích je ale možné je ubytovat v plastboxu,akvariu a nebo jim vyrobit ubikaci.Jako podestýlka jsou nejvnodnější hobliny.

Víte že existují i čistokrevná morčata?
V mnoha státech jsou kluby morčat s rodokmenem které se řídí určitými standarty.Pořádá se i mnoho výstav seznam výstav naleznete na stránkách klubu.

Komunikace morčat.
Kvíkání - vyžaduje pozornost,má na něco chuť
Bublání - vyjadřuje spokojenost,klid
Cvakání zubů - hrozba,vztek,strach
Zpívání - pravděpodobně stresové situace,sociální tlak

     -m-                                                         Ilustrační foto:mojefoto.net

 

Přihlášení