Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Moderní radiátory jako dominanta interiéru

Moderní radiátory jako dominanta interiéru

Pokud vám připadají radiátory v podobě velkých černých kostek seřazených vedle sebe nebo do pyramidy ještě málo hravé, můžete si pořídit radiátory ve tvaru dílků skládačky puzzle. Na stěně vypadají krásně a velikost topného tělesa můžete zvolit přesně podle volného místa. Pro ty, komu tato řešení připadají trochu infantilní, existuje celá řada dalších možností. Velmi pěkně působí tělesa z kovových kapek připomínajících tekoucí kov nebo na zeď připevněné varhanní píšťaly. A je-li vám i to málo důstojné, tak co třeba výtopná harfa?

Litinové a  ocelové sekční radiátory
Radiátory jsou dnes ve vybavení interiérů prvkem vzhledově rovnocenným s nábytkem či designovými doplňky. Pokud tedy vybíráte otopná tělesa do svého domu či bytu, neměli byste se spokojit s málem - volte výrobky, které budou mít nejen všechny potřebné praktické vlastnosti, ale které budou s vytápěným prostorem také dokonale ladit a dotvářet jej. Především ve francouzských a italských návrhářských studiích vznikají radiátory z litiny, trubkové sekční radiátory z oceli, nerezové i s chromovaných povrchem. V nabídce samozřejmě nechybí ani kolekce moderních koupelnových radiátorů žebříkového tvaru, které slouží nejen k vytápění místnosti ale také k předehřívání a dosušování ručníků a jiných textilií.
   V rekonstruovaných prostorách starších budov se silnějšími zdmi se stále velmi dobře uplatňují litinové radiátory. Jejich výhodou je vysoká životnost, oproti deskovým ocelovým radiátorům pojmou větší objem vody a mají větší setrvačnost. Znamená to, že se déle ohřívají, ale zase pomalu chladnou.  Nejrozšířenější ocelové sekční radiátory dnes využívají nápaditým způsobem možnosti vytvořit ojedinělý tvar otopného tělesa. Ocelové radiátory mají rovněž dlouhou životnost, dobrou vodivost tepla a nabízejí velmi dobré rozdělení přenosu tepla - cca 50% zářením a 50% cirkulací vzduchu.  Je však třeba správně zvolit jak nejvhodnější typ kotle se zařízením na ohřev vody (či jiný topný agregát), rozvaděče tepla (potrubí), přístroje na ovládání a regulaci, tak i topná tělesa.
Nejprodávanější jsou ocelová desková tělesaOcelová desková otopná tělesa se hodí se jako univerzální tělesa pro teplovodní soustavy. Na rozdíl od klasických litinových radiátorů potřebují k provozu až o trojnásobek méně topné vody, díky čemuž se snadněji rozehřívají. To umožňuje pružnou regulaci kotle pokojovým termostatem a úsporný provoz. Výhodou je také to, že se dají snadno naprojektovat na šířku okna. Tam, kde je potřeba menší výkon, instalují se jednoduché typy, pro vyšší výkon mohou být dvojité až trojité. Snadnější bývá instalace v nové stavbě, neboť připojování na staré rozvody o větším průměru bývá problematické. Desková otopná tělesa dnešní trh nabízí v různém provedení, například do bytu se hodí těleso s hladkou čelní stěnou.
   K funkčním novinkám patří těleso s dosud netradičním spodním a středním připojením, které je tak v interiéru méně vidět. Tato radikální změna koncepce nejen usnadňuje montáž, ale vede k stejnoměrnému prohřátí desky a zvýšení tepelného výkonu. Cena základního typu vysokého 60 cm a dlouhého 120 cm je 2400 Kč.

Chytré konvektory
Mezi moderní otopná tělesa s malým vodním objemem, dobrou regulací a schopností rychle hřát patří také konvektory. Od běžných radiátorů se však liší. Základem je lamelový výměník tepla, umístěný buď v krytu, nebo ve žlabu. Teplo je do prostoru předáváno prouděním (konvencí) nebo ventilátorem. Podlahové konvektory jsou vybaveny nášlapnou mřížkou. Výhodné a estetické uplatnění nacházejí konvektory především u velkých oken, prosklených dveří nebo zimních zahrad. Konvektor dlouhý 2 m a vysoký 14 cm s ventilem a vrchní mřížkou stojí necelých 11 000 Kč.

Topný žebřík pracuje dvakrát
Trubková otopná tělesa jsou vhodná do koupelen, chodeb, toalet či kuchyňských koutů. Upoutají na pohled, jsou k dostání v mnoha velikostech, tvarech a barvách. Dělají se na míru, například se zabudovaným zrcadlem. Lze je postavit i do prostoru, třeba jako dekorativní dělicí stěnu. Topný žebřík je svou konstrukcí ideální k sušení prádla, ale sám místnost nevytopí - vydává jen třetinový výkon. Do malé koupelny přesto stačí. Většinou se ale doporučuje jen pro doplňkové vytápění, například ve spojení s podlahovým topením. Někteří výrobci nabízejí rovněž kombinovaná tělesa (teplá voda a elektřina), která lze kdykoliv využít bez závislosti na provozu otopné soustavy. Cena se podle velikosti pohybuje od 4 000 do 6 000 Kč.

Radiátor s větráním
Stává se, že do nových domů s dokonalou tepelnou ochranou a těsnícími okny nedostatečně proudí čerstvý vzduch. Řešením je propojení radiátoru se systémem řízeného větrání místností. Základem je zařízení speciální filtrační rám, který se montuje na stěnu s vyvrtaným přívodním větracím otvorem. Filtr vložený mezi větrací otvor a radiátor čistí přiváděný vzduch, zbavuje jej prachu, pylu, plynných a jiných škodlivin. Teprve pak je venkovní vzduch ohříván radiátorem. Systém je dodáván v několika rozměrech - metr dlouhý vyjde zhruba na 12 000 korun.

   KV                                                 Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení