Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Materiály na bázi dřeva, k čemu se které hodí

Materiály na bázi dřeva, k čemu se které hodí.

Dřevovláknité desky
Lisované (tvrdé) dřevovláknité desky se vyrábějí – stejně jako např. izolační desky – z rozvlákněného (defibrovaného) dřeva. Lisováním navzájem vlákna zplstnatí a zpevní se za účinku tepla a určitého tlaku do tvaru desky. Lisované dřevovláknité desky mají jednu stranu hladkou a jednu drsnou. Jsou vhodné např. jako zadní stěny, lze je však taky opatřit dýhou, lakem nebo umělohmotným povrchem. U měkkých dřevovláknitých desek se neprovádí lisování, vznikne tak porézní deska s dobrými izolačními vlastnostmi. Užívají se, pokud jsou opatřeny děrováním nebo rýhováním, jako akustické izolační desky.

Překližka
Překližka se skládá z navzájem na sebe nalepených, ve směru vláken osazených plátů, které jsou vyrobeny z loupané dýhy. Překližka se vyrábí v tloušťkách od několika málo milimetrů ze 3 nebo 5 vrstev až po mnohovrstevnou (multiplex) tloušťky 50 mm, která je vhodná pro schodišťové stupně, nebo např. jako deska pracovního stolu. Překližka je ideálním materiálem pro mnoho kutilských prací, je však také vhodná pro vytvoření zadních stěn nábytku, dveřních výplní, kazet a podobně. Překližka je rozměrově značně stabilní.

Laťovky
Laťovky jsou ze střední polohy „spodního dřeva“ a na obou stranách jsou opatřeny dýhou. Střed obsahuje lepené lišta. U lacinějších provedení se nehledí na směr letokruhů, u dražších laťovek jsou letokruhy pravidelně navzájem vystřídány, aby se desky nemohly zkřivit (bortit). Laťovky jsou lehčí než dřevotřískové desky, ale jsou podstatně dražší. Jsou obzvláště vhodné pro výrobu nábytku, hodí se však také pro vestavby.

Dřevotřískové desky
Dřevotřísková deska se vyrábí slisováním dřevěných třísek a pojiva. Vznikne tak hodnotný stavební materiál. Dnes vyráběné dřevotřískové desky jsou kvalitní, pro jejich výrobu se používá dřevo z lesní probírky a zbytky průmyslového dřeva. Tím je dosaženo dnes tak zdůrazňovaného smysluplného zvyšování využití surovin, a také se získá náhrada za vysoce hodnotnou surovinu – dřevo.
Tloušťky desek: 2-70 mm, běžně užívané tloušťky desek jsou 8, 10, 13, 15, 19, 22 a 25 mm.
Formáty desek: délkové rozměry a šířka dřevotřískových desek nejsou normovány. Běžné formáty mají šířky 125 – 260 cm a délky 250 až 550 cm.

Speciální dřevotřískové desky
Pro speciální použití se vyrábějí dřevotřískové desky na péro a drážku pro obklady stěn a stropů; střešní desky, které jsou po délce drážkovány, se separátními péry, dále panely, obklady a kazety, které jsou opatřeny na okrajích převážně drážkou nebo jsou na péro a drážku. Povrchy bývají dýhované a s definitivní úpravou, nebo jsou opatřeny vrstvou z plastů.

Dřevěné spojené desky
Některé z dřevěných materiálů, např. tvrdé dřevovláknité desky nebo dřevotřískové desky, jsou opatřeny různými povlaky tak, aby se odstranily nákladné pracovní postupy, jako je nanášení tmelů nebo lakování. Především se ale vyrábějí dílce, které jsou upraveny speciálními povlaky nejen na povrchové ploše, ale také na hranách a jsou vhodné pro mnohostranné použití, např. na parapetní desky nebo na kuchyňské pracovní desky. obzvláště dekorativně působí povlaky s dýhou z domácích listnatých nebo jehličnatých dřevin.

Kříženci dřeva a plastu
Kompozitní materiály, které v sobě spojují přednosti obou svých „rodičů“ – dřeva a plastu,   jsou ideální pro venkovní použití. Vznikají totiž z dřevěné moučky, drcených pilin či celulózové kaše , které se smíchají s nějakým polymerujícím plastem, a to polyetylenem, polypropylenem nebo s PVC (polyvinylchloridem) a vylisují se. Výsledek je hezký na pohled, teplý na omak, a hlavně vydrží všechny rozmary počasí a nevyžaduje žádnou údržbu. Takže s klidem můžete zapomenout na pravidelné každoroční olejování a penetraci nutných u dřevěných teras. Hmoty, které jsme právě popsali, nesou mezinárodní označení WPC – Wood Polymer Composites. Jde o vynález starý necelých dvacet let a říká se o něm, že by v budoucnu mohl nahradit dřevo jako stavební materiál. Kromě povrchů teras (tzv. decking) a venkovních obkladů budov z kompozitních materiálů mohou vyrábět ploty, besídky, pergoly, truhlíky na květiny, zahradní nábytek a mnoho jiného. Na našem trhu se stavebninami najdete WPC od několika výrobců.

          KV                                            Zdroj foto: -m-

Přihlášení