Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Malá nauka o materiálech

Malá nauka o materiálech

Dřevo

Dřevo je materiál, který je domácími kutily používán zdaleka nejčastěji. Jeho vlastnosti závisí na tom, jakým způsobem bylo zpracováno, např. na prkna a fošny.

Obvykle se dřevo dělí na měkké a tvrdé. Místní měkká dřeva jsou topol, vrba, lípa, bříza, olše, smrk a jedle. Tvrdá dřeva z domácích lesů naproti tomu jsou např. buk, borovice, kaštan, jasan, ořech a habr.

Pod pevností dřeva se rozumí odolnost vůči vnějším silám, tedy pevnost v tahu, tlaku a vzpěru. O plasticitě se mluví, pokud lze dřevo ohnout, aniž by se vrátilo zpět do původního tvaru. Jako pružné se označuje dřevo, které se po ohnutí vrátí do původního tvaru.

K ručnímu opracování stačí několik nástrojů: Vedle zámečnického kladiva a dřevěné nebo gumové palice se používá palička (k tlučení na nářadí s dřevěnou násadou). Speciálně pro dřevo existuje více druhů vrtáků a dlát, které patří ke klasickému nářadí truhlářů. Kromě toho by neměla chybět sada šroubováků.

Kovy
Kovy se při stavbě domů často používají jako vysoce zatížitelné materiály. Přitom by se mělo dbát na: Železo a součásti s obsahem železa jsou při styku s vodou náchylné ke korozi. Lak samotný nenabízí dostatečnou ochranu.

Na zrezivělé kované ploty musíte použít konvertor koroze, který nabízí odolný podklad pro následné lakování. Měď nevyžaduje ochranný nátěr, nýbrž se v průběhu let vytvoří patina. Mosazné díly se v domácnosti zpravidla používají pouze na kování na dveře a okna. Z lakovaných mosazných dílů lze bez problémů odstranit starý nátěr chemickým odstraňovačem. Pokud je vyleštíte do vysokého lesku, vypadají znovu jako nové. Hliník se při stavbě domů používá na dveřní a okenní rámy z hliníkové slitiny. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům i bez ochranných nátěrů.

Zatímco kladivo, šroubovák, dláto a kleště jsou univerzální, k dělení, tváření a spojování kovů jsou nutné nástroje. Pily na kovy mají speciálně kalené pilové listy s jemným ozubením. Plechy se dělí nůžkami na plech a k dělení oceli existují speciální listy pro elektrické kmitací pily. Kovy se spojují šroubováním nebo nýtováním (silový spoj) a rovněž se letují nebo svařují (materiálový spoj).

Plasty
Plasty se výrazně prosadili téměř ve všech oblastech, protože v mnoha vlastnostech převyšují ostatní materiály. Většina plastů, které používáme v běžném životě, jsou termoplasty. Ty mohou být tepelně tvářeny, ale při vysokých teplotách se taví. Tento postup se liší od termosetů, které se ohřevem rozkládají.

Třetím typem plastů jsou elastomery. Významnou vlastností těchto plastů je, že je lze natáhnout na dvojnásobek jejich délky a po uvolnění znovu získají svůj původní tvar.

Domácí kutil musí být při zpracování plastů mimořádně opatrný a mít zkušenosti. K dělení termosetů, jako je akrylát nebo PVC, by se měly používat stroje s co nejvyššími otáčkami a pilové listy s ozubením s tvrdokovovými destičkami. Kromě toho se při vrtání a řezání termosetů musí materiál a nástroj chladit vhodným prostředkem. Fólie, měkčené PVC, plexisklo a plastové trubky s tloušťkou 2-4 mm lze bez problémů dělit elektrickým nůžkami. Pozor: Strojním řezáním plexiskla vznikají velmi ostré třísky. Pro Vaši bezpečnost by každý stroj měl být vybaven odsávacím zařízením. Používejte ochranné brýle a respirační masku.Přihlášení