Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Kuchyňské pracovní desky

Kuchyňské pracovní desky

Bez nich se v kuchyni neobejde vůbec nic. Pracovní desky jsou v kuchyni využívány nepřetržitě. Vedle funkcí, které pracovní deska dokáže plnit, je pro vzhled kuchyně rozhodující hlavně materiál a design desky. Nabídka nejrůznějších materiálů, barev a dekorů se stále rozrůstá. V současné době jsou již nabízeny dokonce speciální řešení určená do rohů, která mohou být plně přizpůsobena Vašim přáním, a to včetně příslušných lišt, zkosení a zaoblení.


Snadná údržba a laminátové desky za dobrou cenu

Jádrem desky je dřevotřísková deska, která je potažena vysokotlakým laminátem (HPL). Tyto takzvané laminátové desky (také HPL desky) jsou neobyčejně tvrdé a vysoce odolné. Díky velkému výběru dekorů a výhodné ceně jsou tyto desky využívány vůbec nejčastěji. A laminátové desky jsou navíc také absolutně nenáročné, co se týká údržby: prostě je utřete jen vodou nebo do ní přidáte trochu prostředku na mytí nádobí – nic víc. Přímo na desku by v zásadě neměly být stavěny horké pánve a hrnce. Bude lepší, když použijete nějakou podložku. Na desce rovněž nekrájejte nožem – mohli byste ji rozřezat a často i snadno poškrábat.


Pracovní desky z masivního dřeva

Pracovní desky z masivního dřeva se těší stále větší oblibě. Stejně jako laminátové desky jsou i tyto desky náchylné k poškrábání či rozřezání a nejsou vhodné pro odkládání horkých nádob. Na dřevě s otevřenými póry navíc mohou – pokud není pravidelně voskováno – brzy vzniknout skvrny. Na druhé straně mají desky z masivního dřeva tu výhodu, že jejich povrch lze – pokud Vám přijde nevzhledný – kdykoli zbrousit. Při každodenním čištění těchto desek pamatujte na základní pravidlo: méně je více. Pracovní desku proto utírejte trochou neutrálního čisticího přípravku – ne mokrým hadrem!


Tvrdý kámen

Kdo má v kuchyni desku z přírodního kamene, nemusí si dělat starosti, že ji poškrábe nebo rozřeže nebo že na ni nesmí stavět horké hrnce. Zpravidla bývají používány žulové desky. Naopak mramor se příliš nedoporučuje. Je velmi měkký a nepříliš odolný vůči kyselinám. Jedinou nevýhodou žuly je to, že je velmi těžká a instalace takové desky je náročná – a pokud Vám na desku něco upadne, deska se zaručeně rozbije. Žulové desky se čistí vodou s trochou čisticího prostředku. Proti vodnímu kameni můžete použít kyselinu citronovou. Ocet vždy okamžitě utřete!


Funkční nerezové desky

Nerezové desky, které byly dřív k vidění jen ve velkokuchyních, jsou nyní používány už i v domácnostech. Tyto desky dostojí nejvyšším hygienickým požadavkům, jdou odolné vůči horkým hrncům a snadno se udržují. Ale i nerezové desky mají jednu nevýhodu: stejně jako laminátové desky a desky z masivního dřeva se snadno poškrábou. Nejhezčí je tato rovná lesklá deska, když je čerstvě vyleštěná. Protože každý pracovní úkon a každá kapka vody zanechá na desce nějakou stopu. Aby se nerezová deska pěkně leskla, můžete čas od času použít speciální čisticí prostředek. Nebo sáhnout po metodách našich babiček a desku vycídit bramborovými slupkami.

 

Přihlášení