Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Králíček v bytě.

Králíček v bytě.

Plus a mínus mazlíčka - králíčka v bytě

Plus

Když se budete králíčkovi od malička věnovat, snadno si na vás zvykne a bude vyhledávat vaši společnost. Bude si přicházet pro pohlazení, běhat za vámi po bytě, nechá se chovat jako miminko a bude vás olizovat jako nejupřímnější projev lásky.

Nevydává žádné hlasité zvuky (jako např. pejsek nebo papoušek), je to tichý nenápadný kamarád. Aktivní je spíše ve dne, v noci většinou spí.

Je to velmi čistotné zvíře dokonce schopné naučit se chodit vykonávat potřebu na jedno místo - např. na kočičí záchod (s pro něj vhodnou podestýlkou - např. granulemi Cat´s Best universál, Mikešem apod.). Záchod je třeba včas čistit – podle velikosti králíčka cca denně nebo ob den. Když králíčkovi čistota záchůdku nevyhovuje, umí to dát najevo (vyhrabe ho, nebo vykoná potřebu vedle apod.).

 

Nemusíte ho venčit jako pejska, a přesto se jako pejsek často chová. Přiběhne na zavolání či zamlaskání, přitulí se a pomazlí.

Do určité míry je vychovatelný. Když dělá něco, co nesmí, existuje způsob, jak mu to vysvětlit. Stačí několikrát rychle za sebou zatleskat a při tom zvýšeným hlasem říci „NE NE NE!“ nebo „FUJ!“. Nerozezná samozřejmě slova, ale negativní tón hlasu se naučí dobře.

Mínus

Pořídíte-li si králíčka staršího, navíc zvyklého na volnost či celý život zavřeného v králíkárně, budete mít pravděpodobně velké problémy zvyknout si na nové prostředí. Když bude puštěný po bytě, aby se proběhl a bude se bát člověka, nebude možné chytit ho a umístit zpět do klece.

Může se stát, že když bude králíček celý den sám doma a bude se nudit, tak bude spát přes den a večer začne řádit. Když bude zavřený v kleci, bude celou noc třeba hrabat nebo kousat mříže, lomcovat s klecí. Je ideální spát v jiné místnosti, než kde bydlí králíček. A pokud to nejde jinak a musíte spát se svým králíčkem v jedné místnosti, je potřeba ho od mala opravdu vychovávat - dávat najevo, co s mí a co nesmí. Jinak, než reakcí od vás na své chování, si to neuvědomí.

Nevychovaný králíček může být také pěkné »prasátko« je možné, že si bude čůrat a bobkovat po celé kleci nebo dokonce po celém bytě a naprosto bude ignorovat připravený záchod. Když ho nebude úplně ignorovat, bude ho třeba neustále vyhrabávat a dělat binec v okolí.

Králičí chování se může změnit v pubertě - cca v 6 měsících. Hormony dělají divy. Samečci i samičky  mohou začít značkovat náhle byt v horším případě močí (v lepším případě zanechávají malé nenápadné kapičky po bytě nebo příp. na majiteli). V nejhorším případě může ale také stříkat moč po zdech do netušených výšek a značkovací bobečky různě po bytě.

Přestože je časově méně náročný než pejsek, i králík potřebuje každodenní protažení se, výběh a kontakt s jinou živou bytostí. Nejnutnější denní péče zabere 15 minut – na výměnu vody, sena, čištění záchodu a krmení. K tomu ale připočtěte min. 1 hodinu, kdy se mu budete opravdu s láskou věnovat a hrát si s ním. Pokud jste často z domu a nemůžete se mu věnovat dostatečně, je dobré mu hned nebo časem pořídit kamaráda/kamarádku. Králíček je velmi společenské zvíře a celodenní osamělost ho velmi trápí.

Některé náhlé změny -  prostředí, více lidí v okolí, jiná zvířata apod. -  mohou být pro králíka velice stresující. A stres pro něj může být až smrtelně nebezpečný. Hodně záleží na jeho povaze, důvěře k vám a vašemu vztahu k němu - někteří změny v okolí ustojí, jiní s tím mají veliký problém.

        KV                                       Zdroj foto:mojefoto.net

Přihlášení