Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jaro co by dup, zahrádkáři do pozoru!

Jaro co by dup, zahrádkáři do pozoru!

V okrasné zahradě je čas pro předpěstování letniček  

Ačkoliv únor patří k nejchladnějším měsícům roku, začínají se už na zahrádce objevovat bílé kvítky sněženek – prvních poslů jara, a po nich už postupně vystrkují hlavičky další rostlinky přebývající zejména na skalce. Mohou to být žluté tavolíny a narcisy, nafialovělé kosatce či bleděmodré ladoňky a další. Až je budete obdivovat, zapamatujte si také, kde rostou. Mohlo by se stát, že je po odkvětu vytrháte spolu s plevelem. To by byla velká škoda,  protože si je pak nebude moci rozmnožit dělením cibulek.
   V únoru je také na čase začít s předpěstováním letniček s dlouhou dobou klíčivosti. Jejich semena vysejte do misek nebo truhlíčků, které přeneste do skleníku, pařeniště nebo je alespoň umístěte na okenním parapetu, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C. Přečtěte si ale pozorně návod, některé rostliny potřebují klíčit ve tmě! Jakmile se vzešlým rostlinkám vyvinou děložní lístky připomínající klepítka, přepíchejte je pomocí kolíku do většího truhlíku na vzdálenost 3 až 5 cm.

V ovocná zahradě řezejte jen velmi opatrně
Únor znamená v ovocné zahradě především řez ovocných stromů a keřů. Řez stromů patří mezi nejnáročnější a nejodbornější zahrádkářské práce. Pokud už nehrozí silné mrazy, zkracujte hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví. Rok po výsadbě se na konci zimy provádí tzv. výchovný řez ovocných stromů, při kterém se odstraňují všechny výhony konkurenční, hustě rostoucí  a ty, které vyrašily na horních stranách větví. Před naléváním pupenů broskvoní se provádí postřik proti kadeřavosti. Pokud jste ještě neprovedli zimní řez vinné révy, je únor nejvhodnějším obdobím. V teplejších oblastech je možné začít s řezem angreštu, rybízu a maliníku. 
  Za déletrvajícího příznivého počasí můžete začít s postupným odhrnováním keřových růží. Objevíte-li namrzlé dřevo, raději celý výhon odstraňte, zbylé výhony můžete klidně zkrátit až na tři očka. Společně s obnažováním byste růžové keříky měli současně stínit chvojím, aby je nespálilo jarní sluníčko. Koncem měsíce se můžete pustit také do řezu plaménků. Vyberte si k tomu teplejší počasí, ale pamatujte, že musíte být hotovi dříve, než začnou rašit pupeny. Mladé rostliny do tří let po zasazení prořezávejte hlouběji – až na 20 cm loňského dřeva. U starších zkracujeme loňské výhony přibližně na 60 cm.
   Čas a způsob řezů však musíte přizpůsobit především konkrétní odrůdě dané rostliny. Klematis se totiž dělí podle růstu, druhu kvetení a velikosti květů do tří skupin, z nichž každá má specifické nároky na řez. Pokud jsme si při pořízení zapsali ponechali informace o přesném názvu rostliny, stačí teď pouze nahlédnout do odborné literatury nebo se poradit s odborníkem. Pakliže jste si žádné údaje nepoznamenali, dělejte raději jen mírně prosvětlovací řezy a odstraňte odumřelé dřevo a přehuštěné výhonky.

V únoru začínáme s oséváním zeleniny
Je možné předpěstovat raný salát, letní pór, rané košťáloviny pro venkovní záhony. Na konci měsíce pak začněte s předpěstováním rajčat, majoránky, papriky a bazalky. I v zimě je možné na záhoně sklízet vlastní porci vitamínů. Podle potřeby je možné sklízet otužilé druhy zeleniny (pórek, růžičkovou a kadeřavou kapustu) přezimující na venkovních záhonech.

Na kultivaci trávníku je dobré nasadit účinnou techniku
Pokud chcete mít v létě trávník krásně zelený a pravidelně hustý, je nutné o něj pečovat již od února. Po roztátí sněhu je třeba začít s jeho čištěním. Ukliďte spadané větvičky a shrabejte poslední zbytky listí. V místech, kde se drží voda, bude třeba trávník provzdušnit hráběmi, vertikutátory nebo provzdušňovači, které čistí půdu od nečistot. Pomocí ocelových nožů, které se zařezávají do země cca 1 – 2 mm do hloubky dosáhnete u trávníku dokonalého vzhledu. Přístroje si můžete vypůjčit v půjčovnách. Navíc odstraňují mech, staré plsti a odumřelou trávu. Povrch půdy se tak nakypří a ta dokáže lépe přijímat vodu, živiny a vzduch. Kromě péče o trávník je nejvyšší čas zkontrolovat stav veškeré zahradní techniky.
   Za bezmrazého počasí se můžete pustit také do přihnojování. Kdo má zředěnou močůvku, může začít kropit, ostatní dají přednost rovnoměrnému rozhození dobře prosátého kompostu. Pokud se mezi jednotlivými rostlinkami objevil zelený mech, rozhoďte po trávníku také vápno, pomůže omezit kyselost půdy. Je-li zahrádka dosud pod sněhem, nevadí, vápno se na jeho povrchu daleko lépe rozpustí a vsákne do země.
   Pokud to počasí dovolí, je potřeba věnovat se na zahradě také okrasným vodním plochám. Očistěte je od odumřelých částí rostlin, listí a větví. Pokud je jezírko zamrzlé, je dobré led prorazit. Sluneční paprsky by totiž vodu pod ledem mohly prohřát. U malých jezírek by tak mohl vzniknout problém s nedostatkem kyslíku.

  KV                                                   Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení