Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jarní úklid rychle a bez stresu.

Jarní úklid rychle a bez stresu.

Kuchyně – osvěžte jarní výzdobou
Především zásuvky bývají za léta nakupování a shromažďování nových pomocníků v kuchyni plné věcí, které často v průběhu roku ani nevezmeme do ruky. Police ve skříňkách si zaslouží nový papír, který lze nahradit například tapetou. Pozornost věnujeme pročištění odpadu, povrch i vnitřek přístrojů, které jsou dennodenně v permanenci (kávovar, mikrovlnná trouba, toustovač, mixér, topinkovač atd.) vyčistíme nejen zvenčí, ale i zevnitř. Umyjeme porcelán a sklo (jednoduché v myčce, zdobené a zlacené svěříme raději do vlastních rukou). Vyplatí se také zkontrolovat, zda budeme mít o velikonočních svátcích při ruce veškeré potřebné koření a jestli staré zásoby potravin nemají prošlou trvanlivost. Sortiment ubrousků doplňte o jarní tématiku, prověřte, jestli je dostatek zdánlivých maličkostí, k nimž patří například párátka. Nezaškodí nakoupit také nové jarní dekorace na stůl si pořiďte čerstvou kytičku nebo alespoň veselý kytkovaný ubrus.

Obývací pokoj a ložnice
Prohlídku a očistu by měly absolvovat nejen veškeré lustry, lampy a lampičky, ale také obrazy, radiátory topení, televize… Koberce budou potřebovat nejspíš nejen obligátní vysavač, ale možná také čistič skvrn, nábytku a podlahovinám z přírodních i PVC materiálů a lamina dodáme původního lesku speciálními přípravky. Prach se usazuje i na místech, kam obvykle s prachovkou nezajíždíme! Slavnostní pozornost v podobě otření hadříkem, osprchování či nového ozdobného obalu na květináč očekává i domácí zeleň. Nezapomeňte na čalouněný nábytek, pečlivě ho vysajte a vykartáčujte, ozdravnou „lázeň“ dopřejte i kožené sedačce. 

Jak umýt okna
Začněte mytím rámů, jestliže máte žaluzie, tak jimi. Na rámy se běžně používá jarová voda, v tomto případě je zcela dostačující. Nejlepší je ale použít také švédskou utěrku, která dobře absorbuje nečistoty a šetří čas mácháním a ždímáním hadru. Na bílé plasty, pokud budete chtít udržet sněhobílou barvu dlouho, cca jednou za dva tři roky aplikujte speciální chemii. Na skleněnou tabuli použijte tzv. rozmývák nebo houbu, na kterou nanesete buď jarovou vodu, nebo zředěný speciální alkoholový přípravek, na celou plochu skla. Následně vše pomocí stěrky setřete (je jedno jestli seshora dolů, nebo zprava doleva).  Malé nedostatky pak můžete lehce doleštit suchým a dobře vyprášeným hadrem.

Jak umýt žaluzie
Existuje několik metod, jak vyčistit žaluzie. Tou nejjednodušší a nejlevnější je navléct si na ruku starou ponožku, nebo rukavici a jednu po druhé utřít. Pořídit si můžete také speciální čistící rukavici. Žaluzie můžete otřít jak na sucho, tak na mokro vodou s přídavkem saponátu. Druhá varianta je účinnější. Velmi dobrým pomocníkem je kartáč na žaluzie, s jehož pomocí můžete snadno setřít několik lamel najednou. Zbavit prach žaluzií můžete i pomocí vysavače. Je však třeba snížit sací výkon na minimum a použít nástavec na čalouněný nábytek, nebo speciální nástavec na žaluzie.

Tipy, které při jarním úklidu ulehčí práci
Na skleněná dvířka na nábytku použijte francovku a přetřete švédskou utěrkou, na leštění okenních tabulí zkuste vzít i starou punčochu. Lesklé plochy lze omýt i roztokem, který si připravíte z vanilkového pudingu rozmíchaného v pěti litrech vody, nakonec sklo přeleštíte hadříkem. Tímto roztokem můžete otřít i rámy oken či kuchyňskou linku. Rámy obrazů získají znovu lesk, když je potřete rozkrojenou cibulí a následně vyleštíte. Pokud v dětském pokoji objevíte zašlapanou žvýkačku v koberci, nastříkejte na ni speciální zmrazovací přípravek a jednoduše ji vytáhněte (postup je možné opakovat), žvýkačku můžete zmrazit i kostkami ledu v sáčku. Na žaluzie použijte čističe, které jsou pro ně přímo určeny – jedním tahem smetete prach až na sedmi listech. Samolepicí tapety z nábytku odstraníte tak, že je budete zahřívat fénem. Zbytky lepidla se dají odstranit pomocí lihu, popřípadě technického benzínu. Pozor na oheň! Vanu po umytí přetřete avivážním prostředkem, voda bude po stěnách lépe stékat a nebude se na ní držet špína, aviváží můžete vyleštit i podlahy z PVC – přidejte ji do vody na mytí. Odpad propláchněte horkou vodou z brambor (jen vodou beze zbytků!). Záclony „vybělíte“ tak, že k pracímu prášku přidáte prášek do pečiva. Byt provoníte, když na žárovku kápnete oblíbený parfém.

Co takhle zavolat úklidovou službu?
Během roku využívá služeb úklidových firem zhruba dvacetina domácností, v předvánočním shonu a před Velikonocemi zájem o jejich pomoc vzrůstá téměř o polovinu. Je proto nanejvýš rozumné si na tuto variantu vzpomenout s dostatečným předstihem, zvlášť pokud nemáte servis paní na úklid sjednaný celoročně.  Úklidové firmě můžete svěřit například jen čištění koberců nebo oken, ovšem také generální úklid. Ještě předtím, než zvednete sluchátko nebo vyplníte objednávku, je dobré si udělat „výběrové řízení“ prostřednictvím srovnání nabídek na internetu. Hlavně si ověřte, jestli jsou uvedené ceny hodinové nebo za metr čtvereční, za co si firma účtuje příplatky, jestli paušální částka zahrnuje čisticí přípravky a například dopravu, zjistěte si, jak je to s eventuálními přirážkami za práci o večerech nebo o víkendech. Velmi důležité je vědět, jestli je firma pojištěná proti škodám, které i při veškeré opatrnosti mohou její pracovníci u vás doma způsobit (u velkých společností je obvyklé pojištění až do výše několika milionů). Pokud se obáváte cizích lidí v bytě, je možné na jejich práci dohlédnout osobně nebo prostřednictvím člověka, jemuž důvěřujete, firma je ale schopná si s úklidem poradit naprosto sama. Je ovšem rozumné si odvedenou práci zkontrolovat, převzít a teprve potom zaplatit.
Ceny generálního úklidu se odvíjejí nejčastěji od rozlohy bytu, se 30 m² se můžete vejít do částky zhruba od 1300 Kč, na vygruntování bytu o rozloze 90 m²  už budete potřebovat minimálně něco přes 3000 Kč.

KV                                                         Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení