Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jaká podlaha se hodí na balkón a terasu?

Jaká podlaha se hodí na balkón a terasu?

Desky
Balkón a terasa bývají většinou vydlážděny nějakou formou desek. Je to logické, balkóny a terasy jsou mnohem více začleněny do oblasti bydlení než zahrada a pokud vyjdete přímo z ložnice nebo obývacího pokoje do své zelené oázy, potěší vás, když na vašich botách neulpí žádná vlhká zem. Při výběru desek přihlédněte k tomu, že balkón nebo terasa působí tím větším dojmem, čím menší je vzorek podlahové krytiny! Pokud tedy máte k dispozici jen několik čtverečných metrů, použijte raději malé desky, pokud možno s drobným vzorem. Naplánujte si také malý sklon, aby mohla voda odtékat a neskončila omylem ve vašem pokoji! Terasy a balkóny můžete obložit nejrůznějšími variantami desek, všechny mají své výhody a nevýhody. 
 
 Granit (žula)
Drobná žulová dlažba je výhodným řešením. Je odolná proti počasí, vlhkosti a snadno se čistí. Pro větší plochy jsou pěkné nepravidelné tvary žulových dlaždic.

Přírodní kámen
Desky z přírodního kamene, zvláště nepravidelně spárované, mohou na vaší terase vytvořit nádherné vzory. 

Dlažba
Také dlažba vypadá na terasách a balkónech nádherně, dobře se udržuje a je velmi dekorativní. Samozřejmé je, že dlažba musí být odolná vůči počasí, a také mrazuvzdorná (je nezbytné se na to informovat ve specializovaných obchodech!). Dbejte však také na to, aby pro případe, že použijete na terase sprchu nebo zahradní hadici – což je ve většině případů občas nezbytné -, dlažba za mokra neklouzala. Existují nádherné terasové dlaždice, které se při dotyku s vodou změní ve skutečné kluziště – a to v obchodě vyzkoušet nemůžete. Dbejte tedy na to, aby dlažba byla alespoň trochu drsná a nepříliš hladká, pak z ní budete mít dlouho radost. Pokud dlažbu pokládáte venku, nenanášejte maltu pouze na podklad, nýbrž i na zadní stranu dlaždic.

Cihly
K balkónu nebo terase se středozemními rostlinami se hodí skvěle podlaha z cihel. Zde ovšem platí, stejně jako pro cihly na zahradních cestách, že musí být mrazuvzdorné.

Dřevo
Prkenná podlaha může v člověku vzbuzovat pocit, že se ocitl na přistávacím můstku – to může působit zvlášť romanticky ve spojení s pěknými dřevěnými sedacími soupravami. Dřevěné podlahy jsou teplejší než kamenné. Děti si tedy mohou od dubna do října na dřevěné podlaze hrát, aniž by nastydly. Abyste se ze své dřevěné podlahy mohli venku dlouho radovat, měli byste se postarat o kvalitní ochranu dřeva impregnací a pravidelně opravovat poškozená místa. Vždy je vhodné je co nejdříve čistě obrousit a pak pečlivě naimpregnovat. Nádoby s rostlinami nikdy nestavte přímo na dřevo, jinak vzniká velké nebezpečí, že dřevo pod nádobami díky stálé vlhkosti ztrouchniví. Postavte je na malé kousky cihel, stejně velké oblázky nebo klíny, aby mohl proudit vzduch i pod nimi. Laťkové rošty dodají vašim terasám nebo balkónům podobnou atmosféru jako dřevo. V tomto případě je dokonce menší problém s větráním než při uzavřené dřevěné podlaze. Měli byste však uvážit, že tato varianta nabízí skvělý příbytek veškerému hmyzu a pavoukům z dalekého okolí. Pro lidi, kteří netouží ve svých domech a bytech žít spolu s hmyzem, nebude tato varianta zřejmě ideálním řešením.

Umělý trávník
Umělý trávník působí sice ve spojení s hrnkovými a truhlíkovými rostlinami svérázně a mnohým přátelům teras se jeví určitě jako změť stylů, ovšem pro děti je velmi vhodný a teplejší než kamenná dlažba. Nechte si ale v odborném obchodě co nejpodrobněji vysvětlit, co se stane s přebytečnou vodou na zalévání, která samozřejmě na umělý trávník poteče! Ujasněte si, že se drobečky květinové země a drobné součásti hraček z vláken trávníku jen s velkou námahou odstraňují. Rozhodnutí pro umělý trávník tedy má své důsledky, které byste si měli dopředu rozvážit.
Směs materiálů:slínek a dlažba
Také směs různých materiálů může vést k velmi atraktivním výsledkům: Kombinace dlažby a slínku není například snadná na pokládání, vypadá však velmi dekorativně.

Beton
Není pravda, že beton musí být ošklivý. Je zvláště vhodný pro rovné plochy teras, které používáme na sezení. S několika pěknými terakotovými kbelíky vypadá i vybetonovaná terasa docela hezky – kromě toho je to záležitost velmi snadná na údržbu – je třeba ji jen občas hadicí postříkat.

   KV                                                 Ilustrační foto:Photoexpress

Komentáře

Dalším materiálem

Dalším materiálem vhodným pro podlahy teras či balkonů je kamínkový povrch TopStone. Inspiraci můžete načerpat v naší fotogalerii: http://www.topstone.cz/galerie/fotogalerie

Přihlášení