Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak začít s automobilovým modelářstvím?

Jak začít s automobilovým modelářstvím?

Hlavní důvod, proč jsou modely stavěny, je zájem modeláře vlastnit zmenšeniny typů, které ho zajímají nebo se mu líbí. Je to i snaha o vytvoření sbírky modelů podle konkrétního záměru každého sběratele. Zde je obtížné cokoliv doporučovat, neboť každý má jiné představy o tom, co by ve své sbírce chtěl mít.

Těžko někomu radit co má sbírat.  
Rozhodnete-li se dělat „model“, vyberte si jeden konkrétní vůz a podle něho model vyrobte. U osobních aut stejné značky a typu není rozdíl tak markantní, ale především u nákladních, dodávkových a závodních aut se těžko dají najít dva úplně stejné vozy. Každý dopravce, řidič nebo závodní stáj auto ještě vylepší různými doplňky a přídavnými zařízeními. Samozřejmé je různé zbarvení vozidel podle jednotlivých majitelů. Vše výše uvedené by se mělo při výrobě modelu respektovat. Pokud si model vymyslíte a uděláte ho podle své fantazie, bez měřítka s vaším vlastním zbarvením, potom se jedná o volnou tvorbu.

Co najdete na internetu
Mnoho firem má na svých stránkách dokonce i výkresy jednotlivých vozidel, většinou bývají ale zakódované. Jsou zde hlavně materiály o právě produkovaných typech. Na internetu ale najdete jiné nadšence do automodelářství, kteří na své www stránky umísťují pravidelně vše, co se jim o jejich oblíbeném typu podaří získat. Někdy na nich můžete sehnat i náčrtky vozidel, jejich zbarvení, různé příběhy konkrétních strojů, fotografie různých verzí a jejich nasazení. Podle toho se dá zjistit, kdo vozidlo vlastní (což se může velmi hodit). A nakonec – když si na některém českém či zahraničním portálů zadáte do vyhledávače heslo TATRA, MERCEDES, FAUN nebo PORSCHE, pak se   procházením jednotlivých adres dají někdy najít fantastické věci.
   Na internetu nemusíte hledat jen předlohy vlastních aut- pomocí vyhledávače a patřičných hesel (například odlévání, nářadí, lepidlo, dřevěné modely atd.) se můžete dostat na stránky různých výrobců nářadí, chemikálií, lepidel a modelů. Zde se můžete dovědět o všech možných technologiích výroby, výrobcích a typech nářadí, o různých soukromých výrobcích modelů nebo dílnách, kde vám mohou potřebné věci udělat.

Co je nepřítelem modeláře
Největším nepřítelem při stavbě modelu je spěch a netrpělivost. Je lepší nespěchat a vše udělat pořádně. Předělávání již hotového nekvalitního modelu stojí daleko víc námahy než vyrobit nový. Je pravda, že se vám hned první model nemusí povést, ale postupně se zdokonalíte. Provedení svého modelu můžete porovnat na výstavách, teprve při srovnání s jinými modely vše vynikne – dokonalost ale i nedokonalost.
   Jedna z nejdůležitějších věcí při stavbě modelů v měřítku je přesnost. Přesně odměřené a přepočítané rozměry rozhodují o tom, jestli budete se svým výtvorem spokojeni. Případně jestli bude spokojen ten, pro koho model vyrábíte. Pokud se jedná o repliku konkrétního automobilu musí být autentické nejen míry, ale i tvar a barvy modelu.

Co použít ke stavbě modelů
Jako modeláři můžete využít pro stavbu modelů prakticky všechno možné – je třeba chodit s otevřenýma očima a přemýšlet a porovnávat, co by se vám mohlo hodit. Někdy to, co byste museli pracně vyrábět nakonec seženete například v domácích potřebách za pár korun. Co na tom, že to patří třeba k mixéru. Důležité je, že to můžete využít a po drobné úpravě a nátěru máte součást hotovou. Je dobré navštěvovat bazary, hračkářství, elektrosoučástky a samozřejmě modelářské obchody. Všechno hned neseženete, ale často stačí dobrý nápad.

Pneumatiky
Jedním z největších problémů je sehnat vhodné pneumatiky. Než začnete stavbu, měli byste mít na model a pneumatiky dokumentaci (samozřejmě pokud nebudou třeba dřevěné nebo jinak vyrobené). Pneumatiky jsou vidět a jejich nahrazení něčím jiným může celý model znehodnotit.
   Vlastnoručně lze vyrobit mnoho, ale pneumatiky si těžko uděláte sami. Velký výběr koleček s vhodnými pneumatikami najdete v hračkářstvích nebo můžete použít pneumatiky z rozbitých modelů nebo hraček. Mohou se vám hodit i gumové pneumatiky z dráhových modelů, které se dají koupit v modelářstvích ve třech rozměrech. Pro modely v měřítku 1:87 je vhodné použít celá kolečka z jiných modelů nebo stavebnic, kde bývají kola většinou navíc.
   Pro modely kamionů 1:24 a 1:15 lze pneumatiky dokoupit v modelářství, pro větší ale i menší modely se dá využít zásilkových služeb různých dodavatelů. V modelářských prodejnách jsou k dispozici pneumatiky na RC modely osobních aut s různými vzorky a rozměry. Některé firmy již prodávají sady pneumatik pro doplnění svých modelů, takže je můžete využít i pro vlastní model. Je třeba chodit a ptát se.

Další díly pro modely
I další komponenty můžete sehnat v hračkářství, například kovovou kabinu kamionu nebo karoserii osobního auta ve vhodném měřítku, majáky, korbu... Hračku rozmontujte a potřebné části použijte, zbytek hračky schovejte na příště. Další možností je napsat výrobci hračky nebo se domluvit s jejím dovozcem. Na krabicích bývají většinou uvedeny adresy výrobců.
   Jiným dobrým zdrojem může být návštěva modelářské burzy, kde se většinou prodávají celé modely. Někdy jsou tam ale i lidé nabízející různé součástky, které buď sami vyrobili, nebo jim zbyly po rozebrání modelu a již je nepotřebují. Na burze se také dají sehnat za velmi příznivou cenu staré hračky nebo modely, ze kterých můžete získat potřebné části.

Co potřebujete umět
Modelář je člověk mnoha řemesel, a proto by se měl sám zajímat o to, jak se zpracovávají různé materiály. Znalosti můžete získat od známých nebo v knihách. Hlavně v antikvariátech je dost starších a levných příruček o zpracování různých materiálů. V modelářských časopisech jsou občas velmi dobře popisovány různé pracovní postupy na výrobu a zpracování materiálů.
   Samozřejmě je vhodné si některé postupy vyzkoušet bokem a ne přímo na modelu, abyste získali potřebnou praxi. I když přečtete deset knih o jakékoliv činnosti, je třeba postupně získávat manuální zručnost a začít od jednoduchých věcí. Je také vhodné mít „při ruce“ někoho zkušenějšího, s kým se můžete poradit. V tomto oboru se musíte stále učit a postupně si osvojovat nové technologie, které pak využijete při výrobě modelů.

Zdroj: Automobilové modelářství, Computer Press, Brno, 2003, knihy.cpress.cz

Přihlášení